Trwa ładowanie...

Popularny lek. W połączeniu z alkoholem może doprowadzić do zgonu

Avatar placeholder
08.07.2023 19:19
Pod żadnym pozorem nie łącz tego popularnego leku z alkoholem. Konsekwencją może być nawet zgon
Pod żadnym pozorem nie łącz tego popularnego leku z alkoholem. Konsekwencją może być nawet zgon (Getty Images)

Od wielu lat specjaliści z dziedziny medycyny, w tym lekarze i farmaceuci, nieustannie podkreślają, jak niebezpieczne dla zdrowia może być łączenie niektórych leków z alkoholem. Wśród tych leków znajduje się furagina, preparat, który cieszy się dużą popularnością w Polsce i jest często stosowany w leczeniu stanów zapalnych pęcherza moczowego.

spis treści

1. Nie łącz furaginy z alkoholem

Furagina, znana również pod nazwą furazydyna, to preparat farmakologiczny, który jest powszechnie stosowany ze względu na swoje właściwości antybakteryjne. Jest on szczególnie polecany pacjentom zakażonym bakterią E. coli, która jest odpowiedzialna za powstawanie zapalenia dróg moczowych i pęcherza moczowego.

Jednak to nie jest jedyne zastosowanie furaginy. Lek ten jest również skuteczny w niszczeniu pałeczek Salmonelli, paciorkowców i gronkowców, a także sprawdza się w leczeniu pacjentów po zabiegach chirurgicznych oraz tych, którzy cierpią na zapalenie prostaty.

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"

Od ponad dekady furagina jest dostępna bez receptyco niestety prowadzi do sytuacji, w której wiele osób sięga po ten lek bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą. Niewielu pacjentów zdaje sobie sprawę, że połączenie furazydyny z alkoholem może prowadzić do poważnego zatrucia organizmu.

Spożywanie alkoholu podczas terapii furaginą może prowadzić do wystąpienia takich objawów jak: problemy z oddychaniem, pieczenie i świąd skóry, nadmierne wydzielanie potu, pulsujące bóle głowy, zbyt wysokie ciśnienie, wymioty, nudności i zaburzony rytm serca.

W skrajnych przypadkach połączenie furaginy z alkoholem może nawet doprowadzić do śmierci pacjenta. Dodatkowo alkohol w połączeniu nawet z niewielką dawką furaginy wywołuje silny stan upojenia. Aby uniknąć poważnych problemów zdrowotnych, alkohol można spożywać najwcześniej trzy doby po zażyciu leku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze