Trwa ładowanie...

Praca może ochronić nasz mózg przed Alzheimerem

Avatar placeholder
13.09.2021 17:31
Osoby, które pracują dłużej mają bardziej sprawny mózg
Osoby, które pracują dłużej mają bardziej sprawny mózg

Z badań wynika, że osoby, które dłużej pracują, mają bardziej sprawny umysł. Praca umysłowa pozytywnie wpływa na nasz mózg do tego stopnia, że może nas ochronić przed chorobą Alzheimera.

spis treści

1. Ludzie, chorują po przejściu na emeryturę

Z przeprowadzonych badań wynika, że osoby, które pracują dłużej, cieszą się lepszym stanem zdrowia mózgu. Ludzie po przejściu na emeryturę zaczynają chorować.

Zdaniem dr Maxa Pembertona należy znaleźć pracę, którą będziemy chcieli jak najdłużej wykonywać.

Zobacz film: "Stany otępienne a koronawirus"

"Ilu z nas tęskni za dniem przejścia na emeryturę? Znam jedną osobę, która ma odliczanie na swoim laptopie — mimo że to już prawie 20 lat! Siedzimy i fantazjujemy o leżeniu i nie byciu częścią wyścigu szczurów. Bez niekończących się spotkań, bez żmudnych dojazdów - mówi psychiatra NHS.

"Zamiast tego dni ciągnące się przed nami, nie mając nic do roboty poza zabawą. Godziny spędzone na zabawach z wnukami czy wreszcie możliwość poświęcenia trochę czasu na działkę. Całkowita błogość" - dodaje.

Niestety rzeczywistość jest okrutna. Fantazje o emeryturze często nie zostają spełnione. "Przez lata, raz za razem, widziałem ludzi, którzy nie mogą się doczekać przejścia na emeryturę. Nagle starzeją się lub chorują niemal natychmiast po odwieszeniu klipsów rowerowych" - opowiada dr Max Pemberton.

2. Praca może ochronić nasz mózg przed Alzheimerem

Najnowsze badania wydają się potwierdzać spostrzeżenia psychiatry. Okazało się, że osoby, które pracują dłużej – nie tylko do 67 lat, mogą pochwalić się lepszym stanem zdrowia mózgu. Praca może ohronić nas przed objawami choroby Alzheimera.

Z badań przeprowadzonych przez niemieckie Towarzystwo Postępu Naukowego im. Maxa wynika, że przejście na emeryturę może być w rzeczywistości szkodliwe dla zdrowia.

"To historia, którą często słyszę od pacjentów, których skierowano do mnie z depresją. Wielu właśnie przeszło na emeryturę i dryfuje w nowym, wspaniałym świecie, z którym nie wiedzą, jak negocjować" - mówi psychiatra.

"Czują się zagubieni i samotni, zastanawiając się, co ich definiuje, teraz, gdy nie mają już statusu i pozycji społecznej, jaką zapewniała im praca" - dodaje.

Badania Instytutu Gospodarki wskazują na spowolnienie osób, które przszły na emeryturę.

Prawdopodobieństwo zachorowania na depresję u emerytów wzrasta o 40 procent, a ryzyko wystąpienia problemów ze zdrowiem fizycznym wzrasta o 60 procent w porównaniu z osobami nadal pracującymi.

Osoby na emeryturze były o 40 procent bardziej narażone na atak serca lub udar w porównaniu z osobami w tym samym wieku, które nadal pracowały.

Nie ma wątpliwości, że korzyści płynące z pracy są wielorakie. Wzmacniamy w ten sposób poczucie własnej wartości, poznajemy nowych ludzi, rozwijamy życie towarzyskie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze