Trwa ładowanie...

Obalamy mity na temat aktywności fizycznej seniorów

 Agnieszka Gotówka
27.11.2018 12:33
Obalamy mity na temat aktywności fizycznej seniorów
Obalamy mity na temat aktywności fizycznej seniorów (mat. prasowe)

Sport jest dla młodych. Po 50. roku życia już nie wypada ćwiczyć. Aby być aktywnym, trzeba być zdrowym. To tylko niektóre z mitów, które funkcjonują w naszym społeczeństwie. Na pozór niegroźne, mogą być bardzo krzywdzące. Zniechęcają też seniorów do podejmowania sportowych wyzwań.

Wokół aktywności fizycznej seniorów narosło wiele mitów
Wokół aktywności fizycznej seniorów narosło wiele mitów

Starość wielu osobom kojarzy się z biernością, smutkiem, niedołężnością i wieloma chorobami. Seniorów zachęca się jednak do zmiany stylu życia. Zachęca się ich, by nie tylko dbali o swoje ciało i samopoczucie, ale też relacje z innymi.

1. Sport dla wybranych?

Bycie aktywnym seniorem to powód do dumy i doskonały przykład dla młodszych pokoleń. Wnuki, które widzą, że ich dziadkowie uprawiają sport, same chętniej zaczną regularnie ćwiczyć.

W społeczeństwie żywe jest przekonanie, że uprawianie sportu musi wiązać się z wydatkami. Nic bardziej mylnego! Na początek wystarczy wsiąść na rower (jeśli go nie posiadamy, na pewno uda się go nam pożyczyć od rodziny lub sąsiadów). Nakładów finansowych nie wymaga również bieganie, spacerowanie czy maszerowanie.

Warto też sprawdzić, czy na terenie miasta, w którym mieszkamy, prowadzone są zajęcia dedykowane osobom starszym. W Warszawie i Krakowie osoby po 60. roku życia mogą za darmo korzystać z basenu lub uczęszczać na taniec i gimnastykę. Warunkiem jest posiadanie karty MultiSport Senior, którą może zamówić każda osoba posiadająca aktywną kartę MultiSport Plus, MultiSport Classic lub MultiActive typu Pracownik.

Wiele osób wstydzi się ćwiczyć. Obawia się niewłaściwych reakcji otoczenia lub wydaje się im, że w ich wieku pewnych rzeczy już nie wypada robić. To bardzo krzywdzący stereotyp. Aktywność w każdym wieku jest właściwa.

Co więcej, w przypadku seniorów pomaga nie tylko zadbać o zdrowie, ale też samopoczucie. Należy więc zapamiętać, że do uprawiania treningu fizycznego nie ma żadnych ograniczeń wiekowych. Regularne ćwiczenia są wskazane u osób w każdym wieku.

2. Sport dla zdrowych

Wiemy, że sport to zdrowie. Zdajemy sobie sprawę, jak wielu chorobom zapobiega oraz że pomaga w wielu dolegliwościach. Jednak osoby starsze obawiają się ćwiczeń, gdyż w ich przekonaniu pogorszą stan zdrowia. Są pewni, że nie dadzą rady. Gdy jednak zaczynają regularnie ćwiczyć, okazuje się, że mają całkiem spore pokłady energii, a wydolność ich organizmu jest na wysokim poziomie.

Nie bez powodu lekarze chętnie wykorzystują sport w profilaktyce i leczeniu wielu dolegliwości związanych z wiekiem, takich jak nadciśnie tętnicze, choroba wieńcowa, osteoporoza czy otyłość. Regularnie podejmowane ćwiczenia poprawiają tolerancję glukozy i minimalizują ryzyko infekcji. Wysiłek fizyczny możne też zmniejszać ból.

Seniorzy boją się o swoje bezpieczeństwo. Sport wydaje się zwiększać ryzyko kontuzji. Jeśli jednak rodzaj aktywności będzie dobrany do naszych możliwości, nie ma się czego obawiać. Dobrym pomysłem są również ćwiczenia w grupach, np. w klubie fitness. Trening prowadzi wówczas doświadczony instruktor, który dobiera je do wieku trenujących.

Nie trzeba się zniechęcać, gdy szybko poczujemy zmęczenie. To normalne, zwłaszcza jeśli przez długi czas stroniliśmy od aktywności fizycznej. Należy jednak obserwować swój organizm i wsłuchać się w jego potrzeby.

Proces starzenia się jest nieuchronny. Doświadczy tego każdy z nas. To jednak od nas zależy, jak będziemy się wówczas czuć.

Partnerem artykułu jest marka Multisport

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze