Trwa ładowanie...

Przyczyny zaburzeń erekcji

Erekcja pojawia się, kiedy twoja wyobraźnia lub zmysły (od dotyku po słuch) są pobudzone. Centralny układ nerwowy wysyła impulsy, zwiększające przepływ krwi w penisie, która płynie do ciał jamistych i wypełnia je, co powoduje usztywnienie penisa.

Zobacz film: "Orgazmocentryzm"

Aby jednak proces erekcji przebiegał bez przeszkód, muszą być spełnione poniższe warunki:

  • sprawny układ nerwowy, przenoszący impulsy z mózgu do penisa,
  • sprawny układ krwionośny, transportujący krew z i do penisa,
  • zdrowa tkanka mięśni gładkich, rozluźniająca się wystarczająco, aby krew mogła dopłynąć do penisa,
  • możliwość utrzymania krwi w penisie.
spis treści

1. Przyczyny fizjologiczne zaburzeń erekcji

Zaburzenia erekcji spowodowane zmianami fizjologicznymi zazwyczaj zdarzają się u mężczyzn powyżej 50. roku życia. Mogą wiązać się z chorobami chronicznymi, urazami, komplikacjami po operacji prostaty czy innych operacjach, mogących uszkodzić przepływ impulsów nerwowych i krwi do penisa.

Częstym czynnikiem, powodującym zaburzenia wytrysku, są problemy z naczyniami krwionośnymi i ciśnieniem krwi. Nadciśnienie może uszkodzić naczynia krwionośne na tyle, że nie będą w stanie transportować krwi do i z członka i utrzymać jej w nim na tyle, by pozostał usztywniony.

Kolejną grupą przyczyn problemów z potencją są zaburzenia neurologiczne. Mogą one utrudnić przesyłanie impulsów z centralnego układu nerwowego do członka. Schorzenia, dotykające układ nerwowy, czyli choroba Alzheimera, Parkinsona czy stwardnienie rozsiane, powodują problemy z potencją i obniżają pociąg seksualny. Potencja może spaść także po uszkodzeniu nerwów w wyniku cukrzycy, komplikacji pooperacyjnych, szczególnie jeśli operowano okolice rdzenia kręgowego.

Nieprawidłowości w samej budowie członka mogą także powodować zaburzenia erekcji. Problemy z potencją mogą mieć także podłoże hormonalne. Niski poziom testosteronu jest częstym winowajcą przy zaburzeniach wzwodu.

Skutki uboczne niektórych leków mogą obejmować zaburzenia erekcji. Tak mogą działać leki obniżające ciśnienie lub antydepresanty. W takim wypadku lekarz może przepisać niższą dawkę lub zamiennik leku.

Zaburzenia wytrysku często wynikają z korzystania z używek, takich jak papierosy, alkohol i narkotyki. Przy tego typu problemie najlepiej rzucić szkodliwe substancje lub ograniczyć korzystanie z nich.

Istnieją także czynności "wysokiego ryzyka", które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z erekcją. Regularna, długodystansowa jazda na rowerze może być w tej grupie, jak twierdzą niektórzy lekarze.

Wazektomia, czyli operacja przecięcia nasieniowodów, nie przyczynia się do zaburzeń erekcji. Jednak ból, towarzyszący rekonwalescencji w takiej operacji, może zaburzyć życie seksualne mężczyzny. W Polsce ten zabieg jest nielegalny.

2. Przyczyny psychologiczne zaburzeń erekcji

Psychologiczne przyczyny problemów z potencją są częstsze u mężczyzn poniżej 40. roku życia, u mężczyzn dojrzałych dominują przyczyny fizyczne.

Depresja to częsty czynnik psychologiczny, powodujący zaburzenia erekcji. Podobnymi czynnikami są:

Rozpraszająco na niektórych mężczyzn działa także rozważanie o małżeństwie czy o poczęciu dziecka.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.