Operacja na haluksy

Operacja na haluksy jest konieczna wówczas, gdy zmiany zwyrodnieniowe stopy znacznie utrudniają nam chodzenie. Przed zabiegiem należy poddać się serii badań, konieczne jest między innymi wykonanie zdjęć rentgenowskich. Dobrą wiadomością dla osób, które chcą poddać się operacji na haluksy jest fakt, że w ostatnich latach techniki chirurgicznego leczenia tej choroby uległy znacznemu zaawansowaniu. Zabieg wykonuje się zwykle w znieczuleniu miejscowym, przeprowadzonym zwykle zastrzykiem z lidokainy. Jak wygląda operacja na haluksy?

Polecane wideo:

Zabieg osteotomii

Osteotomia to przecięcie kości. Operację wykonuje się przy użyciu małej tytanowej śrubki, która ma w środku otwór, dzięki któremu można wykonać bardzo małe nacięcie. Te tytanowe śrubki są szczególnie wytrzymałe i pozwalają kości szybciej się zrastać. Śrubki mają za zadanie utrzymywać kość w nowej, poprawionej pozycji. Czasami jednak śrubki zostają obluzowane i konieczne jest ich usunięcie. Następuje to tylko wtedy, gdy wystąpiło podrażnienie. Wówczas pacjent jest znieczulony ogólnie i miejscowo, a do usunięcia śrubek wykonuje się małe nacięcie.

Metody operacyjnego usuwania haluksów:

 • metoda Chevron,
 • metoda Scarf,
 • metoda Akin,
 • metoda Ludloff.

Metody Scarf oraz Chevron różnią się od siebie kształtem nacięcia kości, np. w technice Scarf wykonuje się je w kształtcie litery Z, natomiast w Chevron nacięcie przypomina literę V. Z kolei w przypadku metody Ludloff wykonuje się nacięcie skośne, zaś w technice Akin – przecięcia poprzeczne. W każdej z wymienionych technik po przecięciu zespala się kości śrubami.

Oprócz tytanowych śrubek warto wspomnieć o przyrządzie, który zatrzymuje krew przy kostce podczas operacji haluksów. Ponadto stosowane są szyny do utrzymania palców u nogi w wyprostowanej pozycji, a także balkoniki pooperacyjne, by pacjent szybciej zaczął chodzić po zabiegu.

Zanim zdecydujesz się na zabieg, zapoznaj się z poniższymi informacjami:

 • operacja trwa 1-2 godziny,
 • zabieg nie jest bolesny – pacjent jest znieczulony, ale po operacji może pojawić się niewielki dyskomfort,
 • większość pacjentów wraca do pracy 3-5 dni po zabiegu, a niektórzy nawet tego samego dnia,
 • bezpośrednio po operacji można chodzić,
 • u niemal wszystkich operowanych haluksy znikają na zawsze i nie ma potrzeby ponawiania operacji,
 • zabiegu na haluksy można uniknąć.

Profilaktyka i domowe leczenie haluksów

Lepiej zapobiegać niż leczyć. Kupuj zatem buty dobrze wyprofilowane, niepowodujące ucisku na palce stóp, o dobrze dobranym rozmiarze. Jeśli jednak haluksy już się pojawiły, stan stóp można poprawić, stosując się do poniższych wskazówek:

 • na haluksy ćwiczenia to dobry pomysł, ale konieczne jest regularne ich wykonywanie,
 • dobrym sposobem na koślawe palce jest również aparat korekcyjny na haluksy,
 • niezwykle istotny jest właściwy dobór obuwia, np. buty ortopedyczne, jednak upewnij się wcześniej, że nosząc je, nie będziesz wywierać zbyt dużego nacisku na miejsca, w których tworzą się haluksy.

Niekiedy mimo zastosowania się do zaleceń ortopedów stan stóp ulega pogorszeniu, a haluksy coraz bardziej dają się we znaki. Wówczas konieczna może być operacja stóp. Nie warto z nią zwlekać. Ryzyko komplikacji jest niewielkie, a skuteczność bardzo wysoka.

Komentarze (158)
~aga-k
~aga-k 1 tydzień temu

@~karolina_20: ja miałam bardzo podobnie. dwa lub trzy dni po operacji do domu (nie pamiętam już, bo było to wiele lat temu), chodzenie w bucikach gipsowych przez kolejne 4 tyg., żadnych kul, nawet w szpitalu, trochę bolało, ale nie była to jakaś masakra. Można było chodzić, ale tylko w bucikach, nie obciążając zbytnio stóp. W sumie, o ile dobrze pamiętam, to ok. 2 m-ce byłam na zwolnieniu. Niestety, po ponad 20 latach muszę iść ponownie na taką operację. Myślę, że haluksy odnowiły się (w sumie to po kilku latach się odnowiły), ponieważ mam dodatkowo płaskostopie poprzeczne i podłużne, co bardzo sprzyja powstawanie tego schorzenia. Na obcasach nie chodzę.

Odpowiedz
~Mila
~Mila 8 miesięcy temu

Jestem ponad 3tygodnie po operacji halluxa metodą Lingren- Turand.Zalecenia lekarskie : Leżenie z uniesioną nogą, przez 6 tygodni noszenie buta ortopedycznego , oraz poruszanie się o 2 kulach. Zmiana opatrunków . po 14 dniach usunięcie szwów. Po 6 tygodniach wizyta kontrolna w przychodni przyszpitalnej. Pozdrawiam.

Odpowiedz
~Justyna ona
~Justyna ona ponad rok temu

Po operacji powrót do pracy w tym samym dniu dobre brawo dla tego co to wymyślił, powrót do pracy 3-5 no na pewno gdy ktoś ma prace siedzącą albo wykonuje ją w domu. Po operacji 6 tyg chodzenia o kulach później jeszcze 2 tygodnie w bucie ortopedycznym. A bólu po operacji nie wspomnę bez mocnych środków przeciwbólowych nie wspomnę

Odpowiedz
~megi42
~megi42 ponad rok temu

@~Weronisia: WITAM, JESTEM 2,5 TYGODNIA PO OPERACJI, CHCIAŁAM SIĘ ZAPYTAĆ CZY DLUGO CHODZIŁA PANI Z SPECJALNYM BUCIE? BARDZO POOBA MI SIĘ PANI KOMENTARZ - MAM IDENTYCZNE ZDANIE JAK PANI, PROSZĘ O ODPOWIEDŹ. POZDRAWIAM

Odpowiedz
~mewa
~mewa ponad rok temu

też byłam po operacji, nie jest to jakiś skomplikowany zabieg, trochę boli, ale nie przesadzajmy, coś jak po cesarce się czułam, tyle że nie miałam apetytu w ogóle, ale brałam saszetki Nutramil dzięki czemu szybciej wyszłam ze szpitala.W domu trochę bolało ale da się znieść. Nie rozczulajmy się nad sobą, jesteśmy kobietami.

Odpowiedz
~Weronisia
~Weronisia ponad rok temu

Jestem 3 tygodnie po operacji. Co to za bzdurny artykuł?! Jak można wrócić do pracy po 3 dniach, skoro 6 tygodni ma się nosić specjalny but, a noga powinna leżeć w górze, bo inaczej puchnie boli. Ktoś, kto kilka dni po operacji zaczyna chodzić, jest bardzo nie odpowiedzialny delikatnie mówiąc. Kość ludzka potrzebuje minimum 6 tygodni na zrośnięcie się. Jeśli obciąża się stopę wcześniej - może dojść do tego, że kości zle się zrosną, poprzesuwają itp. A tego przecież każdy wolałby uniknąć. No i co to za bzdura, że czuje się lekki dyskomfort? Owszem są ludzie, którzy po operacji czują tylko niewielki ból, ale to są po prostu szczęściarze ;) Niektórzy czują bardzo silny ból i tabletki niewiele pomagają! Każdy odczuwa to inaczej, w zależności od zastosowanej metody operacji oraz stopnia zaawansowania koślawości. Każdy ma też inny próg bólu. Mnie akurat bolało bardzo , ale dopiero 2 dni po operacji gdy znieczulenie całkowicie zeszło. Brałam różne leki przeciwbólowe plus okłady z lodu. Noga musiała być cały czas w górze. Jak brałam na dół, to ból był nie do zniesienia. Przeszło dopiero 10 dnia po operacji. Taka operacja, to nie jest co prawda zabieg na otwartym sercu, ale niestety jest to również operacja. Nie bagatelizujmy tego! U mnie w domu pierwsze 2 tygodnie były strasznie chaotyczne. Mąż wziął urlop, żeby móc się mną zaopiekować. Chociażby podanie picia, czy jedzenia... leżąc z nogą w górze nie jest sie w stanie przygotować nawet jedzenia, czy przynieść sobie pić. Do tego potrzebna jest druga osoba. Ta druga osoba - w moim wypadku mąż - zajmował się tez naszą trójką dzieci. Sama nie byłabym w stanie sie nimi zajmować lub chociażby zaprowadzić do przedszkola. A więc pomoc jest bardzo potrzebna. Z samego efektu operacji jestem zadowolona, bo zniknął ten paskudny haluks. Dlatego za kilka miesięcy wybieram się na operację drugiej stopy.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Haluksy
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Haluksy
Haluksy

Buty na haluksy

Buty na haluksy powinny być wykonane z miękkiej skóry, numer większe od rzeczywistego, z szerokim przodem, na twardej podeszwie. Obuwie na haluksy (...) ortopedy, bo nie jest to tylko nieestetyczny defekt, ale bolesna...

Haluksy

Ćwiczenia na haluksy

Ćwiczenia na haluksy

Haluksy to jedna z najpowszechniejszych deformacji stóp. Dolegliwość ta objawia się nienaturalnym wygięciem dużego palca u stopy w kierunku (...) pozostałych palców. Jednocześnie u podstawy palca po zewnętrznej stronie stopy tworzy się...

Problemy z dłońmi i stopami

Haluksy

zniekształcenia palucha i wieku pacjentki - w ostateczności leczenie palucha koślawego to operacja chirurgiczna na haluksy. Sposób na haluksy (...) i pomagają we wczesnej fazie rozwoju dolegliwości....

#dzieńdobryWP

#dziejesienazywo: Na czym polega operacja nosa?

#dziejesienazywo: Na czym polega operacja nosa? Odtwórz wideo

Korekcja nosa to operacja, która wymaga odpowiedniego przygotowania. Gość Kariny Kunkiewicz, dr n. med. Tomasz Matuszewski, specjalista chirurg (...) i chirurg plastyk, wyjaśnia, na czym polega taki zabieg i jakie są wskazania do jego...

Angioplastyka balonowa wieńcowa

Balonikowanie czy operacja chirurgiczna?

Balonikowanie czy operacja chirurgiczna? Odtwórz wideo

). Jest ono zazwyczaj stosowane przy zwężeniu pojedynczej tętnicy. Zwężenie trzech tętnic lub pnia jest raczej wskazaniem do operacji kardiochirurgicznej (...) . Operacja kardiochirurgiczna jest z kolei bardziej inwazyjną...