Naukowcy są krok bliżej wynalezienia leku, który zapobiega samobójstwom

Według Światowej Organizacji Zdrowia co roku, z własnej ręki ginie 800 tys. osób. Naukowcy chcą stworzyć lek, który pozwoli uniknąć zachowań samobójczych. W jego stworzeniu ma pomóc to, że zidentyfikowano enzym związany z zapaleniem mózgu, który może zostać wykorzystany po to, by przewidzieć i zapobiec samobójstwu.

Enzym odpowiedzialny za samobójstwo

W czasopiśmie „Translational Psychiatry” naukowcy opisują, jak pewna odmiana enzymu zwanego ACMSD prowadzi do nieprawidłowych poziomów dwóch kwasów w mózgu, które mogą prowadzić do zachowań samobójczych.

Polecane wideo:

Zespół badawczy pod przewodnictwem dr Leny Brundin z Centrum Nauk Neurodegeneracyjnych w Instytucie Badawczym Van Andel w Grand Rapids, twierdzi, że ich odkrycie może zbliżyć nas do techniki, dzięki której na podstawie badania krwi będziemy mogli zidentyfikować pacjentów z grupy wysokiego ryzyka.

Co więcej, badania wskazują, że ACMSD może być podstawą obiecującego leku zapobiegającego samobójstwom. Według dr Brundin i współpracowników, wcześniejsze badania sugerują, układ immunologiczny odgrywa ważną rolę w depresji samobójczej, przede wszystkim reaguje na zapalenie mózgu. Jednak mechanizmy leżące u podstaw tego związku były niejasne. Nowe badanie miało rzucić nieco światła na ten problem.

Wcześniejsze badania wykazały, że pacjenci, którzy podejmowali próby samobójcze, mieli kiedyś problem z zapaleniem krwi i płynu mózgowo-rdzeniowego (CSF). Mając to na uwadze, naukowcy ocenili próbki krwi i płynu mózgowo-rdzeniowego ponad 300 Szwedów, wśród których były osoby o takich skłonnościach. Pewien wariant enzymu ACMSD był bardziej rozpowszechniony u tych właśnie osób.

Brak równowagi kwasów w mózgu

Przy porównaniu próbek zespół odkrył, że osoby, które próbowały popełnić samobójstwo, miały nieprawidłowe poziomy ****kwasu pikolinowego i chinolinowego. Te zaburzenia były rozpoznawalne zarówno w próbkach pobranych tuż po próbie samobójczej, jak i w różnych momentach w ciągu kolejnych 2 lat.

Wśród pacjentów z zachowaniami samobójczymi, poziom kwasu pikolinowego - wiadomo, że ma on działanie neuroprotekcyjne - był zbyt niski, a poziom kwasu chinolinowego - znanej neurotoksyny ****- był zbyt wysoki.

Te nieprawidłowe poziomy były najbardziej widoczne w płynie mózgowo-rdzeniowym, choć mogą one być zidentyfikowane również w ****próbkach krwi.

Ponieważ wcześniejsze badania wykazały, że zarówno kwas pikolinowy, jak  i kwas chinolinowy są regulowane przez enzym ACMSD – wywołujący też zapalenie mózgu - naukowcy przeprowadzili analizę genetyczną osób z zachowaniami samobójczymi oraz zdrowych.

Okazało się, że osoby, które próbowały popełnić samobójstwo, częściej posiadały specyficzną odmianę ACMSD, a ten wariant był związany ze wzrostem poziomu kwasu chinolinowego.

Podczas badania zespół nie był w stanie wykazać, czy aktywność ACMSD jest bezpośrednio związana z ryzykiem samobójstwa, naukowcy twierdzą jednak, że enzym może być potencjalnym celem w pracy nad lekiem mogącym zapobiegać samobójstwom.

"Teraz chcemy się dowiedzieć, czy te zmiany są widoczne tylko u osób z myślami samobójczymi, oraz czy są one specyficzne również dla pacjentów z ciężką depresją. Chcemy także opracować leki, które mogą aktywować enzym ACMSD i w ten sposób przywrócić równowagę między kwasem chinolinowym a pikolinowym" - mówi dr Sophie Erhardt z Instytutu Karolinska w Szwecji.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Problemy
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Problemy
Problemy

Długość życia

Długość życia

Za 450 euro możemy poddać sie testowi, który określi biologiczny wiek naszego organizmu i oszacuje, ile czasu nam zostało.

Problemy

THINK POSITIVE! - nigdy się nie poddawaj

THINK POSITIVE! - nigdy się nie poddawaj

Nigdy się nie poddawaj! Trzy historie, które udowadniają, że nigdy nie należy się poddawać. Natalia, Jerzy i Piotr codziennie boją się o swoje zdrowie i to nie ze względu na to, że są sportowcami i często działają w trudnych warunkach. Każda z tych osób...

Problemy

Sytuacja polskich seniorów jest tragiczna

Sytuacja polskich seniorów jest tragiczna

o skomentowanie danych 74-letnia Maria Dudziak. - Co miesiąc dostaję 880,45 zł - to minimalna renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Mam problemy (...) połowa (44 proc.) osób powyżej 60. roku życia deklaruje, że nie wystarcza...

Problemy

Pierwsze oznaki depresji - jak je rozpoznać?

Pierwsze oznaki depresji - jak je rozpoznać?

energetyzujących może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego. Problemy ze snem Bezsenność nie musi oznaczać choroby pod warunkiem (...) są to problemy ze strony układu pokarmowego - kłopoty z wypróżnianiem, zaburzenia...

Problemy

Zaburzenia snu

dnia, powodując spadek samopoczucia. Problemy ze snem Każdy chce się wysypiać, bo zdrowy sen to dobre samopoczucie, nastrój, energia (...) Morfeusza) oraz bruksizm (zgrzytanie zębami podczas snu); zaburzenia snu w przebiegu schorzeń...

Problemy

Emocje

ludzie mają problemy z ich odczytywaniem, rozumieniem i komunikacją. Nastrój, afekty, namiętności i sentymenty przeciwstawia się rozumowi (...) "; myślenie pozytywne zamiast negatywnego - problemy z emocjami znikną,...

Problemy

Anonimowe wyznania

Anonimowe wyznania

Muzyk Alan Donohoe i projektant Steven Parker, zainspirowani ideą reżysera Alaina de Botton o cyfrowej „ścianie płaczu", zainstalowali elektroniczne tablice wyznań, gdzie ludzie mogą anonimowo umieszczać wpisy dotyczące kwestii, które ich nurtują. Pomysł...