Najbardziej pomocni lekarze i specjaliści – marzec 2016
Przedstawiamy raport "Najbardziej pomocni lekarze i specjaliści – marzec 2016", w którym przedstawiamy zestawienie najbardziej aktywnych ekspertów. W publikacji przedstawione zostały sylwetki specjalistów, którzy w ciągu ostatniego miesiąca udzielili największej liczby odpowiedzi na zapytania użytkowników portalu abcZdrowie.pl, dotyczących zdrowia, psychologii, odżywiania oraz zdrowego stylu życia.
Neurolog z Warszawy.
Udzieliła odpowiedzi na 355 pytań i otrzymała 98 podziękowań od użytkowników.
Specjalizuje się w neurologii oraz medycynie pracy. W pracy zawodowej zajmuje się leczeniem bólu oraz polineuropatii cukrzycowej. Jest autorką wielu publikacji naukowych i wykładów poruszających głównie tematykę polineuropatii.
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową. Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych. Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”. Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból. Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach. Objawy nasilają się nocą.
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Neurolog z Warszawy.
Udzieliła odpowiedzi na 244 pytań i otrzymała 144 podziękowania od użytkowników.
Jest specjalistą w dziedzinie neurologii. Ukończyła studia wyższe na Akademii Medycznej w Warszawie. Uczestniczka licznych kursów i staży w Polsce i zagranicą. Specjalizuje się w diagnozowaniu i leczeniu migren, bólów głowy, bólów kręgosłupa i innych chorób o podłożu neurologicznym.
Pozycyjne, łagodne zawroty głowy są częste przy pracy siedzącej i braku ruchu, co powoduje zmiany w kręgosłupie. Ważna jest pełna ocena, konsultacja neurologiczna, ocena wyników badań krwi, kontrola ciśnienia i pulsu. Pomocna jest również zdrowa dieta i regularne ćwiczenia; sen oraz relaks. Istotny dla lekarza jest stan ogólny, tryb życia, nastrój, nawyki zdrowotne, a także obciążenia rodzinne.
Psycholog, psychoterapeuta z Warszawy.
Udzieliła odpowiedzi na 208 pytań i otrzymała 139 podziękowań od użytkowników.
Absolwentka studiów psychologicznych ze specjalizacją psychologia kliniczna. Jest w trakcie procesu certyfikacji w Centrum Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach. Członek Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz Stowarzyszenia Mediatorów Polskich.
W leczeniu nerwicy bardzo skuteczna jest psychoterapia, jedynie w określonych przypadkach wspomagana lekami. Współczesne badania wyraźnie wskazują, że ewentualne połączenie tych dwóch form terapii daje zdecydowanie lepsze długoterminowe rezultaty niż samo stosowanie farmakologii. Leki tego rodzaju są silne i mają całkiem sporą listę możliwych efektów ubocznych.
Psycholog z Łodzi.
Udzielił odpowiedzi na 207 pytań i otrzymał 87 podziękowań od użytkowników.
Ukończył studia psychologiczne ze specjalizacją psychoterapia i terapia seksualna. W pracy zawodowej korzysta z terapii Gestalt oraz innych technik terapeutycznych, podchodząc indywidualnie do każdego pacjenta. Doświadczenie zawodowe zdobywał pracując w szpitalu psychiatrycznym w Pabianicach.
Stresu przy wykonywaniu zadań najprościej pozbyć się ćwicząc pracę w sytuacjach, które ten stres wywołują. Najlepsze są wolontariaty, zajęcia grupowe czy terapie grupowe. Pozwalają nabrać pewności siebie, zdobyć doświadczenie, otrzymać bezpieczne informacje co robimy źle a co dobrze i jak to zmienić.
Chirurg, onkolog z Warszawy.
Udzielił odpowiedzi na 204 pytania i otrzymał 104 podziękowania od użytkowników.
Specjalista w dziedzinie onkologii oraz chirurgii. Specjalizuje się w dermatoskopowej ocenie znamion i zmian skórnych, w której posiada bogate doświadczenie. Zajmuje się również wycinaniem znamion, kaszaków, tłuszczaków i wrastających paznokci, jak również leczeniem czerniaków.
Znamiona barwnikowe powinny być badane dermatoskopem dwa razy w roku - wiosną i jesienią. Obniża to ryzyko przeoczenia zmiany barwnikowej , która może zagrażać przejściem w czerniaka.
Ortopeda z Przeworska.
Udzielił odpowiedzi na 179 pytań i otrzymał 110 podziękowań od użytkowników.
Absolwent Akademii Medycznej w Lublinie, specjalista w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Posiada certyfikat Polskiego Towarzystwa Medycyny Sportowej. Zajmuje się m.in. artroskopową rekonstrukcją więzadeł kolanowych, endoprotezoplastyką stawu biodrowego i kolanowego oraz artroskopową rekonstrukcją chrząstki stawowej.
Nagłe i silne dolegliwości, pojawiające się bez wcześniejszego urazu, występują przy zapaleniu stawu czy innych struktur tej okolicy. Można wówczas zastosować leki przeciwzapalne.
Lekarz medycyny estetycznej z Katowic.
Udzieliła odpowiedzi na 168 pytań i otrzymała 70 podziękowań od użytkowników.
Specjalistka w dziedzinie medycyny estetycznej, absolwentka Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Prowadzi Klinikę Medycyny Estetycznej Med Estetica. W pracy zawodowej zajmuje się szerokim spektrum zabiegów estetycznych, dermatologicznych i przeciwstarzeniowych, skierowanych od osób chcących poprawić swój wygląd lub zmagających się z problemami skórnymi i chorobami o podłożu dermatologicznym.
Najskuteczniejszą metodą na blizny i trądzik jest zastosowanie peelingów medycznych w połączeniu z lekami do stosowania na skórę, odpowiednio dobranymi do jej stanu. Można wykonać badania helicobacter pylori, badania na posiew bakteriologiczny oraz odwiedzić dobrego dermatologa, który dobierze terapię lekową doustną oraz preparaty do smarowania na skórę.
Internista, diabetolog z Gdańska.
Udzieliła odpowiedzi na 165 pytań i otrzymała 111 podziękowań od użytkowników.
Jest specjalistą w dziedzinie chorób wewnętrznych oraz diabetologii. W pracy zawodowej zajmuje się leczeniem cukrzycy, cukrzycy ciężarnych, stanów przedcukrzycowych i ich powikłań. Pomaga także pacjentom mającym problemy z zaburzeniami metabolizmu, nadwagą i otyłością oraz nadciśnieniem tętniczym.
Bóle stawowe mogą występować w wielu chorobach. Jednak od pojawienia się pierwszych dolegliwości do ustalenia rozpoznania często mijają lata. Z drugiej strony bóle mogą ustapić tak nagle, jak się pojawiły. Na spokojnie trzeba się zgłosić do lekarza.
Chirurg z Jaworzna.
Udzielił odpowiedzi na 150 pytań i otrzymał 228 podziękowań od użytkowników.
Specjalista w dziedzinie chirurgii ogólnej, doktorant Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Zajmuje się głównie małoinwazyjnymi zabiegami chirurgicznymi, diagnostycznymi badania ultrasonograficznymi oraz chirurgią plastyczną. Odbył liczne kursy w zakresie badań USG, technik chirurgii małoinwazyjnej oraz plastyki przepuklin.
Jeśli węzeł chłonny ma zachowaną strukturę anatomiczną to nawet jeśli jest powiększony, a jest tylko nieznacznie, to nie ma powodu do niepokoju.
Stomatolog, lekarz medycyny estetycznej z Krakowa.
Udzieliła odpowiedzi na 132 pytania i otrzymała 50 podziękowań od użytkowników.
Absolwentka Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Krakowskiej Wyższej Szkoły Promocji Zdrowia. Specjalizuje się w stomatologii oraz medycynie estetycznej, z sukcesem łącząc obydwie dziedziny. Regularnie bierze udział w kongresach oraz szkoleniach teoretycznych i praktycznych, poszerzając swoje kompetencje zawodowe.
Nie każda ekstrakcja zęba jest wskazaniem do antybiotykoterapii. W razie wątpliwości najlepiej udać się na wizytę kontrolną do lekarza przeprowadzającego zabieg.
Dietetyk z Wrocławia.
Udzieliła odpowiedzi na 128 pytań i otrzymała 69 podziękowań od użytkowników.
Jest dietetykiem, biotechnologiem żywności oraz psychodietetykiem. Ukończyła również studia podyplomowe na kierunku Zioła i nutraceutyki i ich znaczenie dla gospodarki i zdrowia. Stale poszerza swoje kompetencje zawodowe uczestnicząc w kursach i konferencjach naukowych.
Leczenie dietą wszelkich chorób autoagresyjnych przynosi bardzo dobre efekty i można doprowadzić do remisji choroby. Dieta musi być specjalistyczna, oparta o szczegółowy wywiad i wyniki badań. Polecam na początek konsultację w gabinecie dietetyka i testy na nietolerancje pokarmowe, badania w kierunku celiakii (aby ją wykluczyć). Najczęściej wykluczeniu lub ograniczeniu podlegają :gluten, mleko, cukier - ale trzeba najpierw zrobić testy, bo nie ma sensu wykluczać czegoś, co nie jest szkodliwe dla danej osoby.
Chirurg plastyczny, laryngolog ze Szczecina.
Udzielił odpowiedzi na 124 pytania i otrzymał 128 podziękowań od użytkowników.
Absolwent Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, specjalista w dziedzinie otolaryngologii. W pracy zawodowej zajmuje się operacjami przegród nosowych i zatok, a także badaniami słuchu i zabiegami likwidującymi problem chrapania. Prowadzi Klinikę Laryngologii i Chirurgii Estetycznej w Szczecinie.
Nigdy z góry nie wiadomo czy cały przeszczep płata skóry się wgoi. Miejsce pobrania zawsze jednak pozostanie widoczne, mimo pełnego wygojenia.
Stomatolog z Poznania.
Udzielił odpowiedzi na 123 pytania i otrzymał 46 podziękowań od użytkowników.
Specjalista w dziedzinie stomatologii, w trakcie specjalizacji z chirurgii stomatologicznej. W pracy zawodowej specjalizuje się w stomatologii zachowawczej, protetyce stomatologicznej oraz zabiegach chirurgii stomatologicznej. Koordynuje również staże podyplomowe lekarzy stomatologów na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu.
Próchnicy można skutecznie zapobiegać i całkowicie ją wyleczyć. Mimo to na próchnicę, choćby kilka razy w życiu, choruje niemal każdy z nas. Nie ma się czemu dziwić: zaledwie połowa Polaków myje zęby codziennie, rano i wieczorem. W Polsce próchnica to problem aż 95 proc. dorosłych. Zaawansowaną chorobę dentyści stwierdzają u ponad połowy kilkuletnich dzieci, a co drugi nastolatek z jej powodu wkracza w dorosłość, nie mając kompletu zębów. Zazwyczaj winą za rozwój próchnicy obarczamy słodycze. I słusznie, chociaż przyczyny jej powstawania są znacznie bardziej złożone. Próchnicę powodują przede wszystkim bakterie. Za próchnicę odpowiedzialne są jedynie te, które rozkładając cukry, produkują kwasy organiczne i dobrze tolerują kwaśne środowisko.
Dermatolog z Łodzi.
Udzielił odpowiedzi na 123 pytania i otrzymał 56 podziękowań od użytkowników.
Specjalista w zakresie dermatologii. Zajmuje się głównie czerniakowi i innym nowotworom skóry oraz ich diagnozowaniem. Wykonuje badania dermatoskopowe zmian skórnych. Pacjentom oferuje także zabiegi poprawiające wygląd skóry, takie jak wygładzanie zmarszczek i usuwanie brodawek oraz przebarwień. Stale poszerza swoje kompetencje uczestnicząc w szkoleniach naukowych i konferencjach.
W ciąży zmienia się stan hormonalny organizmu - jednym ze skutków jest pojawianie się nowych znamion i rozrost już istniejących. To zupełnie normalne zjawisko. Po zakończeniu karmienia piersią można usunąć te, które przeszkadzają.
Laryngolog z Sandomierza.
Udzielił odpowiedzi na 113 pytań i otrzymał 170 podziękowań od użytkowników.
Specjalista w dziedzinie laryngologii z wieloletnim doświadczeniem. Zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem schorzeń otolaryngologicznych, takich jak przewlekły kaszel, bezdechy senne i inne problemy związane z górnymi drogami oddechowymi. Oferuje również diagnozowanie chrapania i nawracających bezdechów nocnych w warunkach domowych.
Dysfagia to pojęcie medyczne, bardzo szerokie, a mówiące o zaburzeniach w procesie połykania pokarmów. Każdy lekarz laryngolog powinien doskonale znać ten problem i odpowiednio go zdiagnozować.
Prof. dr hab. n. med. Jarosław Leszczyszyn
Chirurg, gastrolog, proktolog z Wrocławia.
Udzielił odpowiedzi na 112 pytań i otrzymał 65 podziękowań od użytkowników.
Specjalista w dziedzinie chirurgii ogólnej. Posiada dyplom koloproktologa European Board of Surgical Qualifications. Profesor w Narodowym Instytucie Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie. Wykonuje liczne badania diagnostyczne w kierunku chorób gastrologicznych i proktologicznych. Specjalizuje się w operacjach laparoskopowych i laserowych.
Zgodnie z współczesną wiedzą medyczną, nie istnieje takie pojęcie jak nietolerancja pokarmowa, pomimo tego, że w wielu miejscach robie się "testy" na to schorzenie. Tego typu testy, nie mają żadnego potwierdzonego naukowo znaczenia.W żadnym wypadku, wykonanie takich testów nie jest pomocne w leczeniu choroby Crohna.
Internista z Warszawy.
Udzielił odpowiedzi na 111 pytań i otrzymał 143 podziękowania od użytkowników.
Specjalista w dziedzinie chorób wewnętrznych oraz medycyny pracy. Zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem najczęstszych chorób internistycznych. Oferuje także możliwość wizyt domowych u swoich pacjentów na terenie Warszawy. Posiada uprawnienia do wykonywania badań kierowców, osób pracujących w narażeniu na promieniowanie jonizujące oraz wydawania orzeczeń dla osób starających się o pozwolenie na posiadanie broni.
W przypadku zespołu niespokojnych nóg spowodowanego niedoborem żelaza lub magnezu stosuje się w leczeniu z powodzeniem preparaty żelaza i magnezu. Natomiast w postaci idiopatycznej ZNN stosuje się w pierwszej kolejności takie leki jak: lewodopa, ropinirol i pramipeksol. W przypadku słabej odpowiedzi na w/w leki dopaminergiczne lub ich działań niepożądanych można stosować leki przeciwpadaczkowe, takie jak: gabapentyna i pregabalina. Natomiast w ciężkich, opornych na leczenie postaciach ZNN zaleca się małe dawki leków opioidowych, jak np. kodeina.
Psycholog, seksuolog z Gdyni.
Udzieliła odpowiedzi na 101 pytań i otrzymała 61 podziękowań od użytkowników.
Psycholog, seksuolog oraz mediator rodzinny. Członek Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego. Aktywnie udziela się na portalach o tematyce psychologicznej i seksuologicznej w roli redaktora i eksperta. Prowadzi terapię osób dorosłych zmagających się z depresją, obniżonym nastrojem, lękiem lub dużym stresem. Pomaga również parom mającym problemy w związku lub przeżywającym kryzysy małżeńskie.
Radzenie sobie z ciężką chorobą bliskiej osoby to właśnie taka sytuacja, w której jednym z pomocnych rozwiązań może okazać się psychoterapia. Niestety, nie istnieją takie uniwersalne rady, które można przekazać natychmiast, w pełni zrozumieć i rozwiązać "problem" na podstawie kilku zdań informacji w kontakcie internetowym. Osobisty kontakt z psychologiem ma także tą zaletę, że z czasem pozwala coraz żywiej, bardziej otwarcie i świadomie przeżywać wszystkie swoje emocje - zarówno te pozytywne, jak i te trudne.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.