Metronidazol - właściwości, wskazania, dawkowanie, skutki uboczne, przeciwwskazania

Zakażenia bakteryjne i pierwotniakowe zdarzają się zarówno u osób dorosłych, jak i dzieci. W leczeniu chorób wywoływanych przez bakterie i pierwotniaki stosuje się m.in. metronidazol. Jakie właściwości ma ten lek i jak powinno przebiegać jego stosowanie?

spis treści

Zobacz film: "Infekcje pochwy"

1. Metronidazol - właściwości

Metronidazol to lek, który wykazuje działanie bakteriobójcze i pierwotniakobójcze. Ma szerokie zastosowanie w przypadku zakażeń spowodowanych przez bakterie beztlenowe. Jego działanie jest oparte na wytwarzaniu specjalnych związków, które niszcząc kwas nukleinowy DNA, prowadzą do obumarcia komórki. Zastosowanie dożylne metronidazolu ułatwia przedostanie się go do różnych organów oraz płynów ustrojowych. Warto zaznaczyć, że lek ten może przenikać również przez łożysko oraz do mleka u matek karmiących piersią.

2. Metronidazol - wskazania do przyjmowania metronidazolu

Przyjmowanie leku matronidazol jest wskazane m.in. w przypadku zakażeń ran pooperacyjnych spowodowanych bakteriami beztlenowymi, posocznicy, zapaleniu otrzewnej, bakteriemii, zapaleniu płuc, gorączki połogowej oraz u osób, u których pojawił się ropień mózgu, wątroby lub w obrębie miednicy mniejszej. Metronidazol stosuje się także w chorobach układu moczowo-płciowego, np. rzęsistkowicy lub bakteryjnym zapaleniu pochwy.

9 zaskakujących błędów, które popełniasz podczas higieny intymnej
9 zaskakujących błędów, które popełniasz podczas higieny intymnej [10 zdjęć]

Każda kobieta doskonale wie, że w celu zachowania zdrowia okolic intymnych należy regularnie wykonywać...

zobacz galerię

Lek ten jest także skuteczny w leczeniu pełzakowicy oraz lambliozy oraz w walce z zapaleniem dziąseł i zakażeniami okołozębowymi. Warto wiedzieć, że właściwości metronidazolu mogą być wykorzystywane w leczeniu różnych chorób skóry, np. u osób z trądzikiem różowatym. Zdarza się, że również po zabiegach ginekologicznych stosuje się ten lek profilaktycznie, aby zapobiec pojawieniu się zakażenia.

3. Metronidazol - dawkowanie

Metronidazol jest dostępny m.in. w postaci tabletek doustnych lub dopochwowych, maści, kremu oraz specjalnego roztworu do wstrzykiwania. Stosowanie metronidazolu bez względu na formę zawsze powinno odbywać się w konsultacji z lekarzem, który określi odpowiednią dawkę oraz częstotliwość stosowania. Przekraczanie wskazanych dawek na pewno nie zwiększy skuteczności jego działania, może natomiast stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta. Przy doustnym przyjmowaniu leku w przypadku dzieci lub osób starszych, aby ułatwić jego podanie, można wcześniej rozkruszyć tabletkę.

Podczas stosowania metronidazolu nie można spożywać alkoholu, gdyż lek ten zwiększa jego toksyczność. Mogą przy tym pojawić się niepokojące dolegliwości, jak np. ból głowy i nadbrzusza, nudności i wymioty, nadmierna potliwość oraz uczucie gorąca. Lek przepisany na konkretne schorzenie nie powinien być stosowany do leczenia innych przypadków. Tabletki doustne, dopochwowe czy kremy i maści powinny być szczelnie zamknięte i przechowywane z dala od dzieci. W żadnym wypadku nie należy stosować metronidazolu po upływie terminu ważności. Stosowanie leku zgodnie z zaleceniami specjalisty nie powinno obniżyć sprawności psychofizycznej.

Zobacz także:

4. Metronidazol - skutki uboczne

Jak po każdym leku również i w tym przypadku mogą wystąpić skutki uboczne po przyjmowaniu metronidazolu. Do najczęściej występujących działań niepożądanych zalicza się dolegliwości ze strony układu pokarmowego, wymioty i nudności, ból brzucha oraz biegunkę. Podczas dożylnego przyjmowania istnieje możliwość pojawienia się zakrzepowego zapalenia żył.

U pacjentów stosujących krem lub maść z metronidazolem do leczenia stanów zapalnych skóry mogą wystąpić miejscowe reakcje alergiczne. Przy doustnym stosowaniu leku pacjenci czasami skarżą się na odczuwanie metalicznego smaku w ustach. U niektórych osób zdarzają się także zawroty głowy, bóle mięśni i stawów, bezsenność i znaczne obniżenie nastroju. W skrajnych sytuacjach może dojść również do wystąpienia komplikacji ze strony układu nerwowego w postaci neuropatii i zaburzeń psychicznych.

5. Metronidazolu - Przeciwwskazania

Przyjmowanie metronidazolu nie jest wskazane w przypadku czynnej choroby ośrodkowego układu nerwowego, niewydolności wątroby oraz zaburzeniach w funkcjonowaniu układu krwionośnego. Jeżeli w wyniku stosowania leku u pacjenta pojawiły się niepokojące objawy lub nieprawidłowości w badaniach krwi, to jest konieczna wizyta u specjalisty.

Wiele kobiet zastanawia się, jaki skutek może mieć zażywanie metronidazolu w ciąży. Nie powinno się stosować leku w I trymestrze ciąży oraz w okresie karmienia piersią. W przypadu II i III trymestru przyjmowanie metronidazolu może odbywać się tylko za zgodą lekarza, gdy uzna to za konieczność.

Równie niebezpieczne dla zdrowia może być przyjmowanie metronidazolu jednocześnie z innymi lekami, szczególnie przeciwzakrzepowymi, dlatego w każdym takim przypadku jest wskazana konsultacja lekarska.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy