Niepokojące statystyki. Kleszcze atakują w zastraszającym tempie
Najnowsze dane obejmujące okres od początku stycznia do 15 kwietnia 2023 roku pokazują, że mamy powody do obaw. Ciepła zima rozzuchwaliła kleszcze - odnotowano już 2573 przypadków boreliozy i 47 przypadków kleszczowego zapalenia mózgu.
1. Chroń się przed kleszczami
Zestawienie obejmuje okres od 1 stycznia do 15 kwietnia br. W analogicznym czasie w 2022 r. były 1423 przypadki boreliozy i 14 kleszczowego zapalenia mózgu.
Kleszcze żyją głównie w lasach liściastych i mieszanych, na obszarach trawiastych, w gęstych zaroślach, paprociach, a także w parkach miejskich i na obrzeżach osiedli mieszkaniowych otoczonych terenami zieleni.
Aktualizowana na bieżąco interaktywna mapka kleszczy na ciemnastronawiosny.pl pokazuje, że populacja pajęczaków jest ogromna. Spacerujący po terenach zielonych internauci nieustannie alarmują, że ze swoich wypraw wracają z kilkoma, a nawet kilkunastoma pasażerami na gapę.
Jeśli dojdzie do wkłucia się kleszcza, należy go jak najszybciej wyjąć z ciała. Nie wolno go smarować tłuszczem, benzyną, wykręcać ani wyciskać. Należy delikatnie chwycić kleszcza pęsetą przy samej skórze i wyciągnąć w górę.
- Nie smarujemy kleszcza niczym: ani masłem, ani oliwą czy czymkolwiek innym. To tylko sprzyja "wyrzuceniu" zawartości gruczołów ślinowych i przewodu pokarmowego kleszcza do miejsca skaleczenia. Niestety może to skutkować zakażeniem - ostrzega w rozmowie z WP abcZdrowie specjalista chorób zakaźnych, prof. Anna Boroń-Kaczmarska.
- Są różnego rodzaju kleszczołapki, które pomagają w eliminacji kleszcza. To proste przyrządy – np. z rozgałęzieniem, które ułatwia ujęcie kleszcza niemal przy samej główce. Delikatny ruch pionowy wystarcza wówczas, by usunąć pajęczaka ze skóry - dodaje ekspertka.
Po wyjęciu miejsce ukłucia trzeba starannie zdezynfekować.
2. Groźne choroby odkleszczowe
Nie wszystkie kleszcze są nosicielami bakterii boreliozy, jednak podczas ukąszenia mogą przenosić do krwi także inne bakterie i wirusy wywołujące m.in. kleszczowe zapalenie mózgu.
Boreliozę, zwaną też chorobą z Lyme, wywołują krętki z rodzaju Borrelia. W pierwszym okresie u większości zakażonych pojawia się niebolesny rumień, w którego środku widać przejaśnienie.
Zmianom skórnym czasem towarzyszą objawy grypopodobne takie jak:
- gorączka lub stany podgorączkowe,
- uczucie rozbicia,
- zmęczenie,
- bóle głowy, mięśni i stawów.
Wśród późnych objawów boreliozy u osób dorosłych wymieniane jest np. zanikowe zapalenie skóry kończyn. Zmianom towarzyszy zapalenie stawów i zmiany neurologiczne.
Kleszczowe zapalenie mózgu to ostra choroba wirusowa, która często wiąże się z powikłaniami neurologicznymi. U części osób zakażonych dochodzi do zajęcia ośrodkowego układu nerwowego. Może też dojść do zapalenia rdzenia kręgowego, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych lub zapalenie mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych.
Przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu dostępne są szczepionki.
Źródło: PAP
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.