Naukowcy są krok bliżej wynalezienia leku, który zapobiega samobójstwom

Według Światowej Organizacji Zdrowia co roku, z własnej ręki ginie 800 tys. osób. Naukowcy chcą stworzyć lek, który pozwoli uniknąć zachowań samobójczych. W jego stworzeniu ma pomóc to, że zidentyfikowano enzym związany z zapaleniem mózgu, który może zostać wykorzystany po to, by przewidzieć i zapobiec samobójstwu.

Enzym odpowiedzialny za samobójstwo

W czasopiśmie „Translational Psychiatry” naukowcy opisują, jak pewna odmiana enzymu zwanego ACMSD prowadzi do nieprawidłowych poziomów dwóch kwasów w mózgu, które mogą prowadzić do zachowań samobójczych.

Zobacz film

Zespół badawczy pod przewodnictwem dr Leny Brundin z Centrum Nauk Neurodegeneracyjnych w Instytucie Badawczym Van Andel w Grand Rapids, twierdzi, że ich odkrycie może zbliżyć nas do techniki, dzięki której na podstawie badania krwi będziemy mogli zidentyfikować pacjentów z grupy wysokiego ryzyka.

Co więcej, badania wskazują, że ACMSD może być podstawą obiecującego leku zapobiegającego samobójstwom. Według dr Brundin i współpracowników, wcześniejsze badania sugerują, układ immunologiczny odgrywa ważną rolę w depresji samobójczej, przede wszystkim reaguje na zapalenie mózgu. Jednak mechanizmy leżące u podstaw tego związku były niejasne. Nowe badanie miało rzucić nieco światła na ten problem.

Wcześniejsze badania wykazały, że pacjenci, którzy podejmowali próby samobójcze, mieli kiedyś problem z zapaleniem krwi i płynu mózgowo-rdzeniowego (CSF). Mając to na uwadze, naukowcy ocenili próbki krwi i płynu mózgowo-rdzeniowego ponad 300 Szwedów, wśród których były osoby o takich skłonnościach. Pewien wariant enzymu ACMSD był bardziej rozpowszechniony u tych właśnie osób.

Brak równowagi kwasów w mózgu

Przy porównaniu próbek zespół odkrył, że osoby, które próbowały popełnić samobójstwo, miały nieprawidłowe poziomy ****kwasu pikolinowego i chinolinowego. Te zaburzenia były rozpoznawalne zarówno w próbkach pobranych tuż po próbie samobójczej, jak i w różnych momentach w ciągu kolejnych 2 lat.

Wśród pacjentów z zachowaniami samobójczymi, poziom kwasu pikolinowego - wiadomo, że ma on działanie neuroprotekcyjne - był zbyt niski, a poziom kwasu chinolinowego - znanej neurotoksyny ****- był zbyt wysoki.

Te nieprawidłowe poziomy były najbardziej widoczne w płynie mózgowo-rdzeniowym, choć mogą one być zidentyfikowane również w ****próbkach krwi.

Ponieważ wcześniejsze badania wykazały, że zarówno kwas pikolinowy, jak  i kwas chinolinowy są regulowane przez enzym ACMSD – wywołujący też zapalenie mózgu - naukowcy przeprowadzili analizę genetyczną osób z zachowaniami samobójczymi oraz zdrowych.

Okazało się, że osoby, które próbowały popełnić samobójstwo, częściej posiadały specyficzną odmianę ACMSD, a ten wariant był związany ze wzrostem poziomu kwasu chinolinowego.

Podczas badania zespół nie był w stanie wykazać, czy aktywność ACMSD jest bezpośrednio związana z ryzykiem samobójstwa, naukowcy twierdzą jednak, że enzym może być potencjalnym celem w pracy nad lekiem mogącym zapobiegać samobójstwom.

"Teraz chcemy się dowiedzieć, czy te zmiany są widoczne tylko u osób z myślami samobójczymi, oraz czy są one specyficzne również dla pacjentów z ciężką depresją. Chcemy także opracować leki, które mogą aktywować enzym ACMSD i w ten sposób przywrócić równowagę między kwasem chinolinowym a pikolinowym" - mówi dr Sophie Erhardt z Instytutu Karolinska w Szwecji.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Problemy
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Problemy
Problemy

Długość życia

Długość życia

Za 450 euro możemy poddać sie testowi, który określi biologiczny wiek naszego organizmu i oszacuje, ile czasu nam zostało.

Problemy

THINK POSITIVE! - nigdy się nie poddawaj

THINK POSITIVE! - nigdy się nie poddawaj

Nigdy się nie poddawaj! Trzy historie, które udowadniają, że nigdy nie należy się poddawać. Natalia, Jerzy i Piotr codziennie boją się o swoje zdrowie i to nie ze względu na to, że są sportowcami i często działają w trudnych warunkach. Każda z tych osób...

Problemy

Sytuacja polskich seniorów jest tragiczna

Sytuacja polskich seniorów jest tragiczna

o skomentowanie danych 74-letnia Maria Dudziak. - Co miesiąc dostaję 880,45 zł - to minimalna renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Mam problemy (...) połowa (44 proc.) osób powyżej 60. roku życia deklaruje, że nie wystarcza...

Problemy

Zaburzenia snu

dnia, powodując spadek samopoczucia. Problemy ze snem Każdy chce się wysypiać, bo zdrowy sen to dobre samopoczucie, nastrój, energia (...) Morfeusza) oraz bruksizm (zgrzytanie zębami podczas snu); zaburzenia snu w przebiegu schorzeń...

Problemy

Anonimowe wyznania

Anonimowe wyznania

Muzyk Alan Donohoe i projektant Steven Parker, zainspirowani ideą reżysera Alaina de Botton o cyfrowej „ścianie płaczu", zainstalowali elektroniczne tablice wyznań, gdzie ludzie mogą anonimowo umieszczać wpisy dotyczące kwestii, które ich nurtują. Pomysł...

Problemy

Pierwsze oznaki depresji - jak je rozpoznać?

Pierwsze oznaki depresji - jak je rozpoznać?

energetyzujących może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego. Problemy ze snem Bezsenność nie musi oznaczać choroby pod warunkiem (...) są to problemy ze strony układu pokarmowego - kłopoty z wypróżnianiem, zaburzenia...

Problemy

Emocje

ludzie mają problemy z ich odczytywaniem, rozumieniem i komunikacją. Nastrój, afekty, namiętności i sentymenty przeciwstawia się rozumowi (...) "; myślenie pozytywne zamiast negatywnego - problemy z emocjami znikną,...