Trwa ładowanie...

Plastry antykoncepcyjne

Plastry antykoncepcyjne zawierają te same składniki co tabletki, czyli estrogen i progestagen. Wykazują podobne też, do tabletek, działanie. Są wygodne w użyciu i nie trzeba o nich codziennie pamiętać. Plastry antykoncepcyjne są polecane kobietom, które nie chcą zaprzątać sobie głowy ciągłym pamiętaniem o łykaniu pigułek antykoncepcyjnych. Nie ma też wskazań wiekowych, które uniemożliwiałyby stosowanie tego rodzaju antykoncepcji.

spis treści

1. Rodzaje antykoncepcji hormonalnej

  • plastry antykoncepcyjne (zawierające dwa składniki: estrogen i progestagen),
  • tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe (estrogen i progestagen),
  • minipigułki (zawierające jedynie progestagen),
  • iniekcje domięśniowe (wstrzykiwanie substancji zawierającej progestagen),
  • krążek dopochwowy (zawiera dwa składniki).

Zobacz film: "Seks nie jest celem samym w sobie"

2. Stosowanie plastrów antykoncepcyjnych

Plastry antykoncepcyjne mogą być stosowane przez kobiety w każdej grupie wiekowej. Nie stwierdzono żadnych przeciwwskazań w tym zakresie. Jedyne obiekcje może zgłosić lekarz, który indywidualnie dobiera metody antykoncepcji do pacjentki. Plastry, dzięki wygodzie w użyciu, są często wybierane przez kobiety.

Plastry antykoncepcyjne przykleja się do wydepilowanej skóry. O zmianie plastra należy pamiętać raz w tygodniu. Skuteczność plastra zależy od dokładności jego przyklejenia. Skóra pod plastrem powinna być sucha i czysta, inaczej plaster może odstawać. A to skutecznie zmniejsza jego skuteczność. Plastry antykoncepcyjne należy przykleić w jednym z czterech miejsc: na pośladku, na przedramieniu, na podbrzuszu lub na łopatce. Tego typu hormonalne środki antykoncepcyjne należy stosować według specjalnego grafiku. Po trzech tygodniach nie można naklejać plastra przez siedem dni. Wówczas daje się możliwość pojawienia miesiączce. Po siedmiu dniach, nawet jeśli krwawienie nie nastąpiło, trzeba przykleić plastry antykoncepcyjne.

3. Działanie plastrów antykoncepcyjnych

By działanie plastrów było większe, lepiej nie przyklejać ich w tym samym miejscu. Inne miejsce przyklejenie plastra pomoże też uchronić skórę przed podrażnieniem. Należy zwrócić uwagę czy plaster jest odpowiednio przyklejony. Jego skuteczność jest gwarantowana jedynie wtedy gdy nigdzie nie odstaje i dokładnie przylega do skóry. Odklejony plaster, można próbować docisnąć, jeżeli odklejenie nastąpiło, nie dłużej niż, przed 24 godzinami. W przypadku naklejenia nowego plastra należy od początku liczyć cykl czterotygodniowy. Plastry antykoncepcyjne powodują też poprawę cery i zmniejszenie łojotoku głowy, nie wywołują biegunki i wymiotów, są bardzo skuteczne (wskaźnik Pearla wynosi poniżej 1).

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza