Trwa ładowanie...

Opublikowano jednostronicowy „podręcznik” dla osób chorych na raka z depresją

Avatar placeholder
25.01.2017 12:25
Opublikowano jednostronicowy „podręcznik” dla osób chorych na raka z depresją
Opublikowano jednostronicowy „podręcznik” dla osób chorych na raka z depresją

Według czasopisma "JAMA Oncology" pacjenci z chorobą nowotworową, którzy doświadczają depresji, mogą korzystać zarówno z leczenia, jak i zmiany stylu życia w celu wsparcia zdrowia psychicznego.

Autorzy zauważają, że ludzie z rakiem, a także ich lekarze, muszą pamiętać, że zdrowie psychiczne jest równie ważne, jak zdrowie fizyczne dla tych pacjentów.

"Zrozumiałe, że leczenie raka przede wszystkim koncentruje się na uzyskaniu remisji medycznej" - powiedziała Rachel Roos Pokorney, terapeutka z Nowego Jorku, która jest współautorem jednostronnego podręcznika przeznaczonego dla pacjentów.

Jest on oparty na zaleceniach podanych przez Amerykańskie Towarzystwo Raka i Narodowy Instytut Zdrowia Psychicznego.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

"Nadal jest powszechny kompletny brak świadomości na temat znaczenia jednoczesnego leczenia psychicznego i fizycznego w odniesieniu do pacjentów z chorobą nowotworową" - powiedziała dla "Reuters Health".

Zmiany fizyczne, ograniczone od objawów oraz leczenie i niepewność przyszłości umieszcza wszystkich chorych na raka w grupie ryzyka depresji.

Osoby chore na raka są bardzo narażone na depresje
Osoby chore na raka są bardzo narażone na depresje

Jednak autorzy twierdzą, że nieterapeutyczne narzędzia, takie jak aktywność fizyczna, zdrowa dieta i silna sieć społeczna mogą przyczynić się do poprawy nastroju i zmniejszenia stresu.

"Jest to podstawowe połączenie, jakie ma ciało i umysł, dlatego bardzo ważne jest, aby o tym pamiętać" - powiedziała Pokorney. "Jest niezwykle ważne, aby zawsze dbać o swój umysł poprzez dbanie o swoje ciało, i vice versa. Jest to szczególnie ważne dla chorych na raka".

Narzędzia terapeutyczne, takie jak leki, grupy wsparcia i terapie indywidualne również mogą pomóc. W rzeczywistości, pracownicy socjalni, psycholodzy i psychiatrzy są coraz bardziej zaangażowani w opiekę onkologiczną w ostatnich latach.

Poznaj czynniki mogące nasilać depresję w późniejszym wieku
Poznaj czynniki mogące nasilać depresję w późniejszym wieku [10 zdjęć]

Choć depresja dotyka ludzi w każdym wieku, to jednak najczęściej rozwija się u osób w wieku 35-55 lat.

zobacz galerię

"Wraz z postępem w leczeniu raka, jest więcej osób wyleczonych z raka, które potrzebują opieki długoterminowej, która nie jest już ograniczona tylko do objawów fizycznych" - powiedziała Gleneara Bates z Centrum Medycznego Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku, która jest współautorem podręcznika wraz z Pokorney.

"Emocjonalny ciężar raka ma działanie rzeczywiste nie tylko na pacjentów, ale także na ich pierwotnych opiekunów i członków rodziny" - powiedziała dla "Reuters Health". "Rak był historycznie postrzegany jako choroba ludzi starszych, ale już tak nie jest".

Bates i Pokorney zauważają, że za pomocą terapii poznawczo-behawioralnej i dialektycznej terapii behawioralnej, można pomóc pacjentom identyfikować i zarządzać ich emocjami i myślami w celu złagodzenia objawów depresji, aby zyskali wsparcie, zarówno w wyniku badań opartych na dowodach, jak i wzroście znaczenia tych terapii.

ZOBACZ TAKŻE:

Bates mówi, że nie ma jednego skutecznego sposobu leczenia depresji spowodowanej nowotworami. Pacjenci i pracownicy służby zdrowia powinni omówić wszystkie aspekty zdrowia psychicznego, aby znaleźć najlepsze metody leczenia.

Dr Lynne Padgett, dyrektor strategiczny systemów szpitalnych przy Amerykańskim Towarzystwie Raka w Atlancie w stanie Georgia powiedziała, że pacjenci z chorobą nowotworową mogą często doświadczać objawów depresyjnych po zakończeniu leczenia.

"Pacjenci mogą doświadczać objawów, nawet wtedy kiedy wszystko powinno być już ok, ze względu na długotrwałe skutki raka i terapii" - powiedziała dr Padgett, która nie brała udziału w tworzeniu podręcznika pacjenta. "Objawy często nie są klasyczne i nie spełniają kryteriów rozpoznania depresji".

"Onkolodzy nie muszą czuć się przytłoczeni lub leczyć te objawy" powiedziała. "Ci, którzy są przeszkoleni w leczeniu nastroju i zdrowia psychospołecznego mogą to zrobić".

"Niestety, depresja była bardzo napiętnowana, a ludzie mogą niechętnie zgłaszać się na leczenie" – powiedziała Bates. "Te rozmowy są bardzo ważne, ponieważ pozwalają nam znormalizować leczenie psychiatryczne".

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze