Przeciwwskazania antykoncepcji

Ostatnie stulecie przyniosło błyskawiczny rozwój wszystkich dziedzin medycyny. Wprowadzone zostały innowacyjne produkty i metody lecznicze. Współczesne środki antykoncepcji stoją na bardzo wysokim poziomie. Występuje wiele produktów antykoncepcyjnych, a ich negatywny wpływ na organizm ludzki został zniesiony lub ograniczony do minimum. Jednak nie są to metody dla wszystkich. Niektórzy rezygnują z nich z powodu światopoglądu, religii lub stanu zdrowotnego.

Polecane wideo:

1. Światopogląd a antykoncepcja

Najlepsza metoda antykoncepcji

Wybór metody antykoncepcji nie jest łatwy. Jednak można sobie pomóc odnosząc się do kryterium antykoncepcji według Guilebauda. Oto najważniejsze...

Sztuczne metody zapobiegania ciąży nie są tolerowane przez większość kultur i religii. Z tego powodu wiele kobiet rezygnuje z ich stosowania. Ich działanie jest uznawane za wczesnoporonne poprzez niedopuszczenie do zagnieżdżenia zapłodnionej już komórki jajowej. Przeciwnicy tych środków antykoncepcyjnych wspominają również o ich negatywnym wpływie na organizm kobiety (zaburzenie gospodarki hormonalnej, uczulenia) oraz jej późniejszą płodność. Niektóre kobiety nie potrafią znieść myśli, że przez swoje działanie „zabijają” potencjalne płody. Pary, które odrzuciły sztuczne środki antykoncepcyjne, mogą skorzystać z metod naturalnego planowania rodziny (NPR), które nie wpływają w sposób negatywny na organizm ludzki. Do metod tych należy: kalendarzyk małżeński, obserwacja śluzu, metoda termiczna oraz laktacyjna. Nie powinny ich jednak stosować kobiety, które nie będą skrupulatnie i codziennie obserwować swojego organizmu, notować wyników i na ich podstawie określać dni płodnych. Nie są to również odpowiednie sposoby antykoncepcji dla kobiet, które nie chcą zachowywać wstrzemięźliwości w określonych dniach cyklu.

2. Zdrowotne przeciwwskazania antykoncepcji

Wszystkie z obecnie dostępnych metod antykoncepcji osiągają swój maksymalny efekt działania, jednocześnie nie powodując działań ubocznych (lub minimalne). Organizm każdego człowieka jest inny, dlatego działanie określonego środka antykoncepcyjnego może dać zupełnie odmienne efekty. Badania pozwoliły na stworzenie listy stanów zdrowia, chorób, stylów życia, które obniżają skuteczność metod antykoncepcyjnych. Przed doborem odpowiedniej metody antykoncepcyjnej należy wykluczyć wszystkie przeciwwskazania, by nie pogorszyć stanu zdrowia.

Czytaj także:

 • Metody naturalnego planowania rodziny - nie wpływają w negatywny sposób na organizm, dlatego nie mają przeciwwskazań zdrowotnych. Niektóre stany organizmu, np. infekcja, gorączka, poród, poronienie oraz stresujący tryb życia, bezsenność, praca na zmiany, nadmiernie spożywany alkohol obniżają znacznie ich skuteczność antykoncepcyjną.
 • Dwuskładnikowe pigułki antykoncepcyjne - przed zastosowaniem tej metody antykoncepcyjnej należy dokładnie zebrać wywiad i przeprowadzić badanie lekarskie, ponieważ występują liczne przeciwwskazania. Kobiety z chorobą zakrzepowo-zatorową, z krwawieniami z pochwy o nieznanym pochodzeniu, chorobą niedokrwienną serca, chorobami układu krążenia, zaburzeniem krzepliwości, chorobami wątroby (WZW, stłuszczenie), toczniem rumieniowatym, niekontrolowanym nadciśnieniem, bólami migrenowymi, cukrzycą nie powinny decydować się na przyjmowanie tych środków antykoncepcyjnych. Dodatkowo wzrost ryzyka zakrzepów powoduje palenie papierosów, gł. po 35. roku życia, długotrwałe unieruchomienie, wcześniejszy udar mózgu. Leki należy odstawić na 4 tygodnie przed planowanym zabiegiem chirurgicznym, a ich ponowne zażywanie rozpocząć nie wcześniej niż po dwóch tygodniach.
 • Jednoskładnikowe tabletki antykoncepcyjne (minipills) - pigułki te mają mniejszą listę przeciwwskazań niż tabletki zawierające dwa hormony. Są one alternatywą dla kobiet palących, po 35. roku życia, chorujących na cukrzycę lub nadciśnienie, karmiących oraz gdy dwuskładnikowe preparaty powodowały uciążliwe działania niepożądane. Jednak choroba zakrzepowo-zatorowa, choroby wątroby, układu krążenia, zaburzenia krążenia, wcześniejszy udar mózgu, długotrwałe unieruchomienie lub planowany zabieg chirurgiczny wykluczają tą metodę antykoncepcji.
 • Antykoncepcja postkoitalna (tzw. pigułka po) - tabletki te zawierają duże dawki hormonów, dlatego nie wolno ich stosować jako rutynowej metody antykoncepcyjnej.
 • Plastry antykoncepcyjne - środka tego nie można stosować na skórę podrażnioną, z ranami, bliznami oraz owłosioną. U kobiet o wadze powyżej 90 kilogramów łatwo ulegają odklejeniu, a ilość uwalnianego hormonu może być niewystarczająca.
 • Wkładki wewnątrzmaciczne - współczesne „spirale” mają mniejszą liczbę przeciwwskazań niż wcześniejsze modele. Tej metody antykoncepcji nie powinny stosować młode kobiety, które jeszcze nie rodziły. Podejrzenie ciąży uniemożliwia założenie wkładki, ponieważ spowoduje poronienie. Bezwzględne przeciwwskazanie stanowią: ciąża pozamaciczna w wywiadzie, zakażenie wirusem HIV lub pełnoobjawowy AIDS, leczenie immunosupresyjne lub inne stany z obniżoną odpornością, mięśniaki macicy, torbiele lub guzy jajników, nadżerki, wady anatomiczne macicy (w tym wypadku można stosować wkładki o budowie „nitki”), uczulenie na miedź, choroba Wilsona, wady anatomiczne zastawek serca lub sztuczna zastawka serca (ryzyko bakteryjnego zapalenia wsierdzia), obfite miesiączki lub krwawienia z pochwy o nieznanej etiologii, niedokrwistość, czynne zakażenie w obrębie narządu rodnego. Kobiety, które nie posiadają stałego partnera (lub posiadają kilku) oraz nie potrafią zrezygnować z tamponów w czasie miesiączki, nie powinny decydować się na wkładkę, ponieważ wzrasta u nich ryzyko rozwoju zakażenia.
 • Zastrzyk hormonalny - ze względu na dużą dawkę hormonów może powodować obfite krwawienia. Kobiety z anemią, obfitymi i nieregularnymi miesiączkami nie powinny go stosować. Przeciwwskazaniem jest również wystąpienie uciążliwych działań niepożądanych przy wcześniejszym jego użyciu.
 • Metody mechaniczne (prezerwatywa dla mężczyzn i kobiet, diafragma) - te metody antykoncepcyjne nie stanowią bezpośredniego wpływu na zdrowie. Jednak ich stosowanie staje się niemożliwe w przypadku uczulenia na gumę.
 • Metody chemiczne (kremy, pianki, globulki, żele) - są przeciwwskazane jedynie w przypadku uczulenia na któryś ze składników preparatu.
 • Metoda chirurgiczna - sterylizacja (obecnie niedopuszczalna przez prawo polskie) - kobiety, które planują w przyszłości zajść w ciążę, nie powinny decydować się na ten zabieg, ze względu na jej niską odwracalność. W związku z powyższym może ona powodować trwałą bezpłodność.

Zanim wybierzesz metodę antykoncepcji, sprawdź, czy możesz stosować ją bez obaw o zdrowie.

Iwona Leleń, 11 miesięcy temu

Bibliografia

 • Dębski R. Ginekologia kliniczna Tom 1-3, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-013-9
 • Guillebaud J., Szarewski A., Wszystko o antykoncepcji, Medycyna Praktyczna, Kraków 1997, ISBN 83-86657-31-6
 • Opala T. Ginekologia - podręcznik dla położnych, pielęgniarek i fizjoterapeutów, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006, ISBN 83-200-3353-5
 • Gillebaud J. Antykoncepcja - pytania i odpowiedzi, Medycyna Praktyczna, Kraków 2005, ISBN 83-7430-012-4

Antykoncepcja

Polecane wideo:

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Antykoncepcja
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Test na hiv

~Ikratoznak • ostatni post 2 miesiące temu

1
Artykuły Antykoncepcja
Antykoncepcja

Środki plemnikobójcze

plemnikobójczych nie jest tak wysoka jak w przypadku antykoncepcji hormonalnej czy mechanicznych metod zapobiegania ciąży. Zaletą preparatów (...) plemnikobójczych jest ich dostępność bez recepty. Spis treści ...

Antykoncepcja

Antykoncepcja hormonalna

Antykoncepcja hormonalna jest jedną z najbardziej komfortowych metod zapobiegania ciąży. Istnieje wiele metod antykoncepcji hormonalnej: pigułki (...) dla organizmu kobiety. Ważna jest zatem pełna świadomość mechanizmu...

Antykoncepcja

Antykoncepcja dla mężczyzn

Różnorodne metody antykoncepcji dla mężczyzn i kobiet mają zróżnicowany poziom skuteczności. Do tej pory większość z nich przeznaczona (...) była tylko dla kobiet. Panowie używali prezerwatyw, które są przykładem antykoncepcji...

Antykoncepcja

Wszystko o antykoncepcji

W wyborze odpowiedniej metody antykoncepcji, wskazana jest wizyta u ginekologa. Lekarz z pewnością pomoże wybrać najwłaściwszy środek (...) antykoncepcyjny. Wybór metody antykoncepcji Właściwie...

Antykoncepcja

Naturalne metody antykoncepcji

, religijnych czy po prostu ze zwykłej niechęci. W takich przypadkach z pomocą przychodzą naturalne metody antykoncepcji, zwane też NPR - naturalne (...) komórki jajowej. Pozostałe dni cyklu są okresem bezwzględnej niepłodności. ...

Sprawdź, czy grożą Ci te choroby