Trwa ładowanie...

Naukowcy z Ugandy wymyślili "inteligentną" kurtkę, diagnozującą zapalenie płuc

Avatar placeholder
24.01.2017 09:10
Naukowcy z Ugandy wymyślili "inteligentną" kurtkę, diagnozującą zapalenie płuc
Naukowcy z Ugandy wymyślili "inteligentną" kurtkę, diagnozującą zapalenie płuc

Zespół inżynierów z Ugandy wynalazł "inteligentną" kurtkę, która diagnozuje zapalenie płuc szybciej niż lekarze, oferując nadzieję w leczeniu choroby, która zabija więcej dzieci na całym świecie niż jakikolwiek inna.

Pomysł przyszedł do głowy Olivii Koburongo (26 lat) po tym, jak jej babcia zachorowała i była przenoszona ze szpitala do szpitala, zanim właściwie zdiagnozowano zapalenie płuc.

"Było już za późno, by ją uratować" - powiedziała Koburongo.

"Monitorowanie organów w jej ciele i tego, jak co się dzieje, było zbyt trudne, i to sprawiło, że zaczęłam myśleć o sposobie zautomatyzowania całego procesu i śledzenia jej zdrowia" – tłumaczyła.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"
Naukowcy z Ugandy opracowali specjalną kurtkę, która diagnozuje zapalenie płuc szybciej i dokładniej niż człowiek
Naukowcy z Ugandy opracowali specjalną kurtkę, która diagnozuje zapalenie płuc szybciej i dokładniej niż człowiek

Koburongo przedstawiła pomysł swojemu koledze, absolwentowi inżynierii telekomunikacyjnej, Brianowi Turyabagye (24 lata), i wraz z zespołem lekarzy wymyślili zestaw o nazwie "Mama-Ope" (Nadzieja Matki) składający się z biomedycznej inteligentnej kurtki i aplikacji na telefon komórkowy, która diagnozuje zapalenie płuc.

Zapalenie płuc to ciężka infekcja płuc, która zabija 24 000 ugandyjskich dzieci poniżej piątego roku życia rocznie. Według agencji ds. dzieci ONZ, UNICEF, wiele z nich jest błędnie diagnozowanych.

Brak dostępu do badań laboratoryjnych i infrastruktury w biednych społecznościach oznacza, że pracownicy służby zdrowia często muszą polegać na prostych badaniach klinicznych, aby je diagnozować.

Za pomocą łatwego w obsłudze zestawu Mama-Ope, pracownicy służby zdrowia muszą jedynie wsunąć marynarkę na dziecko, a jej czujniki odbiorą wzorce dźwiękowe z płuc, temperaturę i szybkość oddychania.

ZOBACZ TAKŻE:

"Przetwarzane informacje są wysyłane do aplikacji z telefonie komórkowym (za pomocą Bluetooth), która analizuje informacje w porównaniu ze znanymi danymi, tak aby uzyskać szacunkową wartość siły choroby" - powiedział Turyabagye.

Według badań jej twórców kurtka, która nadal jest tylko prototypem, może zdiagnozować zapalenie płuc aż do trzech razy szybciej niż lekarz i redukuje błędy ludzkie.

Tradycyjnie lekarze używają stetoskopu do nasłuchiwania nienormalnych trzasków lub bulgotania w płucach, jednak jeśli lekarze podejrzewają, malarię lub gruźlicę, które obejmują również niewydolność oddechową, czas tracony na leczenie tych chorób, zamiast zapalenia płuc, może okazać się zabójczy dla ich pacjentów.

"Problem staramy się rozwiązać dzięki diagnostyce zapalenia płuc we wczesnym stadium, zanim przejdzie w stan ciężki i staramy się również rozwiązać problem niewystarczającej ilości siły roboczej w szpitalach, ponieważ obecnie jeden lekarz przypada na 24 000 pacjentów w naszym kraju" - powiedziała Koburongo.

Objawy raka płuc, które zwykle bagatelizujemy
Objawy raka płuc, które zwykle bagatelizujemy [7 zdjęć]

Co roku ok. 21 tys. Polaków zapada na raka płuc. Najczęściej choroba dotyka nałogowych (a także biernych)

zobacz galerię

Turyabagye powiedział, że planuje się, aby skierować zestaw pilotażowy do głównych szpitali w Ugandzie, a następnie do odległych ośrodków zdrowia.

Dodał również, że posiadanie takiej informacji oznacza, że lekarz, który nie pracuje nawet w obszarach wiejskich, może uzyskać dostęp do tej samej informacji dla każdego pacjenta, co pomaga w podejmowaniu świadomej decyzji.

Zespół pracuje również nad opatentowaniem zestawu, który jest nominowany do Nagrody Królewskiej Akademii Inżynierii w Afryce 2017.

"Skoro jest to skuteczne (w Ugandzie), mamy nadzieję, że zostanie wyprowadzona do innych krajów afrykańskich i głównych części świata, gdzie zapalenie płuc zabija tysiące dzieci" - powiedziała Koburongo.

Według UNICEF-u większość z 900 000 rocznych zgonów dzieci poniżej piątego roku życia z powodu zapalenia płuc występuje w południowej Azji i Afryce subsaharyjskiej.

To więcej niż w przypadku innych przyczyn zgonów u dzieci, takich jak biegunka, malaria, zapalenie opon mózgowych lub HIV / AIDS.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze