Trwa ładowanie...

NFZ nasyła fiskusa na pacjentów. Chodzi o ubezpieczenie

Nieubezpieczeni pacjenci, którzy korzystali z darmowej służby zdrowia winni są fiskusowi ponad 1,2 miliona złotych. NFZ nie może poradzić sobie z dłużnikami, więc prosi o pomoc fiskusa.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Pacjenci, którzy nie byli uprawnieni do bezpłatnego leczenia, a mimo to skorzystali z publicznej opieki, są winni Narodowemu Funduszowi Zdrowia 1,2 mln zł. Dotychczas udało się odzyskać jedynie 60 tys. zł, ale procedury windykacyjne trwają. Pacjentom na gapę urząd skarbowy zabierze należną kwotę z konta. Sprawa dotyczy chorych, których działający od stycznia 2012 roku system eWUŚ zweryfikował jako nieubezpieczonych, a którzy mimo to skorzystali z porady lekarza lub poddali się operacji. Po prostu złożyli oświadczenie, że są ubezpieczeni. Teraz urzędnicy regionalnych oddziałów NFZ sprawdzają, czy mówili prawdę.

>>>Trochę pieniędzy na poród bez bólu. Ministerstwo wraca do pomysłu

Przed wszczęciem postępowania administracyjnego w każdym przypadku przeprowadza się weryfikację uprawnień w ZUS, KRUS lub w innych organach zobowiązanych do zgłaszania osoby do ubezpieczenia - tłumaczy Sylwia Wądrzyk z NFZ. Potem jeszcze urzędnicy dają szansę ściganemu choremu, by udowodnił, że miał rację. W trakcie tej procedury większość spraw jest umarzana.

Jak przyznają urzędnicy, gdy kwota należności nie przekracza 100 zł, funduszowi nie opłaca się ścigać pacjentów. Prezes funduszu Tadeusz Jędrzejczyk w rozmowie z DGP wyjaśnia, że pieniędzy nie windykuje się również od osób, których współmałżonek zapomniał zgłosić do ubezpieczenia. NFZ musi też płacić, kiedy to pracodawca nie zgłosił pracownika do ubezpieczenia. W takiej sytuacji nie ma narzędzi prawnych, aby odzyskać pieniądze.

>>>Odważni Polacy ruszają na wakacje. Bez ubezpieczeń…

Według szefa sejmowej komisji zdrowia Tomasza Latosa system eWUŚ jest nieopłacalny. Łatwiej i taniej byłoby uznać, że wszyscy pacjenci mają prawo do bezpłatnego leczenia. Koszty budowy i uruchomienia eWUŚ wyniosły 13 mln zł. Tymczasem regionom udało się na razie odzyskać po kilkanaście tysięcy złotych nienależnych wypłat. W Lubelskiem urzędnicy ściągnęli tylko 14 tys. z 72 tys. zł, które są winni chorzy. Na Pomorzu – 9 tys. z 44 tys. zł.

W sumie na 700 wydanych już w Polsce decyzji o nakazie zapłaty odzyskano pieniądze jedynie w 174 sprawach. Weryfikacja ubezpieczenia nie jest tak istotna przy wizycie u lekarza rodzinnego, ale ma sens w przypadku kosztownych operacji - tłumaczy wiceminister zdrowia Sławomir Neumann. Pacjenci są winni NFZ średnio 1,7 tys. zł. Według szacunków ubezpieczenia nie ma 7 proc. pacjentów. Część z nich i tak ma jednak prawo do bezpłatnego leczenia. Dotyczy to np. dzieci i kobiet w ciąży.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza