Trwa ładowanie...

Odpowiada za 95 proc. nowotworów. Pacjentów wciąż przybywa

Avatar placeholder
Aleksandra Iwańczuk 12.07.2023 17:37
Pacjentów wciąż przybywa, choć choroby można uniknąć
Pacjentów wciąż przybywa, choć choroby można uniknąć (Getty Images)

Analizy statystyczne wskazują na niepokojący wzrost liczby Polaków, którzy zmagają się z poważnymi problemami związanymi z układem pokarmowym. Co więcej, zauważalny jest również wzrost diagnozowanych przypadków nowotworu jelita grubego.

spis treści

1. Skutki zdrowotne nieodpowiedniej diety

Od dawna lekarze i specjaliści ds. żywienia ostrzegają, że niewłaściwe nawyki żywieniowe mogą prowadzić do rozwoju dolegliwości związanych z układem pokarmowym, a także do chorób nowotworowych, w tym raka jelita grubego. Dla dobra naszego zdrowia powinniśmy ograniczyć spożycie produktów bogatych w cukier, białego pieczywa, żywności wysoko przetworzonej, potraw o wysokiej kaloryczności, alkoholu i fast foodów do absolutnego minimum, a najlepiej z nich całkowicie zrezygnować.

Kluczowe jest również pamiętanie o utrzymaniu odpowiednich odstępów między posiłkami i włączenie do naszej diety większej ilości warzyw, owoców i zbóż bogatych w błonnik pokarmowy, kefiru i kiszonek. W profilaktyce nowotworu jelita grubego niezwykle ważna jest także regularna aktywność fizyczna i utrzymanie prawidłowej masy ciała.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

- 95 proc. wszystkich raków powstaje w wyniku złych czynników środowiskowych i niewłaściwego stylu życia. Obciążenie genetyczne jest drugą przyczyną zachorowania na raka jelita grubego. Mniej więcej 3-5 proc. raków jest wynikiem zespołu uwarunkowanego genetycznie - podkreślił podczas rozmowy z WP abcZdrowie kierownik Kliniki Gastroenterologii w Narodowym Instytucie Onkologii i CMKP, prof. dr hab. n. med. Jarosław Reguła.

Rozwój komórek nowotworowych w jelitach może sygnalizować wiele objawów takich jak nawracające biegunki, zaburzony rytm wypróżnień, zaparcia, wzdęcia i przewlekłe zmęczenie. Są to symptomy, które wiele osób ignoruje przez długi czas. Do bardziej niepokojących objawów zalicza się: zmianę wyglądu stolca, obecność krwi w kale, niedokrwistość oraz nagłą utratę wagi niezwiązaną ze zmianą diety, nadmiernym wysiłkiem fizycznym lub zażywaniem niektórych leków.

Należy pamiętać, że żadnej z wymienionych dolegliwości nie wolno lekceważyć, zwłaszcza jeśli nie ustępują samoistnie. Im wcześniej zostanie podjęta diagnoza i rozpoczęte odpowiednie leczenie, tym większa jest szansa na powrót do pełnego zdrowia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze