Trwa ładowanie...

Mogą wspierać rozwój raka. Zaskakujące odkrycie naukowców

 Patrycja Pupiec
06.09.2023 16:42
Przeciwutleniacze mogą przyspieszać rozwój nowotworu oraz pojawienie się przerzutów
Przeciwutleniacze mogą przyspieszać rozwój nowotworu oraz pojawienie się przerzutów (Getty Images)

Witamina C i inne przeciwutleniacze stymulują tworzenie nowych naczyń krwionośnych w nowotworach płuc - donoszą szwedzcy naukowcy. Nowe badanie potwierdza pogląd, że suplementy diety bogate w przeciwutleniacze mogą przyspieszać rozwój nowotworu oraz pojawienie się przerzutów.

spis treści

1. "Mogą być szkodliwe"

Naukowcy z Karolinska Institutet odkryli, że przeciwutleniacze aktywują mechanizm, który sprzyja rozwojowi nowotworów. Wyniki analiz eksperci opublikowali w czasopiśmie "The Journal of Clinical Investigation".

Grupa badaczy wykazała, że guzy nowotworowe tworzą naczynia krwionośne, by się odżywiać i rosnąć. Już wcześniej grupa badaczy pod kierownictwem prof. Martina Bergö wykazała, że przeciwutleniacze takie jak witamina C i witamina E, przyspieszają wzrost i rozprzestrzenianie się raka płuc dzięki białku BACH1.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

Białko BACH1 ulega aktywacji, gdy spada poziom wolnych rodników wskutek wprowadzenia dodatkowych przeciwutleniaczy z diety. Nowe badanie wykazało, że aktywacja BACH1 indukuje tworzenie nowych naczyń krwionośnych, czyli angiogenezę.

Przeciwutleniacze dotychczas były cenione za neutralizację wolnych rodników, które mogą uszkadzać organizm. Powszechnie występują m.in. w wielu suplementach diety, ale stosowane w zbyt dużych dawkach mogą być szkodliwe, na co zwracają uwagę eksperci.

- Nie ma powodu obawiać się przeciwutleniaczy w normalnej żywności, ale większość ludzi nie potrzebuje ich w dodatkowych ilościach. W rzeczywistości mogą być szkodliwe dla pacjentów chorych na raka i osób o podwyższonym ryzyku zachorowania - podkreśla prof. Bergö.

2. Przeciwutleniacze przyspieszają wzrost guzów nowotworowych

Badanie odkrywa nieznany wcześniej mechanizm. Naukowcy wiedzieli, że do angiogenezy guzów nowotworowych potrzebny jest niski poziom tlenu. Lecz dopiero teraz wykazali, że zmiany nowotworowe mogą tworzyć naczynia krwionośne także przy normalnym poziomie tego pierwiastka.

Co ciekawe, białko BACH1 podlega regulacji w podobny sposób co białko HIF-1α. Za odkrycie tego mechanizmu - umożliwiającego komórkom adaptację do zmian poziomu tlenu - wręczono Nagrodę Nobla w 2019 roku.

Odkrycia nie byłyby możliwe bez szeregu badań, które poczynili naukowcy. Skupili się przede wszystkim na nowotworach płuc i badaniu wyhodowanych małych mikroguzów, czyli organoidów. Do analiz wykorzystali także próbki ludzkich nowotworów nerek i piersi oraz gryzonie.

Okazało się, że guzy, w których aktywowano białko BACH1 poprzez spożycie przeciwutleniaczy, wytwarzały więcej nowych naczyń krwionośnych. Były także bardziej wrażliwe na inhibitory angiogenezy.

- Nasze badanie otwiera drzwi do skuteczniejszych sposobów zapobiegania angiogenezie w nowotworach. Na przykład pacjenci, których nowotwory wykazują wysoki poziom BACH1, mogą odnieść większe korzyści z terapii antyangiogennej niż pacjenci z niskim poziomem BACH1 - wskazuje doktorantka Ting Wang, jedna z autorek badania.

W kolejnym badaniu naukowcy planują sprawdzić, w jaki sposób poziom tlenu i wolnych rodników może regulować białko BACH1. Chcą także przeprowadzić kolejne analizy nad innymi postaciami chorób nowotworowych, jak rak piersi, rak nerki oraz rak skóry.

Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze