Trwa ładowanie...

Mamo, z okazji Twojego święta, pozwól mi dziś zadbać o Twoje zdrowie

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

„...i dużo, dużo zdrowia, Mamo”, mówią dzieci, nastolatki i dorośli w Dniu Matki. Banał? Bynajmniej. Chcemy, by nasze Mamy były szczęśliwe, ale najbardziej zależy nam na ich zdrowiu. Co możemy zrobić, by pomóc uchronić je przed chorobami?

1. Bliżej do zdrowia

Na początek spróbuj spojrzeć na swoją Mamę cudzymi oczami. Czy ma nadwagę? Jak wygląda jej cera? Czy sprawia wrażenie zmęczonej? Gdy spotykamy się z kimś bliskim, często nie zauważamy, że już na pierwszy rzut oka wygląda niezdrowo. Poszarzałą cerę, zbędne kilogramy i podkrążone oczy tłumaczymy sobie stresem, przemęczeniem lub po prostu niezdrową dietą i siedzącym trybem życia. Zwykle nie przychodzi nam do głowy, że możemy coś w tej sprawie zrobić.

Jeśli chcesz, by Twoja Mama cieszyła się dobrym zdrowiem przez długie lata, nie przymykaj oczu na jej błędy żywieniowe i złe nawyki (np. palenie papierosów). Uświadom jej, że nadwaga i otyłość znacząco zwiększają ryzyko rozwoju nadciśnienia i cukrzycy, a co za tym idzie, mogą przyczynić się do zawału serca i udaru mózgu. Ogromnie szkodliwe dla zdrowia są także używki, dlatego pierwszy krok w kierunku skutecznej profilaktyki chorób musi obejmować utratę zbędnych kilogramów oraz rezygnację z papierosów i wyraźne ograniczenie spożycia alkoholu.

Ponadto koniecznie zachęć swoją Mamę do regularnych badań krwi i moczu oraz do wykonywania badań z zakresu profilaktyki antynowotworowej: cytologii, mammografii, USG i samobadania piersi.

2. Samobadanie w domu

Rak piersi to najbardziej powszechny nowotwór diagnozowany u kobiet. Teoretycznie, zachorować może każda z nas, bo rak nie oszczędza nikogo – młodych kobiet, matek ani babć. Wcześnie wykryty, może zostać wyleczony, ale nawet przy regularnych, corocznych badaniach nowotwór może być rozpoznany za późno, jeśli jest agresywny i rozwija się w szybkim tempie. Pozostaje nam samobadanie piersi – co miesiąc, najlepiej tego samego dnia cyklu (między trzecim a dwunastym dniem, licząc od pierwszego dnia miesiączki).

Proste? Tylko pozornie. Mimo szeroko zakrojonych akcji medialnych wiele Polek nie bada sobie piersi, zasłaniając się brakiem czasu i umiejętności. Bagatelizują problem, mimo iż dzięki systematycznemu samobadaniu (choćby niedoskonałemu) mogłyby w porę wykryć niepokojące zmiany i uratować swoje życie.

Jeżeli Twoja Mama nie jest tu chlubnym wyjątkiem, pomóż jej zadbać o zdrowie z pomocą wiarygodnego systemu domowej profilaktyki raka piersi. Braster, bo o nim mowa, to nieduże urządzenie medyczne, wykrywające wzrost temperatury w tkankach, który towarzyszy niebezpiecznym zmianom nowotworowym. Urządzenie przesyła obrazy z badania za pomocą aplikacji w smartfonie do centrum telemedycznego, a tam systemy komputerowe oraz lekarze analizują i weryfikują wyniki. Badanie trwa kwadrans i jest całkowicie bezbolesne, bezpieczne i nieinwazyjne, a jego wyniki są rzetelne (skuteczność Brastera została potwierdzona badaniami klinicznymi).

Bukiet kwiatów czy szansa na zdrowie – z czego najbardziej ucieszy się Twoja Mama w wyjątkowym dla siebie dniu?

Artykuł zewnętrzny

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.