Trwa ładowanie...

"Drzewo na raka". Uderza w DNA komórki nowotworowej

 Karolina Rozmus
30.11.2022 13:47
Z rośliny naukowcy wyekstrahowali niezwykłą substancję
Z rośliny naukowcy wyekstrahowali niezwykłą substancję (Adobe Stock/Getty Images)

Może osiągać nawet 20 metrów, ma duże, błyszczące, żebrowane liście, które początkowo przybierają barwę różową i brązową. Rośnie w zachodnich Chinach i Tybecie, a swoją wyjątkowość zawdzięcza pewnej substancji – kamptotecynie. Amerykańscy badacze odkryli, że jest ''zabójcza'' dla raka.

spis treści

1. Kamptotecyna powoduje śmierć komórek nowotworowych

Camptotheca acuminata to drzewo należące do błotniowatych. Jest świetnie znane medycynie tradycyjnej Chin, gdzie przed latami 70. ubiegłego wieku wykorzystywano jego właściwości do leczenia chorób skóry. Jednak w 1966 r. nastąpił przełom. Amerykańskiemu zespołowi badaczy udało się wyizolować z kory i łodyg drzewa pewien alkaloid – kamptotecynę (CPT). Dowiedziono, że ma właściwości cytotoksyczne i antynowotworowe.

Nazywane jest "drzewkiem na raka"
Nazywane jest "drzewkiem na raka" (Getty Images)
Zobacz film: "Produkty, które zmniejszają ryzyko raka prostaty"

Oznacza to, że uszkadzając DNA komórki nowotworowej, powoduje jej śmierć. CPT we wstępnych badaniach klinicznych wykazał skuteczność wobec nowotworów: piersi, jajnika, okrężnicy, płuc i żołądka.

W ten sposób "drzewko szczęścia" zyskało drugą nazwę – "drzewo na raka".

2. Te nowotwory leczy się z wykorzystaniem CPT

Pochodne kamptotecyny stosowane są w leczeniu drobnokomórkowego raka płuc, raka szyjki macicy i raka jajnika. W chemioterapii nowotworów zostały obecnie zatwierdzone aż cztery analogi CPT: topotekan, irynotekan, belotekan i trastuzumab derukstekan.

Trwają badania nad skutecznością jednej z nich - topotekanu – w leczeniu mięsaka Ewinga, złośliwego nowotworu kości, na który najczęściej zapadają dzieci oraz młodzież. Topotekan badany jest też pod kątem skutecznego leczenia glejaków oraz nerwiaków, nowotworów układu nerwowego.

3. Natura w walce z rakiem

Badania na przestrzeni dekad ujawniły, że roślin zawierających substancje prozdrowotne pomocne w walce z rakiem, jest niezwykle dużo.

Wśród nich warto wspomnieć m.in. o takich substancjach jak:

  • apigenina – flawonoid obecny m.in. w natce pietruszki, selerze, oregano czy cebuli i pomarańczach; apigenina w badaniach zmniejszała wielkość hormonozależnych guzów piersi, ale też hamowała ekspresję genów związanych ze wzrostem guza,
  • sylibina – obecna w ostropeście plamistym hamuje proliferację w raku płuc,
  • kapsaicyna – obecna w ostrych papryczkach, ma zdolność do hamowania wzrostu komórek nowotworowych, w takich chorobach jak rak płuc, okrężnicy, prostaty czy glejak,
  • kwercetyna – silny przeciwutleniacz o działaniu przeciwzapalnym obecny w wielu warzywach i owocach, jak chociażby jabłka czy cebula; w badaniach wykazał skuteczność w walce z nowotworami trzustki, jelita grubego i płuc,
  • epigallokatechiny – obecne w zielonej herbacie; zgodnie z badaniami hamują wzrost komórek nowotworowych i aktywują proces apoptozy; w badaniach in vitro galusan epigalokatechiny wykazał działanie antynowotworowe, zwłaszcza w stosunku do raka pęcherza, prostaty, żołądka oraz piersi.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze