Opublikowano jednostronicowy „podręcznik” dla osób chorych na raka z depresją

Według czasopisma "JAMA Oncology" pacjenci z chorobą nowotworową, którzy doświadczają depresji, mogą korzystać zarówno z leczenia, jak i zmiany stylu życia w celu wsparcia zdrowia psychicznego.

Autorzy zauważają, że ludzie z rakiem, a także ich lekarze, muszą pamiętać, że zdrowie psychiczne jest równie ważne, jak zdrowie fizyczne dla tych pacjentów.

"Zrozumiałe, że leczenie raka przede wszystkim koncentruje się na uzyskaniu remisji medycznej" - powiedziała Rachel Roos Pokorney, terapeutka z Nowego Jorku, która jest współautorem jednostronnego podręcznika przeznaczonego dla pacjentów.

Jest on oparty na zaleceniach podanych przez Amerykańskie Towarzystwo Raka i Narodowy Instytut Zdrowia Psychicznego.

"Nadal jest powszechny kompletny brak świadomości na temat znaczenia jednoczesnego leczenia psychicznego i fizycznego w odniesieniu do pacjentów z chorobą nowotworową" - powiedziała dla "Reuters Health".

Zmiany fizyczne, ograniczone od objawów oraz leczenie i niepewność przyszłości umieszcza wszystkich chorych na raka w grupie ryzyka depresji.

Jednak autorzy twierdzą, że nieterapeutyczne narzędzia, takie jak aktywność fizyczna, zdrowa dieta i silna sieć społeczna mogą przyczynić się do poprawy nastroju i zmniejszenia stresu.

"Jest to podstawowe połączenie, jakie ma ciało i umysł, dlatego bardzo ważne jest, aby o tym pamiętać" - powiedziała Pokorney. "Jest niezwykle ważne, aby zawsze dbać o swój umysł poprzez dbanie o swoje ciało, i vice versa. Jest to szczególnie ważne dla chorych na raka".

Narzędzia terapeutyczne, takie jak leki, grupy wsparcia i terapie indywidualne również mogą pomóc. W rzeczywistości, pracownicy socjalni, psycholodzy i psychiatrzy są coraz bardziej zaangażowani w opiekę onkologiczną w ostatnich latach.

Poznaj czynniki mogące nasilać depresję w późniejszym wieku

Badania statystyczne sugerują, że kobiety i mężczyźni po 40 roku życia są bardziej narażeni na wystąpienie stanów depresyjnych. W szczególności dotyczy...

"Wraz z postępem w leczeniu raka, jest więcej osób wyleczonych z raka, które potrzebują opieki długoterminowej, która nie jest już ograniczona tylko do objawów fizycznych" - powiedziała Gleneara Bates z Centrum Medycznego Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku, która jest współautorem podręcznika wraz z Pokorney.

"Emocjonalny ciężar raka ma działanie rzeczywiste nie tylko na pacjentów, ale także na ich pierwotnych opiekunów i członków rodziny" - powiedziała dla "Reuters Health". "Rak był historycznie postrzegany jako choroba ludzi starszych, ale już tak nie jest".

Bates i Pokorney zauważają, że za pomocą terapii poznawczo-behawioralnej i dialektycznej terapii behawioralnej, można pomóc pacjentom identyfikować i zarządzać ich emocjami i myślami w celu złagodzenia objawów depresji, aby zyskali wsparcie, zarówno w wyniku badań opartych na dowodach, jak i wzroście znaczenia tych terapii.

Bates mówi, że nie ma jednego skutecznego sposobu leczenia depresji spowodowanej nowotworami. Pacjenci i pracownicy służby zdrowia powinni omówić wszystkie aspekty zdrowia psychicznego, aby znaleźć najlepsze metody leczenia.

Dr Lynne Padgett, dyrektor strategiczny systemów szpitalnych przy Amerykańskim Towarzystwie Raka w Atlancie w stanie Georgia powiedziała, że pacjenci z chorobą nowotworową mogą często doświadczać objawów depresyjnych po zakończeniu leczenia.

"Pacjenci mogą doświadczać objawów, nawet wtedy kiedy wszystko powinno być już ok, ze względu na długotrwałe skutki raka i terapii" - powiedziała dr Padgett, która nie brała udziału w tworzeniu podręcznika pacjenta. "Objawy często nie są klasyczne i nie spełniają kryteriów rozpoznania depresji".

"Onkolodzy nie muszą czuć się przytłoczeni lub leczyć te objawy" powiedziała. "Ci, którzy są przeszkoleni w leczeniu nastroju i zdrowia psychospołecznego mogą to zrobić".

"Niestety, depresja była bardzo napiętnowana, a ludzie mogą niechętnie zgłaszać się na leczenie" – powiedziała Bates. "Te rozmowy są bardzo ważne, ponieważ pozwalają nam znormalizować leczenie psychiatryczne".

Marta Pawlak, 10 miesięcy temu

Psychologia

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy - psychologia
Żywienie

7 mitów o occie jabłkowym

7 mitów o occie jabłkowym

. Potwierdzają to wyniki badań z 2015 roku, które opublikowano w „Journal of Diabetes Research". Zdaniem naukowców, u osób chorych na cukrzycę typu 2 (...) Ocet jabłkowy Ocet jabłkowy jest jednym z...

Depresja - objawy, leczenie

Współchorobowość w depresji (WIDEO)

Współchorobowość w depresji (WIDEO) Odtwórz wideo

. Wiele osób chorych na depresję cierpi również na dolegliwości związane z układem krwionośnym: problemy z ciśnieniem, czy chorobę wieńcową. Aż 30 proc (...) jest także jej współwystępowanie z zaburzeniami...

Leczenie depresji - farmakoterapia, psychoterapia, wsparcie bliskich

Terapia depresji (WIDEO)

Terapia depresji (WIDEO) Odtwórz wideo

u chorych myśli samobójcze, choroba ta może doprowadzić do śmierci. Jeśli zauważymy u siebie lub u osoby z naszego otoczenia niepokojące objawy depresyjne (...) , aby dać zadowalające rezultaty u chorego....

Rak gruczołu krokowego

Objawy raka prostaty (WIDEO)

Objawy raka prostaty (WIDEO) Odtwórz wideo

60. roku życia. W Polsce rak stercza znajduje się na trzecim miejscu wśród przyczyn zgonów u osób chorych na nowotwory. Wiele osób wskazuje związek (...) między spożywaniem tłustych pokarmów, paleniem...

Onkologia

Objawy raka tarczycy. Nie ignoruj takich dolegliwości

Objawy raka tarczycy. Nie ignoruj takich dolegliwości

: Każde działanie daje szansę osobie poszkodowanej na przeżycie Guzki tarczycy Objawy raka tarczycy nie są charakterystyczne. Na patologię najczęściej (...) w przebiegu raka anaplastycznego. To typ nowotworu...