Trwa ładowanie...

Nowe technologie w medycynie

 Ewa Rycerz
21.12.2018 10:50
Nowoczesne technologie podbijają gabinety lekarskie
Nowoczesne technologie podbijają gabinety lekarskie (123RF)

Nowoczesne technologie w medycynie stają się powszechne. To, co jeszcze kiedyś wydawało się nierealne, dzisiaj nie stanowi już nowości. Czy wizytę u lekarza w przyszłości zastąpi wideokonsultacja? Nie jest to niemożliwe.

Nowoczesne technologie to coś, co wprowadza medycynę na nieco inny poziom. Nie mówimy tutaj o nierealnych sprzętach czy robotach rodem z "Gwiezdnych Wojen", ale o urządzeniach, które – wbrew pozorom – w polskiej medycynie już funkcjonują. Dużo wygody niesie ze sobą np. umawianie wizyt przez internet. Takie rozwiązania funkcjonują już dzisiaj i będą nadal rozwijane.

Również zadawanie pytań lekarzom przez internet lub prowadzenie konsultacji online staje się coraz bardziej popularne. Ta pierwsza usługa może stanowić swego rodzaju wstęp do konsultacji w gabinecie.

1. Kwestie prawne

- Przepisy prawne umożliwiają świadczenie usług drogą elektroniczną – przyznaje Tomasz Judycki, prezes Polskiej Izby Informatyki Medycznej. - Świadczenia mogą odbywać się na odległość, nie ma w tej kwestii żadnych barier. Trudnościami, które trzeba pokonać jest nadal za mała ilość pieniędzy oraz niewielka świadomość Polaków – dodaje.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Rozwój telemedycyny w Polsce"

Polacy faktycznie niechętnie podchodzą do telemedycyny i telediagnostyki. Szczególnie ci starsi, którzy nie mogą przekonać się do badań na odległość lub rozmowy z lekarzem przez specjalny komunikator.

Troszkę mniej obaw mają młodsi pacjenci. Większość z nich dobrze zna funkcje, jakie oferują smartfony czy inne tego typu urządzenia.

Może się wydawać, że telemedycynę ogranicza także obawa o utratę bezpieczeństwa i poufności danych. Poza tym, Unii Europejskiej brakuje jednego, spójnego i kompatybilnego systemu, który zapewniłby wymanę dokumentacji medycznej.

2. Telemedycyna na co dzień

Rozwiązania telemedyczne dostępne są na polskim rynku od kilku lat, choć pewnie większość z nas nie zdaje sobie z tego sprawy. Dlaczego? Bo telemedycyna i telediagnostyka to nie tylko cyfrowe, wirtualne, niewyobrażalnie drogie i stosowane jedynie przez specjalistów technologie. Niektóre z nich są na wyciągnięcie ręki.

Najbardziej dostępną usługą telemedyczną są wideokonsultacje. - Wygląda to tak, że pacjent umawia się z lekarzem przez internet lub telefonicznie na konkretny dzień i godzinę. Wizyta przyjmuje jednak formę konsultacji wideo. Pacjent siedzi przy swoim komputerze, lekarz przy swoim - wyjaśnia Tomasz Judycki. Lekarz może mieć dostęp do badań swojego pacjenta i w czasie konsultacji może je analizować.

Wideokonsultacje są jedną z form telemedycyny, która ma szanse na największy rozwój. Świadczenie medyczne może być realizowane na odległość tak samo, jakby to było spotkanie osobiste. - W tej kwestii nie ma żadnych barier administracyjnych ani legislacyjnych - podkreśla Tomasz Judycki.

Nowinkami powiązanymi z medycyną są także przenośne aparaty do wykonywania badań EKG, KTG lub USG.

- Niektóre z nich są typowymi "zabawkami", które prezentują niewielką jakość. Mówię tutaj o nakładkach na smartfony, które - jeśli przyłożymy je do ciała - mogą pokazać obraz podobny do USG. Są jednak także profesjonalne sprzęty mobilne do diagnostyki przenośnej. Ich pojawianie się na rynku to zasługa start-upów, które coraz częściej pojawiają się na rynku. Takie profesjonalne urządzenia dają równie wiarygodne badania, co sprzęty stacjonarne - dodaje Judycki. Cena takich sprzętów zależy od jakości i dokładności. Za te tańsze zapłacimy ok. 700 zł. Droższe to koszt rzędu kilku tysięcy zł.

3. Nowinki technologiczne

Swego rodzaju nowością na rynku medyczno-technologicznym są kabiny diagnostyczne dla pracowników. Duże korporacje zaczynają coraz częściej decydować się na zakup takiego sprzętu. To kolejny krok do dbania o pracowników po powszechnych już pakietach medycznych.

Aby odbyć konsultację z lekarzem, wystarczy wejść do kabiny i połączyć się ze specjalistą. Taka budka może być wyposażona w wiele funkcji, w tym w telestetoskop. Pacjent sam przykłada go sobie do piersi, a lekarz odbierający sygnał doskonale słyszy ewentualne zmiany w pracy oskrzeli czy płuc.

Na ile taki sprzęt jest wiarygodny? Tomasz Judycki podkreśla, że dzisiejszy sprzęt nie jest tym, który dostępny był nawet kilka lat temu. - Czasy zakłóceń na linii czy kłopotów z połączeniem już dawno się skończyły - mówi. - Dzisiaj obawę może budzić rozmiar urządzeń. Są one małe, ale nie oznacza to, że mało profesjonalne. Technologia poszła do przodu - zaznacza.

Ciekawostką technologiczną, która robi furorę za granicą są drony dostarczające leki wcześniej wykupione w internetowej aptece. - W Polsce takie rozwiązanie jest niemożliwe ze względu na fakt, że sprzedać farmaceutyków jest ściśle obwarowana prawnie - ucina Judycki.

Chcesz szybko i bez nerwów umówić się do lekarza? Wejdź na abcZdrowie.pl, gdzie w jednym miejscu znajdziesz specjalistów z całej Polski, sprawdzisz ceny i zakresy usług. Sprawdź, jak to działa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze