Trwa ładowanie...

Do kardiologa przez internet? Nowe technologie mają w przyszłości ułatwić monitorowanie pracy serca

 Magdalena Bury
Magdalena Bury 01.12.2022 17:44
Wizyta u kardiologa będzie zdecydowanie łatwiejsza
Wizyta u kardiologa będzie zdecydowanie łatwiejsza (istock)

Współczesny człowiek zmaga się z nadciśnieniem, zbyt wysokim cholesterolem i nadwagą. To skutek niezbilansowanej diety i niezdrowego stylu życia. Efektem jest coraz częściej występująca niewydolność serca. Większość z nas nie ma czasu na rutynowe badania kontrolne. Telemedycyna ma pomóc.

spis treści

1. Krok w kierunku telemedycyny

Jesteś pacjentem w gabinecie swojego lekarza rodzinnego. Niedawno zlecono ci badanie EKG, właśnie odebrałeś swoje wyniki. Tym razem nie czekasz na skierowanie do kardiologa. Lekarz rodzinny łączy się z nim podczas telekonferencji. Wspólnie decydują o twoim dalszym leczeniu, konsultują wyniki zleconych badań. Na koniec otrzymujesz receptę przepisaną przez kardiologa.

Brzmi jak kadr z filmu o przyszłości? Niekoniecznie. To wszystko już niedługo będzie dla nas dostępne.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest telemedycyna?"

Polacy coraz częściej cierpią na choroby serca. Z problemem niewydolności tego narządu zmaga się już milion mieszkańców naszego kraju. Cierpimy na zbyt wysoki cholesterol i nadciśnienie. Rezultatem może być zawał serca. Rocznie występuje on u ponad 100 tys. Polaków.

Co w konsekwencji? Niewydolność serca. Statystyki biją na alarm. Co roku w naszym kraju umiera z tego powodu ponad 100 tys. osób. Czy telemedycyna zmieni te tragiczne wskaźniki?

2. Problemem nie są pieniądze

Chociaż obecnie niewielu Polaków z optymizmem podchodzi do telemedycyny, coraz częściej mówi się o niej podczas wizyt lekarskich. Okazuje się też, że największym problemem nie jest brak środków finansowych, a mała świadomość mieszkańców naszego kraju. Chodzi tutaj głównie o osoby starsze, które nie znają się na najnowszych technologiach.

- Od kilku lat w Polsce funkcjonuje serwis, gdzie można wypożyczyć bądź kupić urządzenie do EKG. To technologicznie jest możliwe. W naszym kraju powstaje też wiele start-upów. Firmy same tworzą urządzenia przenośne, nie tylko do EKG, ale też do badania holterem. Później wyniki są zapisywane na dyskach – mówi Tomasz Judycki z Polskiej Izby Informatyki Medycznej.

3. Ratunek przed atakiem serca

Czy nowe technologie pozwolą na zdalne zdiagnozowanie ataku serca?

- Takie konsultacje kardiologiczne są możliwe, ale jeszcze nie tak bardzo powszechne. To na pewno duże ułatwienie dla osób z zaostrzonymi objawami chorób. Pomoc może być jeszcze szybsza, a przejazd karetki zweryfikowany. Obecnie telemedycyna idzie jednak w kierunku chorób przewlekłych. Do zmian w kardiologii jeszcze daleko – mówi Jacek Krajewski, lekarz rodzinny i prezes Porozumienia Zielonogórskiego.

Ekspert dodaje, że nawet zwykłe przesyłanie wyników przez internet zdecydowanie ułatwi pacjentowi leczenie.

Chcesz szybko i bez nerwów umówić się do lekarza? Wejdź na abcZdrowie.pl, gdzie w jednym miejscu znajdziesz specjalistów z całej Polski, sprawdzisz ceny i zakresy usług. Sprawdź, jak to działa.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze