Trwa ładowanie...

Obudziła się po narkozie. 39-latka zaczęła mówić z rosyjskim akcentem

Avatar placeholder
05.03.2023 11:55
Po narkozie zaczęła mówić z rosyjskim akcentem. Na tym nie koniec osobliwości
Po narkozie zaczęła mówić z rosyjskim akcentem. Na tym nie koniec osobliwości (Facebook)

Abby Fender z Teksasu była kompletnie zdruzgotana, gdy obudziła po operacji, by stwierdzić, że zniknął jej południowy akcent, a zamiast tego mówi jak rodowita Rosjanka. Na tym jednak perypetie związane z akcentem wcale się nie zakończyły.

spis treści

1. Amerykanka z rosyjskim akcentem

Abby Fender poddała się operacji dyskopatii, a po wybudzeniu z narkozy okazało się, że jej amerykański akcent został zastąpiony rosyjskim. Lekarze, początkowo zdezorientowani, ostatecznie zdiagnozowali u 39-latki rzadką chorobę znaną jako zespół obcego akcentu.

"Obudziłam się po operacji i od razu wiedziałam, że coś jest nie tak z moim głosem, ponieważ nie mogłam mówić z żadną głośnością. Wkrótce okazało się, że ton mojego głosu jest bardzo wysoki i brzmiałam jak rosyjska Myszka Minnie" – wspomina Abby.

2. Dziwny obrót spraw

Sytuacja była bardzo problematyczna, bo 39-latka jest zawodową piosenkarką. Po przejściu terapii logopedycznej, która miała poprawić akcent, Abby stanęła przed nowym problemem – rozwinął się u niej australijski akcent.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

Kobieta przeszła szereg testów w celu ustalenia neurologicznych podstaw jej stanu, w tym rezonans magnetyczny i tomografię komputerową, ale lekarzom nie udało się znaleźć przyczyny jej osobliwej przypadłości.

Ma nadzieję, że w końcu odzyska swój akcent
Ma nadzieję, że w końcu odzyska swój akcent (Facebook)

3. Ogromny wpływ na życie

Zmiana akcentu wpłynęła na karierę Abby. 39-latka nie była w stanie utrzymać tonu głosu. Zmiana w sposobie mówienia często także prowadziła do wielu niezręcznych rozmów. "Nie chcę kłamać na temat tego, skąd pochodzę, ale czasami to robię, bo tak jest łatwiej".

Z pomocą logopedy Abby powoli odzyskuje głos i swój normalny akcent. Pomimo wielkich postępów, do zakończenia terapii i powrotu na scenę wciąż jest daleko. Na chwilę obecną doskonali techniki, by znów usłyszeć swój głos.

4. Zespół obcego akcentu

Zespół obcego akcentu wprawia w zakłopotanie neurologów i specjalistów od mowy, odkąd został po raz pierwszy opisany na początku XX wieku. W niektórych przypadkach przyczyną jest uszkodzenie mózgu, ale często trudno jednoznacznie zidentyfikować powód.

Większość z około 100 przypadków, które zostały zdiagnozowane i opisane od 1907 roku, była wynikiem uszkodzenia ośrodka mowy w mózgu, zwanego ośrodkiem Broki. W przypadku 39-letniej kobiety nie zidentyfikowano jednak uszkodzenia mózgu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze