Trwa ładowanie...

Nanocząsteczki w leczeniu guzów

Inżynierowie chemiczni opracowali nowy rodzaj nanometrycznych kapsułek z lekami, które mogą pomóc w zwalczaniu niemal każdego typu guza...

spis treści

1. Nanotechnologie w onkologii

Wielu naukowców wykorzystuje nanotechnologie w badaniach nad leczeniem nowotworów. Najczęściej stosowana strategia polega na tworzeniu nanocząsteczek celujących w guza dzięki specjalnym molekułom skierowanym specyficznie w białka znajdujące się na powierzchni komórek rakowych. Problemem w tym przypadku jest znalezienie właściwego celu, czyli cząsteczki charakterystycznej dla komórek nowotworowych, której nie posiadają zdrowe komórki. Co więcej dane nanocząsteczki mogą się sprawdzić tylko w jednym typie raka.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

2. Działanie nowych nanocząsteczek

Naukowcy z MIT (Massachusetts Institute of Technology) opracowali nowy rodzaj nanocząsteczek, które w swoim działaniu wykorzystują cechę wspólną dla wszystkich guzów – są one bardziej kwasowe niż zdrowe tkanki. Takie cząsteczki mogą działać na każdy rodzaj guza i mogą transportować dowolny rodzaj leku. Jak inne nanocząsteczki są one pokryte płaszczem z warstwy polimerowej, który chroni je przed uszkodzeniem w krwiobiegu. Różnica polega na tym, że w nowych nanocząsteczkach zewnętrzna powłoka zostaje zrzucona po wejściu cząsteczki w kwasowe środowisko otaczające guza. W ten sposób odsłania się kolejna warstwa, która umożliwia nanocząsteczkom przedostanie się do komórek nowotworowych. Kwasowość charakteryzująca guzy jest skutkiem ubocznym ich przyspieszonego metabolizmu. Komórki nowotworowe bardzo szybko się namnażają, przez co zużywają więcej tlenu, a to zwiększa ich kwasowość. Cecha ta jest uniwersalna dla wszystkich guzów, dzięki czemu wykorzystujące ją nanocząsteczki mogą sprawdzić się w wielu typach nowotworów.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza