Operacja na haluksy

Operacja na haluksy jest konieczna wówczas, gdy zmiany zwyrodnieniowe stopy znacznie utrudniają nam chodzenie. Przed zabiegiem należy poddać się serii badań, konieczne jest między innymi wykonanie zdjęć rentgenowskich. Dobrą wiadomością dla osób, które chcą poddać się operacji na haluksy jest fakt, że w ostatnich latach techniki chirurgicznego leczenia tej choroby uległy znacznemu zaawansowaniu. Zabieg wykonuje się zwykle w znieczuleniu miejscowym, przeprowadzonym zwykle zastrzykiem z lidokainy. Jak wygląda operacja na haluksy?

Zobacz film: "Pierwsza pomoc - odciski"

Zabieg osteotomii

Osteotomia to przecięcie kości. Operację wykonuje się przy użyciu małej tytanowej śrubki, która ma w środku otwór, dzięki któremu można wykonać bardzo małe nacięcie. Te tytanowe śrubki są szczególnie wytrzymałe i pozwalają kości szybciej się zrastać. Śrubki mają za zadanie utrzymywać kość w nowej, poprawionej pozycji. Czasami jednak śrubki zostają obluzowane i konieczne jest ich usunięcie. Następuje to tylko wtedy, gdy wystąpiło podrażnienie. Wówczas pacjent jest znieczulony ogólnie i miejscowo, a do usunięcia śrubek wykonuje się małe nacięcie.

Metody operacyjnego usuwania haluksów:

 • metoda Chevron,
 • metoda Scarf,
 • metoda Akin,
 • metoda Ludloff.

Metody Scarf oraz Chevron różnią się od siebie kształtem nacięcia kości, np. w technice Scarf wykonuje się je w kształtcie litery Z, natomiast w Chevron nacięcie przypomina literę V. Z kolei w przypadku metody Ludloff wykonuje się nacięcie skośne, zaś w technice Akin – przecięcia poprzeczne. W każdej z wymienionych technik po przecięciu zespala się kości śrubami.

Oprócz tytanowych śrubek warto wspomnieć o przyrządzie, który zatrzymuje krew przy kostce podczas operacji haluksów. Ponadto stosowane są szyny do utrzymania palców u nogi w wyprostowanej pozycji, a także balkoniki pooperacyjne, by pacjent szybciej zaczął chodzić po zabiegu.

Zanim zdecydujesz się na zabieg, zapoznaj się z poniższymi informacjami:

 • operacja trwa 1-2 godziny,
 • zabieg nie jest bolesny – pacjent jest znieczulony, ale po operacji może pojawić się niewielki dyskomfort,
 • większość pacjentów wraca do pracy 3-5 dni po zabiegu, a niektórzy nawet tego samego dnia,
 • bezpośrednio po operacji można chodzić,
 • u niemal wszystkich operowanych haluksy znikają na zawsze i nie ma potrzeby ponawiania operacji,
 • zabiegu na haluksy można uniknąć.

Profilaktyka i domowe leczenie haluksów

Lepiej zapobiegać niż leczyć. Kupuj zatem buty dobrze wyprofilowane, niepowodujące ucisku na palce stóp, o dobrze dobranym rozmiarze. Jeśli jednak haluksy już się pojawiły, stan stóp można poprawić, stosując się do poniższych wskazówek:

 • na haluksy ćwiczenia to dobry pomysł, ale konieczne jest regularne ich wykonywanie,
 • dobrym sposobem na koślawe palce jest również aparat korekcyjny na haluksy,
 • niezwykle istotny jest właściwy dobór obuwia, np. buty ortopedyczne, jednak upewnij się wcześniej, że nosząc je, nie będziesz wywierać zbyt dużego nacisku na miejsca, w których tworzą się haluksy.

Niekiedy mimo zastosowania się do zaleceń ortopedów stan stóp ulega pogorszeniu, a haluksy coraz bardziej dają się we znaki. Wówczas konieczna może być operacja stóp. Nie warto z nią zwlekać. Ryzyko komplikacji jest niewielkie, a skuteczność bardzo wysoka.

Komentarze (172)
~Edyta
~Edyta 3 miesiące temu

Witam wszystkich ja znowu powracam. Ja jestem już z dwa lata po operacji i widze ze chyba mi kość na nowo rośnie. Obawiam się tego bo jednak operacja i to wszystko poszła by na marne.... zobaczę z czasem czyw gdzie większa czy nie.

Odpowiedz
~Edyta
~Edyta 3 miesiące temu

Ja miałam operowaną prawą stopę w Białymstoku w Omedzie (16 III 2017) - metoda Chevron dodatkowo miałam (osteotomia paliczka podstawnego palucha,resekcja głowy paliczka bliższego palca II stopy prawej).Nie musiałam brać żadnych tabletek przeciwbólowych,co mnie pozytywnie zaskoczyło,pielęgniarki powiedziały że każdy ma swój indywidualny próg bólu .Przez pierwsze 2 tyg.zero stawania na operowanej nodze ,następnie wyjęcie szwów i chodzenie w bucie ortopedycznym łącznie 6 tyg.ja chodziłam noga nie bolała ale puchła .10.VII miałam wyjęcie 2 drutów- mam 2 szwy i jakoś nie boli. Na pocieszenie powiem że młodsza siostra bardzo cierpiał ale tak jak pisałam każdy ma swój próg bólu .Ja za rok idę na operacje lewej stopy.Także żałuje że zdecydowałam się dopiero teraz

Odpowiedz
~Evik
~Evik 4 miesiące temu

Operowałam się u dr Popowa w poznaniu na dwie stopy i nie żałuję to była najlepsza decyzja!!! Jeżeli ktoś ma proble z haluksami niech nie czeka i nie bać się ją żałuję jednego ze tak długo czekałam mam 33 lata a haluksy odkąd pamiętam !! Jestem szczęśliwa że już to za mną hurrra!

Odpowiedz
~Gosia
~Gosia 5 miesięcy temu

Nieładnie jest usuwać komentarze, każdy ma prawo do wypowiedzi, ale rozumiem...watek zamknięty, a zwłaszcza, gdy ktoś chce powiedzieć prawdę. Pozdrawiam i życzę Paniom otwartego umysłu i szukania dobrego lekarza.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Haluksy
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Blog

walsq • ostatni post 2 miesiące temu

1

blizny

~majamamam • ostatni post 3 tygodnie temu

13

Pomocni lekarze

Artykuły Haluksy
Haluksy

Buty na haluksy

Buty na haluksy powinny być wykonane z miękkiej skóry, numer większe od rzeczywistego, z szerokim przodem, na twardej podeszwie. Obuwie na haluksy (...) ortopedy, bo nie jest to tylko nieestetyczny defekt, ale bolesna...

Haluksy

Ćwiczenia na haluksy

Ćwiczenia na haluksy

Haluksy to jedna z najpowszechniejszych deformacji stóp. Dolegliwość ta objawia się nienaturalnym wygięciem dużego palca u stopy w kierunku (...) pozostałych palców. Jednocześnie u podstawy palca po zewnętrznej stronie stopy tworzy się...

Problemy z dłońmi i stopami

Haluksy

zniekształcenia palucha i wieku pacjentki - w ostateczności leczenie palucha koślawego to operacja chirurgiczna na haluksy. Sposób na haluksy (...) i pomagają we wczesnej fazie rozwoju dolegliwości....