Trwa ładowanie...

Mężczyzna narzekał na bóle głowy. Okazało się, że ma guza mózgu

 Karolina Rozmus
21.12.2021 11:39
Mężczyzna narzekał na bóle głowy. Okazało się, że ma guza mózgu
Mężczyzna narzekał na bóle głowy. Okazało się, że ma guza mózgu (Facebook)

Mąż i ojciec trojga dzieci zmarł zaledwie kilka miesięcy po tym, jak pojawiły się u niego bóle głowy. Jego zrozpaczona żona zaangażowała się w zbiórkę funduszy dla pacjentów onkologicznych. - Guz mózgu zniszczył naszą rodzinę, więc chciałam zebrać fundusze, aby inni nie musieli przez to przechodzić – powiedziała po śmierci męża.

spis treści

1. Lekarze bagatelizowali dolegliwości

51-letni Gwilym Llewellyn miał złamanie kości udowej po wypadku rowerowym. Zażywał lelki przeciwbólowe i to właśnie farmaceutyki obarczał winą za bóle głowy, które pojawiły się niedługo później.

Nasilenie dolegliwości sprawiło w pewnym momencie, że Gwilym znalazł się w szpitalu. Jednak lekarze początkowo bagatelizowali dolegliwości mężczyzny, mówiąc, że ból głowy może być wywołany niedostatecznym nawodnieniem organizmu. Wówczas odesłali go do domu.

Zobacz film: "Odporność a COVID-19. Jak działa laktoferyna?"
Diagnoza była niespodziewana - guz mózgu
Diagnoza była niespodziewana - guz mózgu (Facebook)

Dopiero gdy Gwilym zaczął cierpieć z powodu drgawek, na jaw wyszła prawda. Badania mózgu wykazały, że 51-latek ma gwiaździaka anaplastycznego.

2. Gwiaździak anaplastyczny

To guz mózgu o wysokiej złośliwości, należący do najczęściej diagnozowanych nowotworów układu nerwowego. Należy do glejaków i rozpoznawany jest często pomiędzy 40. a 60. rokiem życia.

Nieznana jest przyczyna powstawania gwiaździaków – u niewielkiej grupy pacjentów powstają w wyniku napromieniowania mózgowia wskutek leczenia innych nowotworów. Może być też związany z mutacją genów.

Objawy gwiaździaka pojawiają się, gdy dochodzi do niszczenia tkanki nerwowej sąsiadującej z guzem. To może trwać kilka tygodni, miesięcy, a nawet lat, w zależności od stopnia złośliwości guza. Częstym objawem są ataki padaczkowe, choć nie tylko.

Może wystąpić także porażenie nerwów czaszkowych, zaburzenia mowy i zaburzenia widzenia, objawy podwyższonego ciśnienia wewnątrzczaszkowego.

One z kolei mogą skutkować:

  • bólem głowy,
  • nudnościami lub wymiotami,
  • zaburzeniami świadomości.

3. Zmarł mimo leczenia

51-letni Walijczyk zmarł, mimo iż chirurdzy usunęli guz, ponieważ liczne infekcje utrudniały dalsze leczenie.

Jak wspomina jego żona, Cerian:

- Spędził dziewięć tygodni w szpitalu, a z powodu infekcji przeszedł w sumie pięć operacji.

Kobieta przyznała, że jednym z najtrudniejszych doświadczeń w trakcie choroby męża była świadomość tego, że z powodu pandemii COVID-19 nie może go odwiedzać w szpitalu.

- Mogłam odwiedzić go tylko dwa razy. Raz, gdy zaczęto znosić ograniczenia, a następnie, gdy już był w śpiączce – powiedziała po śmierci męża.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze