Trwa ładowanie...

Naukowcy pracują nad nową, skuteczną metodą męskiej antykoncepcji

Avatar placeholder
04.04.2019 14:36
Naukowcy pracują nad nową, skuteczną metodą męskiej antykoncepcji
Naukowcy pracują nad nową, skuteczną metodą męskiej antykoncepcji (iStock)

Do tej pory, jeśli chodzi o antykoncepcję, kobiety mają więcej opcji niż kiedykolwiek. Kobieca antykoncepcja, taka jak pigułki, wkładki wewnątrzmaciczne czy środki hormonalne są szeroko stosowane w celu zapobiegania ciąży. Tymczasem męskie środki antykoncepcyjne pozostawały w cieniu, sprowadzając wybór mężczyzn do dwóch opcji: prezerwatywy lub wazektomii.

1. Nowe możliwości

Ostatnie badania opublikowane w „Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism” opracowały hormonalne środki antykoncepcyjne dla mężczyzn, które mogą wkrótce pojawić się na horyzoncie w kwestii zapobiegania ciąży.

"Badania wykazały, że są możliwe hormonalne środki antykoncepcyjne dla mężczyzn, które zmniejszają ryzyko nieplanowanych ciąż u partnerek panów, którzy ich używają" - mówi autor badania dr Mario Philip Reyes Festin ze Światowej Organizacji Zdrowia w Genewie.

Przez lata było kilka prób opracowania antykoncepcji dla mężczyzn. Naukowcy przetestowali kilka metod, w tym męski pigułki, a także hormonalne środki antykoncepcyjne, które przy użyciu syntetycznych hormonów tymczasowo blokują działanie testosteronu, więc jądra zaprzestają produkcji zdrowych plemników.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"
Już niedługo również mężczyźni będą mogli stosować antykoncepcję hormonalną
Już niedługo również mężczyźni będą mogli stosować antykoncepcję hormonalną (Shutterstock)

Jednak to był trudny proces, ponieważ ludzie ciągle produkują plemniki; tworzą co najmniej 1500 na sekundę, co sprawia, że blokowanie spermy stanowi nie lada wyzwanie. Należy to osiągnąć bez obniżania poziomu testosteronu do punktu, gdzie może wyzwolić działania uboczne, takie jak utrata libido.

Naukowcy z Instytutu Guttmachera wierzą jednak, że hormonalne środki antykoncepcyjne dla mężczyzn mogą być dobrym rozwiązaniem.

W badaniu naukowcy testowali bezpieczeństwo i skuteczność zastrzyków antykoncepcyjnych na 320 zdrowych mężczyznach w wieku od 18 do 45. Uczestnicy pozostawali w monogamicznych związkach z partnerkami w wieku od 18 do 38, przez co najmniej rok. Mężczyzn badano w celu określenia zdrowia ich spermy na początku eksperymentu.

7 powodów, dla których antykoncepcja może być nieskuteczna
7 powodów, dla których antykoncepcja może być nieskuteczna [10 zdjęć]

Wydaje się, że antykoncepcja zapewnia stuprocentową skuteczność w zapobieganiu ciąży. Jednak istnieją

zobacz galerię

Pracownicy służby zdrowia wstrzykiwali mężczyznom 200 miligramów długo działająceco progestagenu nazywanego noretysteron enanthate (NET-EN) i 1000 miligramów długo działających androgenów zwanych undecylanami testosteronu (TU) przez okres do 26 tygodni, aby obniżyć liczbę plemników.

Dwa zastrzyki były podawane co osiem tygodni; uczestnicy dostarczyli próbki spermy po 8 i 12 tygodniach, a następnie co 2 tygodnie, aż spełnili kryteria przejścia do następnego etapu. Pary zostały pouczone, aby nie korzystać z innych niż hormonalne metod antykoncepcyjnych.

Pary polegały wyłącznie na zastrzykach hormonalnych. Poziom spermy został obniżony do poziomu poniżej 1 mln / ml w dwóch kolejnych badaniach. Podczas fazy skuteczności, ludzie w dalszym ciągu otrzymywali zastrzyki co osiem tygodni przez 56 tygodni, a następnie dostarczali próbki nasienia co osiem tygodni, w celu sprawdzenia, czy ich ilość plemników zatrzymała się na niskim poziomie.

Co każdy mężczyzna powinien wiedzieć na temat antykoncepcji?
Co każdy mężczyzna powinien wiedzieć na temat antykoncepcji? [10 zdjęć]

Bardzo często temat antykoncepcji pozostawiamy naszemu partnerowi. Jednak to oboje partnerzy powinni

zobacz galerię

Po zastrzykach stan mężczyzn był monitorowany, aby zobaczyć, jak szybko wzrasta u nich liczba plemników. Odkryto, że hormony były skuteczne w zmniejszaniu liczby plemników do 1 milion/ml lub mniej w ciągu 24 tygodni u 274 uczestników.

2. Silne skutki uboczne

Ta metoda była skuteczna u blisko 96 procent konrolowanych użytkowników. Tylko cztery ciąże występowały wśród partnerek badanych podczas fazy skuteczności środku. Jednak ze względu na tempo pojawiania się niepożądanych skutków, zwłaszcza depresji i zaburzeń nastroju, naukowcy zatrzymali nabór nowych uczestników.

Spośród 1,491 zgłoszonych zdarzeń niepożądanych, prawie 39 procent nie było związanych z zastrzykami antykoncepcyjnymi. Należy do nich m.in. jeden zgon samobójczy, który nie jest związany ze stosowaniem leku.

Zobacz także

Tymczasem wśród związanych ze środkiem skutków ubocznych pojawiły się: ból w miejscu wstrzyknięcia, ból mięśni, wzmożone libido i trądzik. Dwudziestu ludzi zrezygnowało z badania z powodu działań niepożądanych.

Pomimo niekorzystnych efektów, ponad 75 procent uczestników zgłosiło się jako chętni do korzystania z tej metody antykoncepcji po zakończeniu procesu.

"Chociaż zastrzyki były skuteczne w ograniczaniu ilości ciąż, kombinacja hormonów musi być badana dalej, biorąc pod uwagę właściwą równowagę między skutecznością i bezpieczeństwem" - mówi Reyes Festin.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze