Warto zrobić zapas. Lek na cukrzycę za chwilę straci refundację
Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat dotyczący zakończenia refundacji leku Trulicity. Środek przestanie być refundowany z dniem 30 września 2024 r., co oznacza, że od 1 października 2024 r. pacjenci będę musieli zapłacić ok. 195 zł, podczas gdy dotąd płacili niecałe 70 zł.
1. Koniec refundacji
Lek Trulicity należy do grupy analogów GLP-1 i jest dedykowany pacjentom z cukrzycą typu 2, którzy są leczeni co najmniej dwoma lekami hipoglikemizującymi oraz mają współistniejącą otyłość (BMI ≥ 30), a także wysokie ryzyko sercowo-naczyniowe.
Pacjenci z cukrzycą, którzy spełniają kryteria, korzystali z tego leku dzięki refundacji. Ministerstwo zwraca jednak uwagę, że lek ten był coraz częściej przepisywany w celu leczenia nadwagi i otyłości, czyli w tzw. wskazaniach pozarejestracyjnych.
Producent, firma Eli Lilly Polska, złożył wniosek o przedłużenie refundacji, jednak nie spełniał on wymogów dotyczących ceny leku, które są konieczne po zakończeniu okresu ochrony patentowej lub wyłączności rynkowej.
Z tego względu Ministerstwo Zdrowia nie miało możliwości prawnych, aby kontynuować refundację tego leku na zaproponowanych warunkach.
2. Alternatywy dla leku
Choć zakończenie refundacji Trulicity może stanowić utrudnienie dla wielu pacjentów, Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że istnieją inne leki, które mogą stanowić alternatywę dla pacjentów z cukrzycą i otyłością.
Jedną z opcji jest lek Mounjaro (tirzepatyd), który może być stosowany zarówno w leczeniu otyłości, jak i cukrzycy. Innym dostępnym środkiem jest Saxenda (liraglutyd), preparat który wspiera utratę masy ciała w połączeniu z dietą i ćwiczeniami fizycznymi.
Ministerstwo Zdrowia zwraca uwagę, że żaden z refundowanych leków z grupy analogów GLP-1, w tym Trulicity, nie posiada zarejestrowanego wskazania do leczenia nadwagi i otyłości.
Pomimo tego, obecnie znaczna część recept na te leki, zwłaszcza na Ozempic, jest wystawiana w celu leczenia otyłości, co jest wskazaniem pozarejestracyjnym.
Ministerstwo zwraca również uwagę, że wielu pacjentów może uzyskać poprawę stanu zdrowia i redukcję masy ciała, wprowadzając zmiany w stylu życia, takie jak restrykcje dietetyczne oraz zwiększenie aktywności fizycznej, bez konieczności stosowania farmakoterapii.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.