Trwa ładowanie...

Nie żyje legenda. David Jolicoeur - amerykański raper i założyciel De La Soul miał 54 lata. Na co chorował?

 Kamil S. Sikora
14.02.2023 13:02
Nie żyje David Jolicoeur
Nie żyje David Jolicoeur (Getty Images)

Nie żyje David Jolicoeur, jeden z członków legendarnej amerykańskiej grupy rapowej De La Soul. W dniu swojej śmierci muzyk miał 54 lata.

spis treści

1. Nie żyje raper z De La Soul

Całe środowisko hiphopowe pogrążyło się żałobie. W wieku 54 lat zmarł raper z USA David Jolicoeur. Tragiczną wiadomość o jego śmierci potwierdził podczas rozmowy z CNN Tony Ferguson, rzecznik zespołu De La Soul, którego Dave był współzałożycielem. Na ten moment dokładna przyczyna śmierci Davida Jolicoeura nie został ujawniona. Wiadomo jednak, że w ostatnim czasie muzyk cierpiał na zastoinową niewydolność serca, o czym otwarcie mówił w wywiadach.

2. Kim był David Jolicoeur?

David Jude Jolicoeur znany również jako Trugoy The Dove, Plug Two lub po prostu Dave, urodził się w 1968 roku na Brooklynie w Nowym Jorku. Był jednym z założycieli hip-hopowego trio De La Soul, które miało ogromny wpływ na rozwój muzyki rap w latach 80. i 90.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

Pozostałymi członkami zespołu są: Kelvin Mercer, czyli Posdnuos lub Mercenary oraz Vincent Mason posługujący się pseudonimem Pasemaster Mase. Grupa została założona w 1987 roku w Nowym Jorku, a w 1989 roku wydała swój debiutancki album ''Feet High and Rising'' uznawany przez wielu znawców rapu z całego świata za arcydzieło.

W późniejszych latach De La Soul wydało jeszcze kilka płyt, a ostatnia z nich zatytułowana "And the Anonymous Nobody" wyszła w 2016 roku. Spośród innych zespół wyróżniał się nieszablonowym podejściem do rapu, żartobliwymi tekstami i innowacyjnym brzmieniem.

3. Czym jest zastoinowa niewydolność serca?

Zastoinowa niewydolność serca to rodzaj niewydolności serca, dla której charakteryustyczny jest zastój płynu w ciele pacjenta. W organizmie chorego dochodzi do nadmiernego gromadzenia się wody. Rozwój choroby jest najczęściej związany z chorobą niedokrwienną serca, wysokim ciśnieniem tętniczym krwi, ale też z wrodzoną wadą serca, kardiomiopatią czy migotaniem przedsionków. U niekórych chorych zastoinowa niewydolność serca może rozwinąć się jako powikłanie po cukrzycy. Może też być wynikiem chorób tarczycy, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, astmy czy niedokrwistości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze