Newsy27 lat temu przeszła grypę. Małgosia do dziś czuje jej skutki

27 lat temu przeszła grypę. Małgosia do dziś czuje jej skutki

Sezon na grypę w pełni, a eksperci alarmują o lawinie zachorowań. Niestety nadal w świadomości wielu Polaków to choroba mało groźna, którą utożsamiają z przeziębieniem. Prawda jest zupełnie inna, bo grypa może nieodwracalnie uszkadzać serce, prowadzić do sepsy, a nawet zabić.

Grypa nieodwracalnie uszkodziła serce Małgorzaty
Grypa nieodwracalnie uszkodziła serce Małgorzaty
Źródło zdjęć: © Facebook

Od 27 lat żyje z przeszczepionym sercem

Małgorzata Rejdych przyznaje, że "choroba zaskoczyła ją w najpiękniejszym dla kobiety wieku".

- Miałam 36 lat - mówiła z okazji pojawienia się projektu "Mamy w sobie niejedno życie", dodając, że miała też ustabilizowaną sytuację materialną oraz życiową, a także mnóstwo planów na przyszłość.

- I wtedy przyszła grypa, nie zdawałam sobie sprawy, że niewyleczona może pozostawiać jakieś skutki.

Na kiedy przypadnie szczyt zachorowań na grypę? Prof. Zajkowska wyjaśnia

Grypa może prowadzić do groźnych powikłań, sepsy, a nawet śmierci
Grypa może prowadzić do groźnych powikłań, sepsy, a nawet śmierci© Getty Images

- Gdy zachorowałam, zamiast położyć się w łóżku, łykałam aspirynę i biegałam dalej. Bo to "tylko grypa". Po chorobie czułam się zmęczona, jakby brakowało mi sił, ale to rozwijało się stopniowo, na przestrzeni paru miesięcy, więc początkowo nie za bardzo się tym przejmowałam - relacjonuje kobieta w rozmowie z Interią.

Powikłania doprowadziły do niewydolności serca, potrzebna była transplantacja narządu. Lekarz poinformował o rozległych zaburzeniach: powiększona lewa komora, niedomykalność zastawek, fala zwrotna krwi do płuc, niedokrwienie wszystkich narządów.

Dziś minęło 27 lat od momentu, w którym pani Małgorzata otrzymała serce.

- Pamiętam, gdy z Nałęczowa odwiozła mnie do domu karetka. Sąsiedzi wcześniej tyle razy widzieli, jak ratownicy zabierają mnie na noszach. A tym razem wysiadłam z ambulansu o własnych siłach. Zaczęli bić brawo. To była bardzo wzruszająca chwila - wspomina.

Groźne powikłania grypy

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, w sezonie 2022/2023 odnotowano około 5,8 miliona przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Najwięcej przypadków zarejestrowano w grudniu 2022 roku, kiedy to chorowało ponad 1,1 miliona osób.

W obecnie trwającym sezonie grypowym eksperci alarmują, że już co drugi test wykonywany w gabinecie lekarza rodzinnego w kierunku grypy, jest pozytywny. Opinią publiczną wstrząsnęła również śmierć 30-letniego mężczyzny w Warszawie, u którego grypa miała "piorunujący" przebieg.

Do najczęstszych powikłań należą:

  • zapalenie płuc,

  • zapalenie mięśnia sercowego,

  • zapalenie osierdzia,

  • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu.

Jednym z najgroźniejszych powikłań jest sepsa, czyli uogólniona reakcja zapalna organizmu na zakażenie, która może prowadzić do niewydolności wielonarządowej i śmierci. Osoby z osłabionym układem odpornościowym są szczególnie narażone na rozwój sepsy po infekcji grypowej.

W skali globalnej, według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), na grypę choruje od 330 milionów do 1,575 miliarda ludzi rocznie, z czego 3-5 milionów doświadcza ciężkich objawów, a liczba zgonów wynosi od 500 tysięcy do miliona osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródła

  1. Interia
  2. Facebook

Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.

Wybrane dla Ciebie