Operacja na haluksy

Operacja na haluksy jest konieczna wówczas, gdy zmiany zwyrodnieniowe stopy znacznie utrudniają nam chodzenie. Przed zabiegiem należy poddać się serii badań, konieczne jest między innymi wykonanie zdjęć rentgenowskich. Dobrą wiadomością dla osób, które chcą poddać się operacji na haluksy jest fakt, że w ostatnich latach techniki chirurgicznego leczenia tej choroby uległy znacznemu zaawansowaniu. Zabieg wykonuje się zwykle w znieczuleniu miejscowym, przeprowadzonym zwykle zastrzykiem z lidokainy. Jak wygląda operacja na haluksy?

Polecane wideo:

Zabieg osteotomii

Osteotomia to przecięcie kości. Operację wykonuje się przy użyciu małej tytanowej śrubki, która ma w środku otwór, dzięki któremu można wykonać bardzo małe nacięcie. Te tytanowe śrubki są szczególnie wytrzymałe i pozwalają kości szybciej się zrastać. Śrubki mają za zadanie utrzymywać kość w nowej, poprawionej pozycji. Czasami jednak śrubki zostają obluzowane i konieczne jest ich usunięcie. Następuje to tylko wtedy, gdy wystąpiło podrażnienie. Wówczas pacjent jest znieczulony ogólnie i miejscowo, a do usunięcia śrubek wykonuje się małe nacięcie.

Metody operacyjnego usuwania haluksów:

 • metoda Chevron,
 • metoda Scarf,
 • metoda Akin,
 • metoda Ludloff.

Metody Scarf oraz Chevron różnią się od siebie kształtem nacięcia kości, np. w technice Scarf wykonuje się je w kształtcie litery Z, natomiast w Chevron nacięcie przypomina literę V. Z kolei w przypadku metody Ludloff wykonuje się nacięcie skośne, zaś w technice Akin – przecięcia poprzeczne. W każdej z wymienionych technik po przecięciu zespala się kości śrubami.

Oprócz tytanowych śrubek warto wspomnieć o przyrządzie, który zatrzymuje krew przy kostce podczas operacji haluksów. Ponadto stosowane są szyny do utrzymania palców u nogi w wyprostowanej pozycji, a także balkoniki pooperacyjne, by pacjent szybciej zaczął chodzić po zabiegu.

Zanim zdecydujesz się na zabieg, zapoznaj się z poniższymi informacjami:

 • operacja trwa 1-2 godziny,
 • zabieg nie jest bolesny – pacjent jest znieczulony, ale po operacji może pojawić się niewielki dyskomfort,
 • większość pacjentów wraca do pracy 3-5 dni po zabiegu, a niektórzy nawet tego samego dnia,
 • bezpośrednio po operacji można chodzić,
 • u niemal wszystkich operowanych haluksy znikają na zawsze i nie ma potrzeby ponawiania operacji,
 • zabiegu na haluksy można uniknąć.

Profilaktyka i domowe leczenie haluksów

Lepiej zapobiegać niż leczyć. Kupuj zatem buty dobrze wyprofilowane, niepowodujące ucisku na palce stóp, o dobrze dobranym rozmiarze. Jeśli jednak haluksy już się pojawiły, stan stóp można poprawić, stosując się do poniższych wskazówek:

 • na haluksy ćwiczenia to dobry pomysł, ale konieczne jest regularne ich wykonywanie,
 • dobrym sposobem na koślawe palce jest również aparat korekcyjny na haluksy,
 • niezwykle istotny jest właściwy dobór obuwia, np. buty ortopedyczne, jednak upewnij się wcześniej, że nosząc je, nie będziesz wywierać zbyt dużego nacisku na miejsca, w których tworzą się haluksy.

Niekiedy mimo zastosowania się do zaleceń ortopedów stan stóp ulega pogorszeniu, a haluksy coraz bardziej dają się we znaki. Wówczas konieczna może być operacja stóp. Nie warto z nią zwlekać. Ryzyko komplikacji jest niewielkie, a skuteczność bardzo wysoka.

Komentarze (163)
~Gosia
~Gosia 4 tygodnie temu

Nieładnie jest usuwać komentarze, każdy ma prawo do wypowiedzi, ale rozumiem...watek zamknięty, a zwłaszcza, gdy ktoś chce powiedzieć prawdę. Pozdrawiam i życzę Paniom otwartego umysłu i szukania dobrego lekarza.

Odpowiedz
~Gosia
~Gosia 4 tygodnie temu

Witam, Dlaczego usuwane są moje wypowiedzi? Czyżby niewygodnym było pokazywanie prawdy? Niestety przestrzegałam przed operacją, jednak ktoś ma wpływ na to, by chirurgiczny interes się kręcił. Nadal przestrzegam przed operacją, szukajcie innej drogi, bo w moim przypadku zostałam poddana operacji, jednak istniała możliwość leczenia, czego niestety nie usłyszałam od lekarza. Dopiero po operacji trafiłam do lekarza, który wyjaśnił mi następstwa takiej operacji i co czeka mnie w niedalekiej przyszłości. Biznes is biznes. Operujmy panowie chirurdzy!

Odpowiedz
~anna
~anna 4 tygodnie temu

witam operacje miałm 4 tygodnie temu duży palec usztywniony drutem który wystawał z palca około 2 cm teraz wsunął się cały w palec czy to tak może wygladac ?proszę o odpowiedz do wizyty u lekarza jeszcze kilka dni

Odpowiedz
~Paula
~Paula około miesiąca temu

@~Gosia: co człowiek to inny problem. U mnie operowane 2 stopy. Po roku biegam w szpilkach jak kiedyś ( wiem ze nie powinnam ). Po 8 miesiącach od operacji zaliczyłam intensywny wyjazd narciarski. To jedna z lepszych moich decyzji

Odpowiedz
~Gosia
~Gosia 2 miesiące temu

Moje Drogie... Temat już troszkę "martwy", jednak dorzucę kilka słów, gdyż sama chętnie poznawałam Waszą opinię i szukałam rady. Już dużo czasu minęło od mojego zabiegu. Miałam "poprawkę", palec po wielu miesiącach był jakiś gruby, zginał się, ale nie tak do końca... Postanowiłam skonsultować to z moim lekarzem, a ten zaproponował kolejny zabieg "poprawiający". 1,5 roku minęło od poprawki, która niewiele dała. Nie ma mowy o wyjściu z domu sporadycznie w butach na obcasie, przy dłuższym chodzeniu zaczyna boleć. Palec jest taki kołkowaty, krótszy niż na drugiej nodze i grubszy. Stojąc boso nie dotyka podłogi, jak inne palce, jest nieco odrobinę "uniesiony", bo pod spodem stawu mam zgrubienie. Nie zakładam więc nawet zwykłych balerinek, zimę (rok po operacji) przechodziłam w kozakach o rozmiar za dużych, a na wiosnę musiałam kupić zamszowe, dość szerokie botki, które mogły dostosować się do palca. Zrobiłam teraz nowe zdjęcie stopy, poszłam na konsultację do innego ortopedy (zabrałam również zdjęcie sprzed operacji), Specjalista wyraźnie powiedział, że taki nieduży "guzek" trzeba najpierw spróbować leczyć, że do operacji podchodzi się tylko i wyłącznie, gdy przeszkadza w chodzeniu, gdy np. zachodzą palce na siebie i gdy nie ma szans na leczenie. Jest zbyt dużo powikłań po takich zabiegach. I jeszcze dowiedziałam się, że po tej operacji nie mam ochrony stawu i w przyszłości nieodwołalnie czeka mnie operacja polegająca na usztywnieniu stawu, czyli dla zdrowia, aby nie bolało, a ból będzie z czasem się powiększał, trzeba będzie usztywnić staw. Taki los czeka mnie po decyzji ortopedy, który chciał ciąć. Skierowania na zabieg nie wymuszałam (jeśli komuś się nasunie taka myśl). Żałuję, że nie trafiłam za pierwszym razem do innego lekarza lub, że nie poszłam zwyczajnie poznać opinię innego specjalisty. Dzisiaj jest mi przykro, że nie podjął leczenia, skoro mój haluks miał niewielki stan zapalny i był bardzo mały. Żałuję, że zaufałam, jednak pytałam go, czy jest inne wyjście. Moja rada do wszystkich pań. Jeśli macie możliwość, poszukajcie lekarza, który podejmie się leczenia, bo warto spróbować. Można za dużo wyciąć i następstwem może być w przyszłości usztywnienie palca na stałe. A żaden lekarz nie zagwarantuje Wam, że będzie lepiej. Często nawet nie powie o komplikacjach.

Odpowiedz
~aga-k
~aga-k 2 miesiące temu

@~karolina_20: ja miałam bardzo podobnie. dwa lub trzy dni po operacji do domu (nie pamiętam już, bo było to wiele lat temu), chodzenie w bucikach gipsowych przez kolejne 4 tyg., żadnych kul, nawet w szpitalu, trochę bolało, ale nie była to jakaś masakra. Można było chodzić, ale tylko w bucikach, nie obciążając zbytnio stóp. W sumie, o ile dobrze pamiętam, to ok. 2 m-ce byłam na zwolnieniu. Niestety, po ponad 20 latach muszę iść ponownie na taką operację. Myślę, że haluksy odnowiły się (w sumie to po kilku latach się odnowiły), ponieważ mam dodatkowo płaskostopie poprzeczne i podłużne, co bardzo sprzyja powstawanie tego schorzenia. Na obcasach nie chodzę.

Odpowiedz
~Mila
~Mila 10 miesięcy temu

Jestem ponad 3tygodnie po operacji halluxa metodą Lingren- Turand.Zalecenia lekarskie : Leżenie z uniesioną nogą, przez 6 tygodni noszenie buta ortopedycznego , oraz poruszanie się o 2 kulach. Zmiana opatrunków . po 14 dniach usunięcie szwów. Po 6 tygodniach wizyta kontrolna w przychodni przyszpitalnej. Pozdrawiam.

Odpowiedz
~Justyna ona
~Justyna ona ponad rok temu

Po operacji powrót do pracy w tym samym dniu dobre brawo dla tego co to wymyślił, powrót do pracy 3-5 no na pewno gdy ktoś ma prace siedzącą albo wykonuje ją w domu. Po operacji 6 tyg chodzenia o kulach później jeszcze 2 tygodnie w bucie ortopedycznym. A bólu po operacji nie wspomnę bez mocnych środków przeciwbólowych nie wspomnę

Odpowiedz
~megi42
~megi42 ponad rok temu

@~Weronisia: WITAM, JESTEM 2,5 TYGODNIA PO OPERACJI, CHCIAŁAM SIĘ ZAPYTAĆ CZY DLUGO CHODZIŁA PANI Z SPECJALNYM BUCIE? BARDZO POOBA MI SIĘ PANI KOMENTARZ - MAM IDENTYCZNE ZDANIE JAK PANI, PROSZĘ O ODPOWIEDŹ. POZDRAWIAM

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Haluksy
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Haluksy
Haluksy

Buty na haluksy

Buty na haluksy powinny być wykonane z miękkiej skóry, numer większe od rzeczywistego, z szerokim przodem, na twardej podeszwie. Obuwie na haluksy (...) ortopedy, bo nie jest to tylko nieestetyczny defekt, ale bolesna...

Haluksy

Ćwiczenia na haluksy

Ćwiczenia na haluksy

Haluksy to jedna z najpowszechniejszych deformacji stóp. Dolegliwość ta objawia się nienaturalnym wygięciem dużego palca u stopy w kierunku (...) pozostałych palców. Jednocześnie u podstawy palca po zewnętrznej stronie stopy tworzy się...

Problemy z dłońmi i stopami

Haluksy

zniekształcenia palucha i wieku pacjentki - w ostateczności leczenie palucha koślawego to operacja chirurgiczna na haluksy. Sposób na haluksy (...) i pomagają we wczesnej fazie rozwoju dolegliwości....

#dzieńdobryWP

#dziejesienazywo: Na czym polega operacja nosa?

#dziejesienazywo: Na czym polega operacja nosa? Odtwórz wideo

Korekcja nosa to operacja, która wymaga odpowiedniego przygotowania. Gość Kariny Kunkiewicz, dr n. med. Tomasz Matuszewski, specjalista chirurg (...) i chirurg plastyk, wyjaśnia, na czym polega taki zabieg i jakie są wskazania do jego...

Wszczepienie stymulatora mózgu

Stymulacja mózgu

Stymulacja mózgu

Operacja wszczepienia stymulatora mózgu pacjentowi choremu na Parkinsona.