Trwa ładowanie...

Przyczyny zaburzeń erekcji

Avatar placeholder
25.05.2021 11:30
Przyczyny zaburzeń erekcji dzieli się na psychologiczne i fizjologiczne.
Przyczyny zaburzeń erekcji dzieli się na psychologiczne i fizjologiczne. (123rf)

Przyczyny zaburzeń erekcji dzielą się na fizjologiczne i psychologiczne. Erekcja pojawia się, kiedy twoja wyobraźnia lub zmysły (od dotyku po słuch) są pobudzone. Centralny układ nerwowy wysyła impulsy, zwiększające przepływ krwi w penisie, która płynie do ciał jamistych i wypełnia je, co powoduje usztywnienie penisa. Co powoduje problemy z erekcją?

spis treści

1. Przyczyny fizjologiczne zaburzeń erekcji

Nigdy nie należy lekceważyć zaburzeń erekcji, ponieważ mogą one świadczyć o wielu problemach
Nigdy nie należy lekceważyć zaburzeń erekcji, ponieważ mogą one świadczyć o wielu problemach

Aby proces erekcji przebiegał bez przeszkód, muszą być spełnione poniższe warunki:

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"
  • sprawny układ nerwowy, przenoszący impulsy z mózgu do penisa,
  • sprawny układ krwionośny, transportujący krew z i do penisa,
  • zdrowa tkanka mięśni gładkich, rozluźniająca się wystarczająco, aby krew mogła dopłynąć do penisa,
  • możliwość utrzymania krwi w penisie.

Zaburzenia erekcji spowodowane zmianami fizjologicznymi zazwyczaj zdarzają się u mężczyzn powyżej 50. roku życia. Mogą wiązać się z chorobami chronicznymi, urazami, komplikacjami po operacji prostaty czy innych operacjach, mogących uszkodzić przepływ impulsów nerwowych i krwi do penisa.

Częstym czynnikiem, powodującym zaburzenia wytrysku, są problemy z naczyniami krwionośnymi i ciśnieniem krwi. Nadciśnienie może uszkodzić naczynia krwionośne na tyle, że nie będą w stanie transportować krwi do i z członka i utrzymać jej w nim na tyle, by pozostał usztywniony.

Kolejną grupą przyczyn problemów z potencją są zaburzenia neurologiczne. Mogą one utrudnić przesyłanie impulsów z centralnego układu nerwowego do członka. Schorzenia, dotykające układ nerwowy, czyli choroba Alzheimera, Parkinsona czy stwardnienie rozsiane, powodują problemy z potencją i obniżają pociąg seksualny. Potencja może spaść także po uszkodzeniu nerwów w wyniku cukrzycy, komplikacji pooperacyjnych, szczególnie jeśli operowano okolice rdzenia kręgowego.

Nieprawidłowości w samej budowie członka mogą także powodować zaburzenia erekcji. Problemy z potencją mogą mieć także podłoże hormonalne. Niski poziom testosteronu jest częstym winowajcą przy zaburzeniach wzwodu.

Skutki uboczne niektórych leków mogą obejmować zaburzenia erekcji. Tak mogą działać leki obniżające ciśnienie lub antydepresanty. W takim wypadku lekarz może przepisać niższą dawkę lub zamiennik leku.

Zaburzenia wytrysku często wynikają z korzystania z używek, takich jak papierosy, alkohol i narkotyki. Przy tego typu problemie najlepiej rzucić szkodliwe substancje lub ograniczyć korzystanie z nich.

Istnieją także czynności "wysokiego ryzyka", które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z erekcją. Regularna, długodystansowa jazda na rowerze może być w tej grupie, jak twierdzą niektórzy lekarze.

Wazektomia, czyli operacja przecięcia nasieniowodów, nie przyczynia się do zaburzeń erekcji. Jednak ból, towarzyszący rekonwalescencji w takiej operacji, może zaburzyć życie seksualne mężczyzny. W Polsce ten zabieg jest nielegalny.

2. Przyczyny psychologiczne zaburzeń erekcji

W wielu przypadkach za problemy z erekcją odpowiadają czynniki psychogenne. A tych we współczesnym świecie nie brakuje. Presja związana z pracą, chęć zdobycia kolejnych stopni w karierze, niepokój towarzyszący codziennym obowiązkom sprawiają, że stresu w życiu współczesnego człowieka jest sporo. Niewielu mężczyzn łączy te czynniki z problemami w łóżku. Najczęściej je ignorują.

Przybywa chorych na depresję i zaburzenia lękowe, coraz więcej osób zmaga się z przewlekłym zmęczeniem i nerwicą. Objawem tych dolegliwości jest często zmniejszenie libido i problemy z erekcją. W takiej sytuacji pomóc może rozmowa z psychologiem. Warto również poznać techniki radzenia sobie ze stresem.

W przypadku młodych mężczyzn źródłem kłopotów może być też niska samoocena, nieśmiałość wobec partnerki, kompleksy, lęk przed posiadaniem potomstwa.

Do problemów z erekcją przyczynić się może siedzący tryb życia. Odpoczywamy przed telewizorem, nawet krótkie dystanse pokonujemy samochodem, korzystamy z windy – taki schemat powtarza codziennie wielu z nas.

Brak ruchu negatywnie wpływa na nasz organizm, przyczynia się również do kłopotów w sypialni. I nie chodzi o to, by od razu wziąć udział w maratonie lub wylewać siódme poty na siłowni. Wystarczy iść na spacer, przesiąść się na rower lub pobiegać. Już niewielka dawka ruchu wpłynie pozytywnie na nasze zdrowie i samopoczucie, a to z kolei przełoży się na zadowolenie w sypialni.

Psychologiczne przyczyny problemów z potencją są częstsze u mężczyzn poniżej 40. roku życia, u mężczyzn dojrzałych dominują przyczyny fizyczne.

Depresja to częsty czynnik psychologiczny, powodujący zaburzenia erekcji. Podobnymi czynnikami są:

  • stres,
  • niepokój, niepewność,
  • smutek po stracie kogoś bliskiego,
  • problemy w związku,
  • brak zainteresowania partnerką.

Rozpraszająco na niektórych mężczyzn działa także rozważanie o małżeństwie czy o poczęciu dziecka.

3. Problemy z erekcją – gdzie szukać wsparcia?

Ponad połowa mężczyzn, u których pojawiły się zaburzenia erekcji, nie konsultuje się z lekarzem. Problem próbują rozwiązać samodzielnie, co nie zawsze jest bezpieczne. Sięganie po środki na potencję dostępne bez recepty może pogłębić problem. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się więc szczera rozmowa ze specjalistą.

Warto również skonsultować się z farmaceutą, który doradzi zakup odpowiedniego specyfiku. W tym przypadku lepszym wyborem jest sięgnięcie po lek, nie zaś suplement diety. Istotna jest również zawarta w nim substancja czynna, np. syldenafil, który należy do leków z grupy inhibitorów fosfodiesterazy typu 5. Składnik ten obecny jest m.in. w tabletkach MaxOn Active. Działa poprzez wspomaganie rozkurczu naczyń krwionośnych, zwiększając napływ krwi do prącia podczas podniecenia seksualnego.

Gdy pojawią się problemy z erekcją, nie ma powodów do paniki. Trzeba zastanowić się, gdzie może tkwić źródło problemu i spróbować je wyeliminować. Udane życie seksualne jest przecież niezwykle ważne nie tylko dla związku, ale i nas samych.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze