Nie byłam zaskoczona

Iwona ma obecnie 29 lat, ale swoje dziecko urodziła, jak miała 17. Pochodzi z jednego z największych miast w Polsce. Jej Damian jest uśmiechniętym, dobrze rozwijającym się chłopcem. Dziś ma 12 lat i prawdziwy dom – zaradną mamę, kochającego tatę. Ale nie zawsze tak było. Kiedy Iwona dowiedziała się, że jest w ciąży, wszystko się zmieniło.

9 korzyści z seksu podczas ciąży

Współżycie podczas ciąży jest dobre i zdrowe zarówno dla mamy, jak i dziecka. Zobacz, jakie są jego korzyści!

Statystycznie

Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego „Rocznik Demograficzny 2015” w Polsce w roku 2014 liczba urodzeń wśród kobiet poniżej 19. roku życia wynosiła 13 287 tys., w roku 2013 – 14 492 tys. Wśród mieszkanek miast powyżej 100 tys. mieszkańców liczba za rok ubiegły wynosiła 6 794 tys., a wśród mieszkanek wsi – 6 493 tys. Zarówno biorąc pod uwagę liczbę urodzeń na wsiach, w miastach, jak i ogóle dane – liczba urodzeń przez matki poniżej 19. roku życia systematycznie spada.

Zobacz film: "Co wpływa na pewność siebie?"

W roku 2014 najwięcej urodzeń przez młode matki miało miejsce w województwie śląskim – 1 510 tys., najmniej w województwie opolskim – 315. Najwięcej maluchów urodzonych przez matki poniżej 19 lat przyszło na świat w Warszawie – 252, najmniej w Zielonej Górze – 22.

Wśród młodych mam wykształcenie średnie miało 2 229 tys., zasadnicze zawodowe 2 195 tys., gimnazjalne 6 486 tys., podstawowe 2 278 tys., a niepełne podstawowe 49. W roku 1 980 w miastach było 21 314 urodzeń, na wsiach 23 230, a ogółem 44 544.

Nie bałam się ciąży, bałam się matki

To było w domu, zrobiłam test ciążowy i wynik okazał się pozytywny. Nie byłam zaskoczona, bo wiedziałam, czego mogę się spodziewać – nie zabezpieczaliśmy się, nie miałam okresu – opowiada Iwona. – Najbardziej bałam się reakcji mojej mamy – nie bałam się ciąży, ale mojej matki. Pamiętam, że wiedziałam o tym ja, moja przyjaciółka i bratowa – to ona powiedziała mojemu bratu, a ten natychmiast przyjechał do nas do domu – chciał powiedzieć mamie, ale sam też się przestraszył – dodaje.

O ciąży matkę Iwony poinformowała jej przyjaciółka. Matka nie załamała się tą informacją, bo była świadoma tego, że teraz musi pomóc córce. Powiedziała jej, że przeczuwała, co się święci.

– _Ojciec Damiana, który de facto już jego ojcem nie jest, bo zabrałam mu prawa rodzicielskie kilka lat temu, na początku był bardzo szczęśliwy. Problemy zaczęły się dopiero po porodzie. Nie wracał do domu na czas, przesiadywał z kolegami, nie interesował się synem, brał ode mnie pieniądze, a sam nic nie dokładał do rachunków. Mieszkaliśmy razem zaledwie pół roku – wyrzuciłam go z dom_u – wspomina.

Sytuacja z ówczesnym partnerem Iwony nie zmieniła się nawet, gdy dowiedział się, że syn zachorował na śmiertelną chorobę. Maluch miał wtedy zaledwie rok.

Tuż po szczepieniu u Damiana pojawiła się wysypka i biegunka. Myślałam, że to reakcja na zastrzyk, ale biegunka nie ustępowała. Poszłam z małym do lekarza, no i doktor była bardzo zaniepokojona tym, że jego brzuszek jest bardzo wzdęty – jak u żaby.

Dostaliśmy skierowanie do szpitala. Okazało się, że to rak nerki. Przed operacją obowiązkowo chodziłam z nim na chemię. W szpitalu byłyśmy na zmianę z mamą. Jego ojciec nie pojawił się ani razu, nic nam nie pomógł, ale może to i lepiej. Ślubu nigdy nie wzięliśmy i bardzo się z tego powodu cieszę – dziś mam nowy dom, męża, rodzinę z prawdziwego zdarzenia – opowiada Iwona.

W szkole nauczyciele byli dla niej wyrozumiali, również rówieśnicy nie wytykali jej palcami. Naukę skończyła z jednorocznym opóźnieniem. Jak wspomina, najgorsi byli sąsiedzi – plotkowali, wypytywali, szeptali za plecami, lamentowali, że taka młoda osoba jak ona, na pewno sobie nie poradzi.

W szkole nie było problemów – sporo dziewczyn wtedy albo było już matkami, albo miały zaraz nimi zostać. Mama mi pomogła najwięcej. Robiła zakupy, pokazywała, jak się zająć małym dzieckiem, bo na początku było bardzo ciężko.

Nie wychodziłam zbyt często sama – gdy tylko chciałam, zaraz prawiła mi wykłady na temat tego, że jestem matką, że już nie mogę zachowywać się jak nastolatka, że odpowiadam nie tylko za siebie... Najbardziej brakowało mi właśnie życia towarzyskiego – wspomina Iwona.

Dojrzałość młodych matek

Mówiąc o dziewczynach, które zaszły w ciążę w młodym wieku, nie wolno zapominać, że to wciąż rozwijające się zarówno fizycznie, jak i psychicznie kobiety – nieprzygotowane do nowej roli. Czym różni się dojrzałość młodych dziewcząt od kobiet zachodzących w ciążę w późniejszym wieku i czy może mieć wpływ na wychowanie dziecka – odpowiada psycholog Kamila Krzyszczak.

Dojrzałość można podzielić na 4 podstawowe obszary: fizyczna (czy też fizjologiczna), psychiczna, społeczna oraz duchowa. Osoba dojrzała potrafi wziąć odpowiedzialność za siebie, a także za drugą osobę. Dlatego najlepszym rodzicem będzie osoba dojrzała, która sama funkcjonuje konstruktywnie i to samo może przekazywać własnemu dziecku.

Wychowanie dziecka to wbrew pozorom żmudna i trudna praca, która wymaga sporo poświęcenia oraz wiedzy. Rodzic jest dla dziecka wzorem osobowym i powinien charakteryzować się takim stylem życia, który będzie oparty na konstruktywnym oraz stabilnym systemie wartości, umieć wyznaczać zrozumiałe dla dziecka normy zachowania, dawać przykład swoją postawą, a także nieustannie się rozwijać i samodoskonalić.

Bardzo często tak młode kobiety nie są jeszcze w pełni dojrzałe i same potrzebują wsparcia wychowawczego. Są dopiero w okresie dojrzewania, dlatego ich system wartości nie jest jeszcze stabilny i bardzo często nie do końca zhierarchizowany. Będzie im na pewno trudniej poradzić sobie z wychowaniem dziecka niż kobietom dojrzałym – mówi Kamila Krzyszczak.

Wsparcie i miłość

Kobiety, które urodziły dzieci w bardzo młodym wieku potrzebują ogromnego wsparcia, ponieważ same jeszcze nie przekroczyły progu dorosłości i niejednokrotnie nie są jeszcze odpowiedzialne same za siebie, a już muszą stawić czoła odpowiedzialności za drugą, maleńką istotę.

Największe wsparcie młodej matce powinni dawać jej rodzice. Wiadomo, że na początku targają nimi różne emocje i reakcje, jednak często są jedyną ostoją dla swojej córki. Warto zapewnić wówczas młodej mamie poczucie bezpieczeństwa, bez zbędnych oskarżeń oraz poczucia winy, bo to w niczym nie pomoże.

Bardzo ważne jest również wsparcie psychiczne oraz uczenie jej, jak sama ma zatroszczyć się o własne dziecko. Jeżeli tylko nie zabraknie miłości i troski o swoją rodzinę, to młode mamy, wspierane przez swoich rodziców, poradzą sobie z wychowaniem dziecka – dodaje psycholog.

Tego absolutnie nie ci wolno robić w ciąży!

Palenie papierosów jest szkodliwe nie tylko ze względu na substancje zawarte w dymie, jest również odpowiedzialne za obniżenie ilości tlenu transportowanego przez krew. Niedobór tlenu wzmaga pracę serca, ma negatywny wpływ na wszystkie organy oraz... na dziecko w łonie matki. Co ciekawe, nie jest on uzależniony od ilości wypalanych papierosów.

Komentarze (29)
~Seba
~Seba ponad rok temu

@~Loop:A co mężowie są pod tym względem lepsi.Gdyby tak było ,nie byłoby tyle rozwodów,a rozwód to wcale nie taka łatwa sprawa !!takie zachowania ze strony męższczyzn to nie sprawa legalności związku,tylko podlości charakteru!!!!!!

Odpowiedz
~Angela
~Angela ponad rok temu

Glupi loop,mnie maz zostawil dla innej,gdy ciezko zachorowalam na chloniaka.zero wsparcia,bil mnie po lysej glowie.wygralam walke z nowotworem ,a potem z nim,rozwiodlam sie i teraz po 10 juz latach Zyje pelnia zycia!Patrzac z perspektywy na bylego meza to byla wielka pomylka.miloc jest slepa.pozniej oczy sie otwieraja.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Problemy
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Depresja

~Kognisia • ostatni post 4 godziny temu

5

Pomocni lekarze

Artykuły Problemy
Problemy

Długość życia

Długość życia

Za 450 euro możemy poddać sie testowi, który określi biologiczny wiek naszego organizmu i oszacuje, ile czasu nam zostało.

Problemy

THINK POSITIVE! - nigdy się nie poddawaj

THINK POSITIVE! - nigdy się nie poddawaj

Nigdy się nie poddawaj! Trzy historie, które udowadniają, że nigdy nie należy się poddawać. Natalia, Jerzy i Piotr codziennie boją się o swoje zdrowie i to nie ze względu na to, że są sportowcami i często działają w trudnych warunkach. Każda z tych osób...

Problemy

Pierwsze oznaki depresji - jak je rozpoznać?

Pierwsze oznaki depresji - jak je rozpoznać?

energetyzujących może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego. Problemy ze snem Bezsenność nie musi oznaczać choroby pod warunkiem (...) są to problemy ze strony układu pokarmowego - kłopoty z wypróżnianiem, zaburzenia...

Problemy

Emocje

ludzie mają problemy z ich odczytywaniem, rozumieniem i komunikacją. Nastrój, afekty, namiętności i sentymenty przeciwstawia się rozumowi (...) "; myślenie pozytywne zamiast negatywnego - problemy z emocjami znikną,...

Problemy

Anonimowe wyznania

Anonimowe wyznania

Muzyk Alan Donohoe i projektant Steven Parker, zainspirowani ideą reżysera Alaina de Botton o cyfrowej „ścianie płaczu", zainstalowali elektroniczne tablice wyznań, gdzie ludzie mogą anonimowo umieszczać wpisy dotyczące kwestii, które ich nurtują. Pomysł...

Problemy

Zaburzenia snu

dnia, powodując spadek samopoczucia. Problemy ze snem Każdy chce się wysypiać, bo zdrowy sen to dobre samopoczucie, nastrój, energia (...) Morfeusza) oraz bruksizm (zgrzytanie zębami podczas snu); zaburzenia snu w przebiegu schorzeń...

Problemy

Poznaj sprawdzone sposoby na zmianę złego dnia na dobry

Poznaj sprawdzone sposoby na zmianę złego dnia na dobry

Przytul swojego zwierzaka Następnym razem, gdy zawiedzie cię przyjaciel, nie pozwól na to, aby sytuacja ta całkowicie zrujnowała twój dzień. Starając się o tym nie myśleć, nie uciekaj w wir gier wideo czy maratonów filmowych, w trakcie których towarzyszyć...