Nowe badanie obala mit, że środki antykoncepcyjne obniżają libido

Pigułki antykoncepcyjne są jednym z najpopularniejszych środków antykoncepcyjnych u kobiet w wieku rozrodczym. Najnowsze badania analizują ich wpływ na kobiece pożądanie seksualne.

W Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) odnotowano w 2012 roku, że 62 proc. kobiet w wieku reprodukcyjnym korzysta ze środków antykoncepcyjnych. Spośród nich, 28 proc., czyli 10,6 miliona kobiet w Stanach Zjednoczonych – używa pigułek, co czyni je najbardziej popularną metodą antykoncepcji.

Pomimo powszechnego przekonania, że tabletki antykoncepcyjne zmniejszają kobiece libido, dowody na to były zróżnicowane i niejednoznaczne.

Kompleksowy przegląd istniejących badań wykazał, że wpływ hormonalnych środków antykoncepcyjnych na kobiece pożądanie seksualne jest sprzeczny i nie jest dobrze zbadany, tylko niewielki odsetek kobiet zgłaszało albo wzrost, albo spadek libido.

Biorąc pod uwagę ten brak dowodów, naukowcy z Uniwersytetu Kentucky i Uniwersytetu Indiana zbadali wpływ doustnej hormonalnej antykoncepcji na pożądania seksualne kobiet.

Wyniki zostały opublikowane w "The Journal of Sexual Medicine".

Naukowcy kierowani przez dr Kristen Mark przeprowadzili dwa oddzielne badania. Oba badały wpływ różnych rodzajów środków antykoncepcyjnych na pożądanie seksualne u kobiet. W badaniach oceniano także pożądanie seksualne u mężczyzn, którzy byli partnerami kobiet stosujących z antykoncepcję.

W pierwszym badaniu oceniano wpływ sposobu antykoncepcji na partnerów heteroseksualnych w związkach o różnych długościach, a w drugim badano wpływ na relacje długoterminowe.

Co zabija pożądanie?

Niedostateczna ilość snu może mieć znaczący wpływ na zmniejszenie popędu płciowego. Organizm każdego z nas potrzebuje minimum 7 godzin snu w ciągu nocy,...

Wykorzystując Spis Pożądania Seksualnego (SDI), naukowcy zbadali dwa rodzaje pożądania seksualnego: indywidualnego kobiety i kobiet w związku. SDI jest 14-elementowym kwestionariuszem przeznaczonym do pomiaru pożądania seksualnego w kategoriach poznawczych, w przeciwieństwie do innych narzędzi pomiarowych, które korzystają z metod behawioralnych.

Jeśli chodzi o rodzaje antykoncepcji, dr Mark i zespół zgrupował je w trzech kategoriach: doustne, inne hormonalne i niehormonalne. Ogólnie rzecz biorąc, naukowcy zbadali pożądanie seksualne u ponad 900 osób.

Badania wykazały, że rodzaj stosowanej antykoncepcji znacząco wpływał na popęd seksualny indywidualny i w związku.

Kobiety stosujące hormonalne środki antykoncepcyjne nie odnotowały większego libido niż kobiety samotne na hormonalnych środkach antykoncepcyjnych. Jednak kobiet stosujące doustne hormonalne środki antykoncepcyjne miały wyższy poziom pożądania seksualnego w związku niż kobiety niestosujące hormonalnych środków antykoncepcyjnych.

Pożądanie seksualne partnerów płci męskiej nie zmienia się wraz z rodzajem antykoncepcji stosowanej przez ich partnerki.

Kiedy naukowcy uwzględnili informacje kontekstowe, takie jak długość relacji i wiek, różnice nie były już znaczące. To sugeruje, że czynniki kontekstowe mają bardziej znaczący wpływ na popęd seksualny niż rodzaj stosowanego środka antykoncepcyjnego.

Codzienne zwyczaje, które poprawią twoje libido

Wysyłanie SMS-ów i pisanie wiadomości na Facebooku to dobry sposób na komunikowanie prostych przekazów, ale więź między partnerami efektywniej budują rozmowy....

Pożądanie seksualne było silniej przewidywane przez długość i wiek związku niż przez rodzaj stosowanego środka antykoncepcyjnego. Ponadto, badając pary, naukowcy nie widzieli związku między rodzajem antykoncepcji a pożądaniem seksualnym indywidualnym lub w związku mężczyzn i kobiet.

Dr Mark podkreśla, że należy obalić mit, że pigułki antykoncepcyjne mogą obniżać libido. Autorka podkreśla również, że czynniki kontekstowe są znacznie silniejszymi predyktorami pożądania seksualnego niż rodzaj stosowanego środka antykoncepcyjnego.

Marta Pawlak, 9 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Depresja może być leczona lekami przeciwzapalnymi

Po ustaleniu, że układ immunologiczny odgrywa ważną rolę w ochronie zdrowia psychicznego, badacze uzyskali kolejne dowody, że leki, które redukują stan zapalny w wielu chorobach autoimmunologicznych, mogą również pomóc w leczeniu objawów depresji. Kierownik...

Newsy

Czy kręgarz przyniesie ulgę w migrenie?

Ludzie cierpiący z powodu migreny często poszukują pomocy u kręgarza, ale nowe badanie sugeruje, że ulga w bólu może być efektem placebo. Kiedy badacze zastosowali na pacjentach prawdziwą formę chiropraktyki (kręgarstwa) oraz jej fałszywą wersję,...