Trwa ładowanie...

Nowa metoda leczenia zaawansowanego raka jajnika

Avatar placeholder
23.04.2019 15:09
Nowa metoda leczenia zaawansowanego raka jajnika
Nowa metoda leczenia zaawansowanego raka jajnika (123RF)

Naukowcy z Mayo Clinic na Florydzie ustalili, że połączenie dwóch leków niszczy aż 70% komórek rakowych opornych na leczenie chemioterapią u kobiet z zaawansowanym rakiem jajnika. Choroba ta często prowadzi do śmierci chorych, ponieważ organizm stopniowo przestaje reagować na podawane leki.

1. Badania nad skuteczną metodą leczenia raka jajnika

Wiele kobiet umiera z powodu raka jajnika, ponieważ ich guzy stają się oporne na chemioterapię. W związku z tym lek, który byłby w stanie ograniczyć tę oporność miałby szanse stać się przełomem w leczeniu tej odmiany raka. Amerykańscy naukowcy pobrali próbki tkanki guza od pacjentek z rakiem jajnika z przerzutami i wytworzyli dwie nowe linie komórkowe. Następnie na powstałych liniach komórkowych wypróbowali dwa leki. Żaden z nich nie jest dopuszczony do leczenia chorych na raka jajnika. Pierwszy lek należy do grupy taksanów, działa na mikrokanaliki i blokuje proces formowania wrzecion z dzielących się komórek. Lek ten stosuje się w leczeniu raka piersi z przerzutami. Drugi lek jest wykorzystywany w leczeniu raka nerek. Środek ten należy do grupy inhibitorów kinazy tyrozynowej, które zatrzymują sygnał wzrostu przed dostaniem się do wnętrza komórek rakowych. Połączenie działania tych dwóch leków na linie komórkowe było znacznie skuteczniejsze w zabijaniu komórek rakowych niż użycie ich indywidualnie. Przeprowadzone badania wykazały również znaczenie cząsteczki RhoB, która jest aktywowana przez kombinację dwóch leków. Już wcześniejsze analizy dowiodły, że RhoB jest kluczowym modulatorem reakcji na leki w przypadku innych typów raka, ale jego rola w leczeniu raka jajnika była dotąd nieznana. Teraz okazało się, że przy jednoczesnym użyciu dwóch leków na raka poziom RhoB wzrasta, a komórki rakowe umierają. Jeden z autorów badania podkreślił, że RhoB może znaleźć zastosowanie jako biomarker, który pomoże ustalić, które pacjentki najbardziej skorzystają z terapii skojarzonej.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Dootrzewnowa chemioterapia perfuzyjna w hipertermii (HIPEC) w leczeniu raka jajnika
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze