Trwa ładowanie...

Niezwykły fenomen. Rodzą się jako dziewczynki, ale potem przechodzą transformację

Avatar placeholder
24.02.2024 14:49
Güevedoces to rzadkie zjawisko związane z mutacją genetyczną
Güevedoces to rzadkie zjawisko związane z mutacją genetyczną (Getty Images)

Niewielu ludzi jest świadomych tego niezwykłego fenomenu, który ma miejsce w jednym z zakątków świata. Chodzi o dzieci, zwane güevedoces, które w wieku 12 lat przechodzą zdumiewającą transformację polegającą na samoistnej zmianie płci. Jak to możliwe?

spis treści

1. Dziewczynki, które stają się chłopcami

Dominikana, nazywana rajem na ziemi, przyciąga turystów z całego świata swoimi karaibskimi plażami pokrytymi białym piaskiem i zachwyca lazurowym morzem. Choć jest to popularne miejsce wśród podróżników szukających egzotyki, niewielu z nich zdaje sobie sprawę z niezwykłego fenomenu, który ma miejsce w jednym z miasteczek na tej wyspie.

Mowa o Salinas, małym mieście położonym na południowym zachodzie Dominikany. Tutaj około 2 proc. nowo narodzonych dziewcząt przechodzi niezwykłą przemianę. U młodych dziewczynek zaczyna pojawiać się zarost na twarzy, a także rozwijają się u nich męskie genitalia - prącie oraz jądra.

Zobacz film: "Nie tylko Elliot Page. Osoby transpłciowe w show-biznesie"

Te niezwykłe istoty są nazywane güevedoces, co dosłownie oznacza "penis w wieku dwunastu lat", lub machihembras, co oznacza "najpierw kobieta, potem mężczyzna".

To zjawisko przyciągnęło uwagę naukowców z całego świata i zostało opisane w wielu publikacjach naukowych. Zostało również przedstawione w programie BBC "Countdown to life". W jednym z odcinków poznajemy Johnny’ego, chłopca, który na świat przyszedł jako Felicita, oraz Carla, który wcześniej był Carlą. Oboje odkryli swoją prawdziwą tożsamość płciową, niezgodną z płcią biologiczną ujawnioną podczas narodzin, znacznie wcześniej niż po 12. roku życia.

- Nigdy nie lubiłem przebierać się za dziewczynkę, a kiedy kupowali mi zabawki dla dziewczynek, nie zawracałem sobie głowy zabawą nimi. Kiedy widziałem grupę chłopców, zatrzymywałem się, żeby pograć z nimi w piłkę - mówił Johnny w programie.

2. Naukowe wyjaśnienie fenomenu

W Salinas żyje około 90 osób określanych jako güevedoces, ale fenomen ten występuje również w Papui Nowej Gwinei i Egipcie. Zjawisko to zostało naukowo opisane już w 1974 roku na łamach "Science", a zdjęcia güevedoces ukazały się w "American Journal of Medicine" trzy lata później.

Na początku lat 70. dr Julianne Imperato-McGinley, amerykańska endokrynolożka z Cornell Medical College, udała się na Dominikanę, aby zbadać zjawisko güevedoces. Wraz z innymi badaczami odkryła, że ta grupa osób jest dotknięta mutacją genetyczną, która odpowiada za niedobór enzymu 5-alfa reduktazy (5AR).

Enzym ten pełni kluczową rolę w organizmie, przekształcając męski hormon - testosteron - w dihydrotestosteron (DHT). To właśnie DHT jest odpowiedzialny za rozwój męskich narządów płciowych, takich jak prącie, moszna i prostata, podczas rozwoju embrionalnego. W okresie dojrzewania, DHT sprzyja dalszemu rozwojowi męskich cech i jest odpowiedzialny za pojawienie się zarostu.

Osoby z niedoborem tego enzymu są płci męskiej, jednak ich prawdziwa płeć może ujawnić się dopiero w okresie dojrzewania, kiedy organizm zalewa fala testosteronu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze