Chroni przed osteoporozą, wzmacnia serce. Najlepsze lekarstwo możesz mieć za darmo
Ćwiczenia fizyczne powinien wykonywać każdy. Bez względu na wiek. Oprócz tego, że w szybkim czasie znacząco poprawiają wygląd całej sylwetki, to wykazują również działanie prozdrowotne. Chronią kości, wzmacniają serce. To jednak nie wszystkie zalety płynące z regularnej aktywności fizczynej.
Postęp cywilizacyjny sprawił, że jesteśmy mniej aktywni: podróżujemy samochodami nawet na krótkich dystansach, odpoczywamy przed ekranem telewizora lub komputera. O konieczności zmiany takiego stylu życia mówi się coraz głośniej.
Ćwiczenia fizyczne są jednym z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania chorobom cywilizacyjnym, m.in. cukrzycy i chorobie wieńcowej. Są bardzo istotnym elementem profilaktyki, a tym samym zmniejszają ryzyko przedwczesnej śmierci.
1. Ruszaj się na zdrowie!
Aktywność fizyczna ma szczególne znaczenie w przypadku osób starszych. Ćwiczenia usprawniają układ ruchu i krążenia. Zmniejszają ryzyko rozwoju osteoporozy, w przebiegu której dochodzi do zmniejszenia gęstości kości. Mają też pozytywny wpływ na centralny układ nerwowy. Przyczyniają się do powstawania nowych neuronów, opóźniają rozwój chorób degeneracyjnych i poprawiają możliwości poznawcze.
Ćwiczenia fizyczne mają bardzo pozytywny wpływ na serce. Umiarkowany wysiłek zwiększa jego pojemność minutową i ukrwienie. Usprawnia się też transport gazów. Spada stężenie cholesterolu i trójglicerydów. Układ krążenia staje się bardziej wydolny i sprawny. Poprawie ulega też odporność organizmu.
Regularne ćwiczenia ruchowe poprawiają funkcje trawienne oraz perystaltykę jelit. Stanowią element profilaktyki infekcji układu moczowego i kamicy nerkowej. Poprawiają wydolność narządów znajdujących się w jamie brzusznej (wątroby, nerek, żołądka i jelit).
2. Aktywność fizyczna a zdrowie psychiczne
W momencie wysiłku w organizmie uwalniają się endorfiny (hormony pozytywnie wpływające na samopoczucie i zmniejszające odczuwanie bólu). Wysoki poziom tych substancji utrzymuje się przez wiele godzin. Im jest ich więcej, tym lepiej się czujemy i mamy więcej energii do działania.
Osoby, które systematycznie uprawiają sport, lepiej radzą sobie ze stresem i presją. Poprawie ulega również ich samoocena, wzmocnione zostaje poczucie własnej wartości.
W przypadku osób starszych aktywność ruchowa pozwala lepiej radzić sobie z codziennymi czynnościami. To pozytywnie wpływa na postrzeganie samego siebie i zmniejsza ryzyko depresji oraz zaburzeń emocjonalnych.
3. Zmiany zacznij od dziś!
Osoby starsze często obawiają się, że aktywność fizyczna pogłębi ich problemy ze zdrowiem. Wydaje im się, że nie dadzą rady, a wysiłek okaże się zbyt intensywny. Przed pojęciem regularnych ćwiczeń warto udać się do lekarza, który rozwieje nasze wątpliwości. Specjalista podpowie też, jaki sport będzie dla nas odpowiedni i da naszemu organizmowi najwięcej korzyści.
Jeśli nie chcemy ćwiczyć sami, warto zapisać się na zajęcia do klubu fitness. W wielu miastach prowadzone są treningi dedykowane osobom starszym, które mają zachęcić je do wychodzenia z domu i aktywności ruchowej. W Warszawie i Krakowie osoby po 60. roku życia mogą m.in. korzystać z darmowych warsztatów nauki tańca, z basenu oraz uczestniczyć w dedykowanych zajęciach fitness.
Warunkiem jest posiadanie karty MultiSport Senior. Można zamówić ją za pośrednictwem osoby posiadającej aktywną kartę MultiSport Plus, MultiSport Classic bądź MultiActive typu Pracownik.
Bycie aktywnym sprzyja dobremu zdrowiu i samopoczuciu. Daje szansę na dłuższe życie i siły, by każdy dzień witać z uśmiechem. To chyba najlepsza motywacja.
Partnerem artykułu jest marka Multisport