Trwa ładowanie...

Niepohamowana chęć na słone produkty? To może być niedoczynność kory nadnerczy

 Karolina Rozmus
03.01.2022 15:03
Niepohamowana chęć na słone produkty? To może być niedoczynność kory nadnerczy
Niepohamowana chęć na słone produkty? To może być niedoczynność kory nadnerczy (Adobe Stock)

Chęć na słone produkty? To może być objaw rzadkiej, choć poważnej choroby. Niedoczynność kory nadnerczy może niekiedy stanowić nawet zagrożenie życia.

spis treści

1. Nadnercza – gdzie są umiejscowione

Nadnercza to parzyste narządy znajdujące się, jak sama nazwa wskazuje, nad nerkami. Ich rolą jest produkowanie niezbędnych dla organizmu hormonów.

Są to:

Zobacz film: "Odporność a COVID-19. Jak działa laktoferyna?"
  • kortyzol – jego rolą jest odpowiedź na stres psychiczny lub fizyczny, bierze udział także w regulowaniu stężenia glukozy we krwi oraz ciśnienia tętniczego. Kortyzol odpowiedzialny jest także za rozmieszczenie tkanki tłuszczowej w organizmie,
  • aldosteron – również biorący udział w regulowaniu ciśnienia tętniczego krwi, a także odpowiadający za właściwe stężenie sodu i potasu,
  • dehydroepiandrosteron (DHEA) – to główny androgen, czyli męski hormon płciowy, o którym wciąż nie wiemy zbyt wiele. Na pewno odpowiada za owłosienie łonowe i – jak przypuszczają naukowcy – może w pewnym stopniu odpowiadać za "uczucie dobrostanu".

A co się dzieje, gdy gruczoł wydzielania wewnętrznego nie działa prawidłowo? Mówimy wówczas o niedoczynności kory nadnerczy, która prowadzi do zaburzeń hormonalnych.

2. Apetyt na słone produkty zwiastuje problemy z nadnerczami

Niedoczynność kory nadnerczy może długo dawać subtelne objawy. Jednym z nich jest niepohamowana ochota na słone produkty wynikająca ze zmniejszonego stężenia sodu i/lub zwiększonego stężenia potasu we krwi. Co jeszcze?

  • osłabienie, uczucie zmęczenia,
  • utrata apetytu i zmniejszenie masy ciała,
  • bóle brzucha oraz nudności, niekiedy wymioty,
  • niskie ciśnienie tętnicze krwi,
  • zmiany w zabarwieniu skóry – blada skóra lub nadmiernie ciemna,
  • hipoglikemia.
Chęć na słone produkty? To może być groźne schorzenie
Chęć na słone produkty? To może być groźne schorzenie (Adobe Stock)

Zakres objawów zależy od przyczyn choroby, tempa jej postępu oraz stopnia niedoboru kluczowych hormonów. W rzadkich przypadkach może jednak dojść do tzw. przełomu nadnerczowego, objawiającego się wyjątkowo niskim ciśnieniem tętniczym krwi, gorączką i zaburzeniami świadomości.

Stan ten zapowiadają bóle brzucha i osłabienie mięśni. Gdy chory w tym czasie nie otrzyma leczenia, przełom nadnerczowy może być stanem bezpośredniego zagrożenia życia pacjenta.

3. Niedoczynność kory nadnerczy

Choć niekiedy objawy mogą być mało charakterystyczne, to podejrzenie niedoczynności kory nadnerczy wymaga pilnej diagnostyki endokrynologicznej.

Przyczyną niedoczynności może być albo uszkodzenie nadnerczy, czyli pierwotna niedoczynność, albo uszkodzenie czy nieprawidłowa funkcja przysadki – wówczas nazywamy to pierwotną niedoczynnością kory nadnerczy.

W Polsce, podobnie jak w wielu krajach rozwiniętych, główną przyczyną pierwotnej niedoczynności kory nadnerczy jest stan zapalny o podłożu autoimmunologicznym. Prowadzi on do powolnego i bezbolesnego, ale całkowitego wyniszczenia tego narządu.

Wtórną niedoczynność może wywołać np. długotrwałe przyjmowanie glikokortykosteroidów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze