Niedzielski: Ok. 120 tys. zachorowań tygodniowo. Ponad połowa przypadków dotyczy jednej grupy
Lekarze od kilkunastu dni ostrzegali przed falą zachorowań na grypę. Teraz o wzroście infekcji wirusem grypy alarmuje Ministerstwo Zdrowia. Adam Niedzielski przekazał, że obecnie zbliżamy się do 120 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę tygodniowo. Ponad połowa przypadków dotyczy dzieci do 14. roku życia.
1. Fala zachorowań na grypę. MZ alarmuje
Ostatnio alarmowaliśmy o tym, że oddziały zakaźne przeżywają oblężenie z powodu grypy. Teraz potwierdzają to najnowsze dane epidemiologiczne, z których wynika, że od 1 do 22 listopada zanotowano w Polsce ponad 330 tys. przypadków grypy i jej podejrzeń. Wystawiono łącznie ponad 1300 skierowań do szpitala.
Zestawienia Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego mówią, że od 1 do 7 listopada zanotowano 102 tys. 85 przypadków grypy i jej podejrzeń, od 8 do 15 listopada – 111 tys. 428, a od 16 do 22 listopada – 118 tys. 683. W kolejnych tygodniach wystawiono z tego powodu odpowiednio 403, 422 i 510 skierowań do szpitala.
"Zbliżamy się do 120 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowania na grypę tygodniowo. Ponad 55 proc. przypadków dotyczy dzieci do 14. roku życia. Między 16 a 22 listopada do szpitali z powodu grypy trafiło 510 osób. Szczepmy się przeciw grypie. Szczepionek mamy pod dostatkiem" – przekazał na Twitterze szef MZ.
Zbliżamy się do 120 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowania na grypę tygodniowo. Ponad 55% przypadków dotyczy dzieci do 14 roku życia. Między 16 a 22 listopada do szpitali z powodu grypy trafiło 510 osób. SZCZEPMY SIĘ PRZECIW GRYPIE. Szczepionek mamy pod dostatkiem
— Adam Niedzielski (@a_niedzielski) November 25, 2022
W naszym kraju sezon epidemiczny grypy trwa od października do maja. Szczepienia przeciw chorobie są wykonywane przez cały sezon jesienno-zimowy. Optymalny czas szczepienia powinien mieć miejsce przed rozpoczęciem okresu zwiększonej zachorowalności, który w Polsce występuje od stycznia do marca. To zatem ostatni moment, by przyjąć preparat.
Katarzyna Gałązkiewicz, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.