Przyczyny zaburzeń erekcji

Erekcja pojawia się, kiedy twoja wyobraźnia lub zmysły (od dotyku po słuch) są pobudzone. Centralny układ nerwowy wysyła impulsy, zwiększające przepływ krwi w penisie, która płynie do ciał jamistych i wypełnia je, co powoduje usztywnienie penisa.

Aby jednak proces erekcji przebiegał bez przeszkód, muszą być spełnione poniższe warunki:

Zobacz film: "Osobowość seksualna"

  • sprawny układ nerwowy, przenoszący impulsy z mózgu do penisa,
  • sprawny układ krwionośny, transportujący krew z i do penisa,
  • zdrowa tkanka mięśni gładkich, rozluźniająca się wystarczająco, aby krew mogła dopłynąć do penisa,
  • możliwość utrzymania krwi w penisie.

Przyczyny fizjologiczne zaburzeń erekcji

Zaburzenia erekcji spowodowane zmianami fizjologicznymi zazwyczaj zdarzają się u mężczyzn powyżej 50. roku życia. Mogą wiązać się z chorobami chronicznymi, urazami, komplikacjami po operacji prostaty czy innych operacjach, mogących uszkodzić przepływ impulsów nerwowych i krwi do penisa.

Częstym czynnikiem, powodującym zaburzenia wytrysku, są problemy z naczyniami krwionośnymi i ciśnieniem krwi. Nadciśnienie może uszkodzić naczynia krwionośne na tyle, że nie będą w stanie transportować krwi do i z członka i utrzymać jej w nim na tyle, by pozostał usztywniony.

Kolejną grupą przyczyn problemów z potencją są zaburzenia neurologiczne. Mogą one utrudnić przesyłanie impulsów z centralnego układu nerwowego do członka. Schorzenia, dotykające układ nerwowy, czyli choroba Alzheimera, Parkinsona czy stwardnienie rozsiane, powodują problemy z potencją i obniżają pociąg seksualny. Potencja może spaść także po uszkodzeniu nerwów w wyniku cukrzycy, komplikacji pooperacyjnych, szczególnie jeśli operowano okolice rdzenia kręgowego.

Nieprawidłowości w samej budowie członka mogą także powodować zaburzenia erekcji. Problemy z potencją mogą mieć także podłoże hormonalne. Niski poziom testosteronu jest częstym winowajcą przy zaburzeniach wzwodu.

Skutki uboczne niektórych leków mogą obejmować zaburzenia erekcji. Tak mogą działać leki obniżające ciśnienie lub antydepresanty. W takim wypadku lekarz może przepisać niższą dawkę lub zamiennik leku.

Zaburzenia wytrysku często wynikają z korzystania z używek, takich jak papierosy, alkohol i narkotyki. Przy tego typu problemie najlepiej rzucić szkodliwe substancje lub ograniczyć korzystanie z nich.

Istnieją także czynności "wysokiego ryzyka", które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z erekcją. Regularna, długodystansowa jazda na rowerze może być w tej grupie, jak twierdzą niektórzy lekarze.

Wazektomia, czyli operacja przecięcia nasieniowodów, nie przyczynia się do zaburzeń erekcji. Jednak ból, towarzyszący rekonwalescencji w takiej operacji, może zaburzyć życie seksualne mężczyzny. W Polsce ten zabieg jest nielegalny.

Przyczyny psychologiczne zaburzeń erekcji

Psychologiczne przyczyny problemów z potencją są częstsze u mężczyzn poniżej 40. roku życia, u mężczyzn dojrzałych dominują przyczyny fizyczne.

Depresja to częsty czynnik psychologiczny, powodujący zaburzenia erekcji. Podobnymi czynnikami są:

Rozpraszająco na niektórych mężczyzn działa także rozważanie o małżeństwie czy o poczęciu dziecka.

Komentarze (7)
~Mikołak90
~Mikołak90 7 miesięcy temu

Jeśli chodzi o suplementy to ja dużo ich przerobiłem, koniec końców trafiłem na taki, który mi odpowiada. Nazywa się Erektim. Jestem bardzo zadowolony ze stosowania. Było ciężko, ale się udało

Odpowiedz
~marcin54x
~marcin54x ponad rok temu

Miałem kiedys problem z erekcją stosowałem przez pare lat różnych metod nawet byłem u lekarza i coś tam przepisał i nic nie dało a z moja kobietą .było coraz to źle znajomy w tym roku zaproponwał abym kupił w internecie tabletki na potencje zytaks z tej strony zytaks.pl wszystko przyszło do domu pocztą nawet nigdzie nie musiałem jechać.Pełna prywatność! i dosłownie po zakupie tych tabletek moje życie sie zminiło o 100% moja żona jest dla mnie lepsza i chwali się swoim koleżankom. Jest teraz mocna erekcja, pewny wzwód i większy popęd seksualny.takze polecam bo wiem jaki moze to być problem dla mężczyzny i jak zachwiać jego ego i psychike. polecam poczuć się prawdziwym mężczyzna!

Odpowiedz
~mis6789
~mis6789 ponad rok temu

najczęściej to stres jest głównym winowajcą problemów z erekcją. trzeba się wyluzować choć jest to bardzo trudne. z leków mogę polecić spedrę (awanafil), która jest bardziej bezpieczna od innych preparatów tego typu

Odpowiedz
~Riddle
~Riddle ponad rok temu

@~Kubsi: To powiedz może co dokładnie zrobiłeś? Też czasem nie staję na wysokości zadania i przyznam, że już mi się trochę taki stan rzeczy znudził. Mojej kobiecie z pewnością też. Niby nic nie mówi, ale widzę, że zadowolona to ona raczej nie jest.

Odpowiedz
~Kubsi
~Kubsi ponad rok temu

Problemy są różne, ale myślę, że najczęściej to zły tryb życia jednak odpowiada. Najwyraźniej tak właśnie było w moim przypadku. Sam się uporałem z problemem. Dzisiaj wszystko jest w jak najlepszym porządku.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zaburzenia erekcji
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Problem

~Prrrrrroooobbbbbllll • ostatni post 23 godziny temu

1

Pomocni lekarze

Artykuły Zaburzenia erekcji
Zaburzenia erekcji

Waga a satysfakcja z seksu

Waga a satysfakcja z seksu

Ostatnie badania naukowe wykazały, że zrzucenie wagi może znacznie poprawić zdolność mężczyzn do erekcji.

Zaburzenia erekcji

Zaburzenia erekcji (prezentacja edukacyjna)

Zaburzenia erekcji (prezentacja edukacyjna)

Czym są zaburzenia erekcji? Zaburzenia erekcji (ED) występują wtedy, gdy mężczyzna ma częste problemy z utrzymaniem wzwodu. Nieleczona impotencja (...) w szczególności odnosi się...

Zaburzenia erekcji

Poznaj czynniki niekorzystnie wpływające na erekcję

Poznaj czynniki niekorzystnie wpływające na erekcję

Obniżone libido Wiele czynników może mieć wpływ na zmniejszenie zainteresowania seksem u danej osoby. Należą do nich między innymi: niska samoocena, stres, niepokój, a także niektóre leki. Czynniki te mogą znacząco obniżać libido. Nadużywanie alkoholu...

Zaburzenia erekcji

Erekcja - zdjęcia

Erekcja - zdjęcia

Powszechnie stosowanym określeniem na zaburzenia erekcji jest pojęcie impotencja. Jednak często odchodzi się od niego ze względu na negatywne skojarzenia, jakie wywołuje.

Zaburzenia erekcji

Potencja nie musi być problemem

Potencja nie musi być problemem

Niejeden mężczyzna ma problemy z potencją. Wielu z nich nie wie, że można sobie pomóc różnymi niemedycznymi sposobami w zaciszu własnego domu.

Zaburzenia erekcji

Czym jest impotencja? (WIDEO)

Czym jest impotencja? (WIDEO) Odtwórz wideo

cierpiący na impotencję mają problemy z uzyskaniem erekcji w różnych sytuacjach. Jest wiele czynników, które mogą powodować zaburzenia erekcji. Przyczyny (...) się leczenie objawów zaburzenia...

Zaburzenia erekcji

Problemy ze wzwodem (WIDEO)

Problemy ze wzwodem (WIDEO) Odtwórz wideo

Zaburzenia wzwodu są stosunkowo częstym problemem, zgłaszanym także przez młodych mężczyzn. W młodym wieku problemy z erekcją zwykle mają odmienne (...) erekcji dość łatwo odróżnić od zaburzeń...

Zaburzenia erekcji

Korzeń żeń-szenia

Korzeń żeń-szenia

Korzeń żeń-szenia zwiększa liczbę plemników w nasieniu oraz ich ruchliwość, podnosi libido i likwiduje problemy z erekcją.

Zaburzenia erekcji

Impotencja - przyczyny, diagnostyka, leczenie, epidemiologia

Impotent to mężczyzna mający długotrwałe problemy z uzyskaniem erekcji. Problem impotencji dotyczy najczęściej osób w dojrzałym wieku, jednak badania dowodzą, że zmagają się z nim coraz młodsi panowie. Zobaczcie, jakie objawy mogą świadczyć...