Trwa ładowanie...

Dieta na łysienie

Dieta na łysienie
Dieta na łysienie (123RF)

Powodów wypadania włosów jest wiele. Najczęściej przyczyn łysienia należy się doszukiwać w poziomie hormonów, a także w kodzie genetycznym. Dlatego też zmiana diety nie jest w stanie całkowicie zahamować procesu łysienia. Mimo to istnieją pewne produkty żywieniowe, które w znacznym stopniu mogą spowolnić łysienie. Ponieważ niektóre produkty zawierają witaminy i minerały wpływające na naszą gospodarkę hormonalną, łatwo jest znaleźć żywność, która pomoże nam zachować zdrowe i mocne włosy.

spis treści

1. Witaminy na łysienie

Dieta na łysienie powinna być bogata w witaminy. Witaminy B, E i D najlepiej pomogą nam zapobiegać wypadaniu włosów. Witamina D w największym stopniu pozyskiwana jest dzięki słońcu, dlatego warto czasem na krótko (nie dłużej niż 10 minut bez odpowiedniej ochrony) wystawić się na jego działanie. Oprócz tego można ją znaleźć w nabiale, rybach, wątrobie i niektórych płatkach zbożowych. U łysiejących osób notuje się często niedobór witaminy B6 (szczególnie w przypadku łysienia mężczyzn). Aby się w nią zaopatrzyć, jedz marchew, groszek, fasolę, orzechy i otręby. Natomiast witamina E bierze udział w krążeniu krwi. Jest to ważne, gdyż stymuluje skórę głowy i wzrost włosów. Dobrym źródłem witaminy E są migdały, orzeszki ziemne, szpinak i brokuły.

2. Minerały na łysienie

Dwutlenek krzemu, cynk, jod i żelazo są minerałami, które mogą pomóc we wzroście włosów. Dwutlenek krzemu jest szczególnie istotny, gdyż umożliwia przyswajanie innych minerałów, niezbędnych w zapobieganiu łysieniu. Źródłem dwutlenku krzemu jest owies, proso, jęczmień i algi. Jod znajdziemy w brunatnicach, krowim mleku, gotowanych jajkach i truskawkach. Zawarty jest także w soli kuchennej, ale nie jest to ten rodzaj jodu, jaki może pomagać w zapobieganiu łysieniu. W rzeczywistości nadmiar soli może prowadzić do nadmiernego wypadania włosów. Cynk zawarty jest w wołowinie, wątrobie, imbirze, orzechach nerkowca i ciecierzycy, natomiast źródłem żelaza są owoce morza, drób, soja, brokuły, szpinak, chude czerwone mięso i tuńczyk.

3. Dieta na wypadanie włosów

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

U osób dotkniętych łysieniem często zauważa się wysoki poziom cukru we krwi. Z tego względu produkty bogate w węglowodany (biały cukier, makarony i soki owocowe) są na liście produktów, których należy unikać, aby mieć zdrowe włosy. Jeśli masz ochotę na coś słodkiego, jedz truskawki, rodzynki, morele i suszone śliwki – są o wiele zdrowsze i zawierają przydatne witaminy i minerały.

Dieta na łysienie to przede wszystkim zdrowa dieta. Jeśli chcemy uniknąć tej nieprzyjemnej dolegliwości, pamiętajmy o najważniejszych źródłach witamin i minerałów, i uwzględnijmy je w naszej diecie.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze