Przejdź na WP

Operacja na haluksy

Operacja na haluksy jest konieczna wówczas, gdy zmiany zwyrodnieniowe stopy znacznie utrudniają nam chodzenie. Przed zabiegiem należy poddać się serii badań, konieczne jest między innymi wykonanie zdjęć rentgenowskich. Dobrą wiadomością dla osób, które chcą poddać się operacji na haluksy jest fakt, że w ostatnich latach techniki chirurgicznego leczenia tej choroby uległy znacznemu zaawansowaniu. Zabieg wykonuje się zwykle w znieczuleniu miejscowym, przeprowadzonym zwykle zastrzykiem z lidokainy. Jak wygląda operacja na haluksy?

Zobacz film: "Bolesne pęcherze na stopach"

spis treści

1. Haluksy – charakterystyka

Czasem duży palec u stopy zaczyna odginać się w stronę pozostałych. Cały proces jest powolny i początkowy nie zwracamy na niego uwagi. Jednak nieleczona deformacja pogłębia się utrudniając chodzenie w butach, a także wywołując ból. Długotrwałe odginanie palca sprawia, że jego kość staje się wypukła i zostaje przesunięta na zewnątrz. Styczność kości z obuwiem prowadzi do powstania zgrubienia, czyli haluksa. Haluksy są bolesne oraz mogą wiązać się z powstawaniem stanów zapalnych. Schorzenie częściej dotyczy kobiet. Związane jest to ze słabszą mięśniowo-wiązadłową budową stopy oraz noszeniem niezbyt zdrowego dla stóp obuwia.

Choroby stóp (prezentacja edukacyjna)
Choroby stóp (prezentacja edukacyjna) [10 zdjęć]

Jak uniknąć kłopotów zdrowotnych z powodu zaniedbanych stóp? Zimą często zaniedbujemy pielęgnację...

zobacz galerię

2. Haluksy – przyczyny

Przyczyny powstawania haluksów nie są w pełni znane. Wpływ mogą mieć czynniki genetyczne, buty z wąskimi czubami lub urazy mechaniczne. O skrzywienie kości łatwiej w przypadku posiadania długiego palca lub chorób układowych takich jak np. reumatyzm. Osoby z wrodzonymi predyspozycjami do powstawania haluksów mogą zaobserwować pierwsze objawy już w wieku dziecięcym. Na zachorowanie wpływ ma także masa ciała oraz wykonywana praca. Długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej może sprzyjać wykrzywieniu kości.

3. Haluksy – objawy

Rozwijającym się haluksom często towarzyszą objawy takie jak:

 • Stany zapalne okolic kości;
 • Ból;
 • Zaczerwienienie skóry;
 • Podwichnięcie stawu;
 • Zapalenie wysiękowe kaletki.

4. Haluksy – genetyka

Haluksy można odziedziczyć po członkach rodziny. Najczęściej od babci lub matki. Od bliskich dziedziczymy ustawienie kości śródstopia, egipski kształt stopy oraz osłabienie tkanki łącznej.

5. Zabieg osteotomii

Osteotomia to przecięcie kości. Operację wykonuje się przy użyciu małej tytanowej śrubki, która ma w środku otwór, dzięki któremu można wykonać bardzo małe nacięcie. Te tytanowe śrubki są szczególnie wytrzymałe i pozwalają kości szybciej się zrastać. Śrubki mają za zadanie utrzymywać kość w nowej, poprawionej pozycji. Czasami jednak śrubki zostają obluzowane i konieczne jest ich usunięcie. Następuje to tylko wtedy, gdy wystąpiło podrażnienie. Wówczas pacjent jest znieczulony ogólnie i miejscowo, a do usunięcia śrubek wykonuje się małe nacięcie.

Metody operacyjnego usuwania haluksów:

 • metoda Chevron,
 • metoda Scarf,
 • metoda Akin,
 • metoda Ludloff.

Metody Scarf oraz Chevron różnią się od siebie kształtem nacięcia kości, np. w technice Scarf wykonuje się je w kształtcie litery Z, natomiast w Chevron nacięcie przypomina literę V. Z kolei w przypadku metody Ludloff wykonuje się nacięcie skośne, zaś w technice Akin – przecięcia poprzeczne. W każdej z wymienionych technik po przecięciu zespala się kości śrubami.

Oprócz tytanowych śrubek warto wspomnieć o przyrządzie, który zatrzymuje krew przy kostce podczas operacji haluksów. Ponadto stosowane są szyny do utrzymania palców u nogi w wyprostowanej pozycji, a także balkoniki pooperacyjne, by pacjent szybciej zaczął chodzić po zabiegu.

Zanim zdecydujesz się na zabieg, zapoznaj się z poniższymi informacjami:

 • operacja trwa 1-2 godziny,
 • zabieg nie jest bolesny – pacjent jest znieczulony, ale po operacji może pojawić się niewielki dyskomfort,
 • większość pacjentów wraca do pracy 3-5 dni po zabiegu, a niektórzy nawet tego samego dnia,
 • bezpośrednio po operacji można chodzić,
 • u niemal wszystkich operowanych haluksy znikają na zawsze i nie ma potrzeby ponawiania operacji,
 • zabiegu na haluksy można uniknąć.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

6. Profilaktyka i domowe leczenie haluksów

Lepiej zapobiegać niż leczyć. Kupuj zatem buty dobrze wyprofilowane, niepowodujące ucisku na palce stóp, o dobrze dobranym rozmiarze. Jeśli jednak haluksy już się pojawiły, stan stóp można poprawić, stosując się do poniższych wskazówek:

Operacja na haluksy
Operacja na haluksy (Zdjęcie autorstwa byrev / CC0 1.0)
 • na haluksy ćwiczenia to dobry pomysł, ale konieczne jest regularne ich wykonywanie,
 • dobrym sposobem na koślawe palce jest również aparat korekcyjny na haluksy,
 • niezwykle istotny jest właściwy dobór obuwia, np. buty ortopedyczne, jednak upewnij się wcześniej, że nosząc je, nie będziesz wywierać zbyt dużego nacisku na miejsca, w których tworzą się haluksy.

Niekiedy mimo zastosowania się do zaleceń ortopedów stan stóp ulega pogorszeniu, a haluksy coraz bardziej dają się we znaki. Wówczas konieczna może być operacja stóp. Nie warto z nią zwlekać. Ryzyko komplikacji jest niewielkie, a skuteczność bardzo wysoka.

7. Haluksy – pozostałe metody leczenia

Szybkie podjęcie leczenia haluksów może nas uchronić przed operacją. Sposoby na leczenie haluksów to m.in.:

 • Opaski na haluksy – utrzymują palec w prawidłowej pozycji, zapobiegają otarciom, osłabieniu mięśni oraz zniekształceniom;
 • Separatory międzypalcowe – ich głównym zadaniem jest przywrócenie poprawnej pozycji palca;
 • Plastry i wkładki na haluksy – stosowane do łagodzenia bólu i uniknęcia stanów zapalnych;
 • Peloty, wkładki – zapobiegają rozwoju haluksów i płaskostopiu;
 • Aparaty korekcyjne – łagodzą ból oraz zatrzymują rozwój haluksa. Stosowane również po operacji halusów i profilaktyce;
 • Szyna – zalecana jest przy początkowych, niewielkich deformacjach lub w profilaktyce;

Jeśli deformacji towarzyszy ból stosuje się dodatkowo środki farmakologiczne. Gdy leczenie jest nieskuteczne wymagana jest operacja.

8. Haluksy – stopnie nasilenia

 • Stopień lekki (koślawość 15-30 stopni) – przy lekkim zniekształceniu stosuje się drobny zabieg usunięcia wyrośli i przecięcia przykurczonych tkanek miękkich. Operacja jest inwazyjna w minimalnym stopniu;
 • Stopień umiarkowany (koślawość 30-40 stopni) – podczas zabiegu wykonuje się korektę ustawienia kości śródstopia. Odpowiednio ustawiona kość jest zespalana za pomocą śrub i płytek. Dodatkowo podczas operacji usuwa się wyrośl i przecina przykurczone tkanki miękkie;
 • Stopień ciężki (koślawość większa niż 40 stopni) – podczas operacji dokonuje się osteotomii kości śródstopia. Czasem stosuje się częściową lub całkowitą endoprotezę stawu/

9. Haluksy – rehabilitacja

Kość po operacji goi się około miesiąca. Dopiero po tym czasie można wrócić do noszenia obuwia codziennego. Czasem przerwa może być nieco dłuższa. Rehabilitację należy rozpocząć jak najszybciej po zabiegu. Polega ona na wykonywaniu ćwiczeń takich jak: podnoszenie palcami stóp niewielkich przedmiotów, zwijanie palcami stóp chusteczek oraz masaże stopy poprzez toczenie piłeczki. Po zabiegu przeprowadza się także zabiegi fizykalne.

10. Haluksy – cena

W przypadku gdy haluksy operujemy ze względów kosmetycznych musimy za zabieg zapłacić z własnej kieszeni. Natomiast jeśli chorzeniu towarzyszy ból, a deformacja jest znaczna to koszt pokrywa NFZ. Cena operacji haluksów zależy od stopnia nasilenia deformacji. Przy mniejszych wadach koszt zabiegu wyniesie około 2-4 tysięcy złotych. Usunięcie haluksa o dużym stopniu koślawości może pochłonąć nawet 5000 zł. Dojście do pełni zdrowia po zabiegu trwa od 6 do 10 tygodni.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Ważne tematy