Trwa ładowanie...

Nietypowy objaw niewydolnych żył. Lekarz nie ma wątpliwości

 Karolina Rozmus
04.11.2023 09:53
Masz nawracające zapalenia pęcherza? To może być oznaka niewydolnych żył
Masz nawracające zapalenia pęcherza? To może być oznaka niewydolnych żył (Getty Images)

Tej dolegliwości choć raz w życiu doświadcza ponad połowa kobiet, jednak niektóre cierpią na zapalenie pęcherza od trzech do nawet kilkunastu razy w roku. Jeśli infekcja ma skłonność do nawrotów, to może być ważnym sygnałem, jaki wysyła organizm. Lekarz wyjaśnia, jakie badanie może ujawnić prawdę.

spis treści

1. Pierwsze objawy niewydolności żył

Prof. Łukasz Paluch, flebolog zajmujący się chirurgią żył, ostrzega przed wyjątkowo nieprzyjemną dolegliwością.

- Czy masz nawracające zapalenia pęcherza, świąd sromu, czy czujesz, że chcesz oddać mocz, ale nie możesz? Jeżeli tak, to wiedz, że mogą to być pierwsze objawy niewydolności żył miednicy mniejszej – wyjaśnia ekspert w jednym z wideo opublikowanych w mediach społecznościowych.

Zobacz film: "Zapalenie pęcherza moczowego"
Nawracające zapalenie pęcherza może być objawem niewydolności żylnej miednicy mniejszej
Nawracające zapalenie pęcherza może być objawem niewydolności żylnej miednicy mniejszej (Getty Images)

Tłumaczy, że aby zdiagnozować chorobę, należy wykonać badanie USG Doppler kończyn dolnych i miednicy mniejszej wraz z badaniem dopochwowym.

- Wynik tego nieinwazyjnego badania odpowie nam na pytanie, czy niewydolność żylna może być podłożem twoich problemów – podsumowuje lekarz.

Inne objawy niewydolności żylnej miednicy mniejszej to bóle brzucha i dolegliwości bólowe oraz pieczenie pochwy pojawiające się w czasie i po stosunku. Najczęściej zgłaszany przez pacjentki jest jednak nieustanny ból w dole brzucha, czasem w okolicy krzyżowej. Może się nasilać w czasie miesiączki, po długotrwałym staniu, np. w trakcie pracy i w czasie ciąży. Widoczne mogą być również żylaki krocza i sromu.

2. Zapalenie pęcherza nawraca? Nie bagatelizuj

Najczęściej jednak nawracające zapalenia pęcherza, czyli takie, które pojawiają się co najmniej trzykrotnie w ciągu roku, wskazują na inne problemy zdrowotne. Jako że za 80 proc. infekcji odpowiadają bakterie E.coli, anatomiczna budowa cewki moczowej u kobiet sprawia, że to one są bardziej narażone na częstsze zapalenia pęcherza.

Wzmożonej częstotliwości infekcji mogą sprzyjać także częste kontakty seksualne, niewłaściwa higiena oraz wiek i menopauza.

Niekiedy jednak zapalenia pęcherza mogą być sygnałem ostrzegawczym znacznie poważniejszych problemów zdrowotnych – nie tylko niewydolności żylnej, ale również:

  • zaburzeń funkcjonowania układu immunologicznego,
  • cukrzycy,
  • refluksu pęcherzowo-moczowodowego,
  • chorób przenoszonych drogą płciową, np. chlamydii, rzeżączki, opryszczki.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze