Trwa ładowanie...

Pojawia się, gdy w mózgu rozwija się guz. To sygnał alarmowy

Avatar placeholder
08.03.2024 20:08
Guz mózgu może dawać nieoczywiste objawy. Te dolegliwości powinny zaniepokoić
Guz mózgu może dawać nieoczywiste objawy. Te dolegliwości powinny zaniepokoić (Getty Images)

Objawy guza mózgu nie zawsze są łatwe do zauważenia. Czasem mogą one być niezwykle mylące, a nawet zupełnie niewinne. Pięć kluczowych sygnałów ostrzegawczych może jednak sugerować obecność guza mózgu. Jeśli zaobserwujesz u siebie jakiekolwiek z nich, powinieneś jak najszybciej skontaktować się ze specjalistą.

spis treści

1. Guz mózgu i jego niecodzienne objawy

Doo tej pory zidentyfikowano ponad 120 różnych typów guza mózgu. W zależności od lokalizacji mogą one powodować bardzo różne objawy. U osób chorych mogą występować silne bóle głowy, drgawki, a także nudności i wymioty.

Jednak sygnały ostrzegawcze mogą być także mniej typowe i tym samym bardzo mylące. Do takich objawów zalicza się między innymi niewyraźne widzenie, problemy z pamięcią czy halucynacje słuchowe.

Zobacz film: "W jej głowie rozwijał się guz mózgu"

Ważne jest, aby być świadomym tych objawów i skonsultować każdą niepokojącą zmianę ze specjalistą, nawet jeśli na pierwszy rzut oka wydaje się ona niegroźna.

1.1. Problemy z pamięcią

Zapominanie o codziennych czynnościach, takich jak zamykanie drzwi czy wyłączanie piekarnika, jest najczęściej kojarzone z chorobą Alzheimera. Tymczasem w ten sam sposób może dawać o sobie znać guz mózgu.

Co drugi chory doświadcza problemów z pamięcią spowodowanych guzem mózgu. The Brain Tumor Charity wyjaśnia, że zapomnienie jest bardziej prawdopodobne, jeśli guz znajduje się w płatach czołowych lub skroniowych mózgu, gdzie przechowywane są wspomnienia.

W przypadku tej lokalizacji mogą się również pojawić spadek zdolności umysłowych i dezorientacja, więc na te symptomy też należy zwrócić uwagę.

1.2. Niewyraźne widzenie

Innym znakiem alarmowym jest rozmyte widzenie. Nerw wzrokowy jest uciskany z powodu guza mózgu, co może znacząco zakłócić naszą zdolność widzenia. Jak podaje Cancer Research, takie symptomy jak nieostre widzenie, widzenie "dryfujących" kształtów oraz widzenie tunelowe mogą sugerować obecność nowotworu.

Niewyraźne widzenie może być wywołane przez kaszel, kichanie, a nawet schylanie się. - Regularne badania oczu mogą czasami wykryć problemy ze wzrokiem wskazujące na obecność guza mózgu, zanim jakiekolwiek objawy staną się oczywiste - podkreśla dr Noble.

1.3. Zmiany osobowości

Według organizacji charytatywnej The Brain Tumor Charity, jedna na trzy osoby z guzem mózgu doświadcza jakiejś zmiany osobowości.

Jeśli guz rozwija się w płacie czołowym mózgu, który kontroluje emocje, osobowość i zachowanie, osoba chora może zacząć się dziwnie zachowywać. Na przykład, powinno zaniepokoić niespodziewane porzucenie dotychczasowego hobby czy pasji.

Nowotwory atakujące przysadkę mózgową mogą powodować ekstremalne skoki wzrostu zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Te nietypowe zmiany mogą dotyczyć dłoni, stóp, a nawet dolnej szczęki u dorosłych.

2. Halucynacje słuchowe

Słyszenie głosów nie musi być objawem zaburzeń psychicznych, choć tak właśnie może być kojarzone. Z powodu guza mózgu też można słyszeć dźwięki, których w rzeczywistości nie ma.

Takie halucynacje mogą wystąpić, jeśli guz znajduje się w płacie skroniowym, części mózgu, która jest między innymi odpowiedzialna za przetwarzanie dźwięków. Może się to również zdarzyć, jeśli guz uciska nerw, który wysyła sygnały z ucha do mózgu.

Lekarze zwracają uwagę, że halucynacje słuchowe, ale też węchowe czy smakowe powinny być jak najszybciej skonsultowane ze specjalistą, bo mogą wskazywać na nowotwór.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze