Trwa ładowanie...

Lek znany Polakom od lat. W połączeniu z alkoholem może doprowadzić do zatrucia

Przyjmujesz furaginę? Zapomnij o alkoholu. Takie połączenie może poważnie zaszkodzić
Przyjmujesz furaginę? Zapomnij o alkoholu. Takie połączenie może poważnie zaszkodzić (Getty Images)

Furagina jest znanym od wielu lat lekiem stosowanym przy zapaleniu pęcherza i infekcjach dróg moczowych. Jeszcze do niedawna można było ją nabyć wyłącznie na receptę. Teraz jest dostępna powszechnie, dlatego nie brakuje przypadków, kiedy sięga się po nią bez konsultacji z lekarzem. Tymczasem specjaliści ostrzegają, że to lek stary i nie do końca bezpieczny – wchodzi w interakcję z alkoholem, co grozi zatruciem. Co grosze, jest przez Polaków nadużywany, a to ma tragiczne konsekwencje.

spis treści

1. Furagina - jak działa?

Furagina (furazydyna) jest popularnym lekiem o działaniu przeciwbakteryjnym, który najczęściej jest wykorzystywany do leczenia infekcji dolnych dróg moczowych. Zwalcza przede wszystkim zakażenia wywołane bakteriami Escherichia coli (E. coli), które są przyczyną około 90 proc. przypadków zapaleń pęcherza i dróg moczowych.

Skutecznie zwalcza też gronkowce i paciorkowce oraz pałeczkę Salmonelli. Może być także stosowana wspomagająco do leczenia infekcji intymnych u kobiet i profilaktyki zapalenia pęcherza. Czasami zaleca się ją pacjentom zmagającym się z zapaleniem gruczołu prostaty lub po zabiegach chirurgicznych w celu zapobiegania zakażeniom.

Zobacz film: "Gdzie pije się najwięcej"

Jak podkreśla Łukasz Pietrzak, farmaceuta i popularyzator wiedzy medycznej, furagina jest lekiem powszechnie dostępnym, który można kupić niemal w każdej aptece. Od ponad 10 lat jest bowiem lekiem wydawanym bez recepty. Okazuje się, że pacjenci sięgają po nią bez konsultacji ze specjalistą, nie czytają też ulotki i stosują do leczenia infekcji, które nie powinny być nią leczone.

- Furazydyna jest chemioterapeutykiem, który jest w Polsce nadużywany. Choć nie jest to antybiotyk, pacjenci bardzo często stosują ją przy niemal każdej infekcji, która dotyczy układu moczowego. To nieodpowiedzialny nawyk, ponieważ lek jest stary i ma wiele działań niepożądanych. Co istotne, w przypadku częstego stosowania furaginy tworzą się szczepy lekooporne, co sprawia, że organizm przestają być wrażliwe na działanie leku. Zjawisko lekooporności nie tylko zmniejsza efektywność farmakoterapii, ale dodatkowo zawęża możliwość leczenia kolejnych infekcji do coraz mniejszej liczby preparatów – wyjaśnia w rozmowie z WP abcZdrowie Łukasz Pietrzak.

2. Dlaczego nie łączyć furaginy z alkoholem?

Niewiele osób wie, że podczas przyjmowania furaginy zakazane jest picie alkoholu. Takie połączenie może bowiem doprowadzić do poważnego zatrucia. Lek utrudnia właściwe metabolizowanie alkoholu przez organizm. Oznacza to, że wątroba oraz inne narządy nie są w stanie oczyścić organizmu z alkoholu, zaczyna się on kumulować, doprowadzając do zatrucia.

- Najczęstszą reakcją, która powstaje w wyniku połączenia furaginy z alkoholem jest reakcja disulfiramowa, będąca niczym innym jak zatruciem aldehydem octowym. Nazwa tej reakcji została wykorzystana przy leku Disulfiram, który był stosowany doustnie lub podskórnie (jako tzw. wszywka) podczas leczenia alkoholizmu. Wszywka hamowała metabolizm alkoholu etylowego i blokowała działanie drugiego enzymu (dehydrogenazy aldehydowej), uniemożliwiając przekształcenie aldehydu octowego w kwas octowy – tłumaczy farmaceuta.

- Jeśli w trakcie terapii osoba z wszywką napiła się alkoholu, odczuwała silne objawy związane z zatruciem aldehydem octowym. Po połączeniu furaginy z alkoholem mogą pojawić się podobne objawy, takie jak: brak tchu, swędzenie i pieczenie skóry, wzmożona potliwość, pulsujący ból głowy, nudności, wymioty, wzrost ciśnienia tętniczego czy zaburzenia rytmu serca. W skrajnych przypadkach może dojść do silniejszych reakcji, ze zgonem włącznie – podkreśla ekspert.

Łukasz Pietrzak dodaje, że przyjmowanie furaginy nawet z niewielką ilością alkoholu skutkuje silnym stanem upojenia.

- Połączenie furaginy z alkoholem powoduje także bardzo szybkie upijanie się. Może się okazać, że nawet po kilku godzinach od przyjęcia dawki furaginy, po paru łykach niskoprocentowego alkoholu, będziemy pijani. Jednakże z racji silnych interakcji furaginy z alkoholem przestrzegam przed wykorzystywaniem tego leku do wzmocnienia działania trunków, gdyż jest to niebezpieczne dla zdrowia i życia. Taka zabawa może skończyć się bardzo nieprzyjemnymi dolegliwościami, a nawet hospitalizacją – podkreśla farmaceuta.

Okazuje się, że początkowo producenci furaginy nie informowali o niebezpieczeństwie łączenia leków z alkoholem w ulotce dołączonej do opakowania. Ostrzeżenia pojawiły się dopiero niedawno.

3. Po jakim czasie od przyjęcia furaginy można pić alkohol?

Eksperci zalecają, aby nie spożywać alkoholu do trzech dób po przyjęciu furaginy. Stężenie leku i substancji czynnej zmniejsza się w organizmie dopiero po upływie wielu godzin. Przykładowo po sześciu godzinach maleje ono jedynie o połowę.

Jest to szczególnie istotne w przypadku osób, które przyjmują furaginę przez dłuższy czas, np. podczas leczenia infekcji pęcherza. W takich sytuacjach stężenie leku jest na tyle duże, że w połączeniu z alkoholem może doprowadzić do zatrucia.

Innymi lekami, po których nie można pić alkoholu, są m.in.:

  • paracetamol – w połączeniu z alkoholem może prowadzić to do wystąpienia objawów niewydolności wątroby,
  • kodeina – wraz z alkoholem doprowadza do zawrotów głowy, trudności z koncentracją, a w cięższych przypadkach może dojść do omdlenia, niewydolności oddechowej,
  • kwas acetylosalicylowy – przyjmowany z alkoholem zwiększa ryzyko krwawień z przewodu pokarmowego oraz uszkodzenia błony śluzowej żołądka,
  • insulina – spożywanie alkoholu przez osoby przyjmujące insulinę może prowadzić do niedocukrzenia (hipoglikemii).

Katarzyna Gałązkiewicz, dziennikarka Wirtualnej Polski

Zobacz także:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze