Trwa ładowanie...

Pacjenci ocenią swój pobyt w szpitalu. Dr Grzesiowski: Moje ulubione pytanie: "Czy w nocy była cisza?"

Pacjenci ocenią swój pobyt w szpitalu. Dr Grzesiowski: Moje ulubione pytanie: Czy w nocy była cisza?
Pacjenci ocenią swój pobyt w szpitalu. Dr Grzesiowski: Moje ulubione pytanie: Czy w nocy była cisza? (Getty images, Twitter)

NFZ rozpoczyna ankietowanie pacjentów, którzy ostatnio byli hospitalizowani. Resort będzie ich pytać: "Czy zespół medyczny zrozumiale informował o ryzyku związanym z lekami i czy zapewniał wsparcie emocjonalne?". Lekarze przecierają oczy ze zdumienia w kontekście narastającej czwartej fali. Pytają, czy to właściwy moment na takie działania, kiedy w szpitalach zaczyna brakować i miejsc dla pacjentów i rąk do pracy.

spis treści

1. Ministerstwo pyta: Jakie jest prawdopodobieństwo polecenia szpitala?

Rusza ankieta skierowana do pacjentów, którzy w ostatnim czasie przebywali w szpitalu. Mają ocenić jakość świadczonych usług. W najbliższym czasie mają do nich zadzwonić ankieterzy, by zadać 9 pytań związanych z hospitalizacją.

"Od 26 października ruszamy z ankietą oceny doświadczeń pacjenta z pobytu w szpitalu. Pacjenci, którzy przebywali ostatnio w szpitalu, będą proszeni o odpowiedź na 9 pytań dot. jakości komunikacji, traktowania i wyżywienia. Z góry dziękuję za poświęcony czas" - zapowiada minister zdrowia Adam Niedzielski na Twitterze.

Zobacz film: "Zła sytuacji w szpitalach na Lubelszczyźnie"

Ankieta ma być anonimowa. Podczas rozmowy ankietowani mają odpowiedzieć wyłącznie na 9 pytań. NFZ podkreśla, żeby pacjenci podczas rozmowy nie podawali żadnych informacji o sobie, zwłaszcza danych osobowych. Ankieterzy nie mogą prosić o takie informacje, będą znać wyłącznie numer telefonu pacjenta, płeć, nazwę placówki oraz datę wypisu ze szpitala.

"Działamy w imieniu i na rzecz pacjentów. (...) Nasza ankieta ma na celu poznanie tej opinii i znalezienie obszarów, które wymagają poprawy" - informuje Centrala NFZ.

NFZ zapyta pacjentów o jakość opieki w szpitalu
NFZ zapyta pacjentów o jakość opieki w szpitalu (Getty Images)

2. O co chce zapytać pacjentów NFZ?

Pacjenci mają opowiedzieć na 9 poniższych pytań:

  • Czy zespół medyczny był zaangażowany w uśmierzanie bólu?
  • Jaka była jakość wyżywienia?
  • Czy komunikacja była zrozumiała?
  • Czy zespół medyczny zrozumiale informował o ryzyku związanym z lekami?
  • Czy zespół medyczny zapewnił wsparcie emocjonalne?
  • Czy bezpośrednie otoczenie było czyste?
  • Czy w nocy była cisza?
  • Czy zespół medyczny włączał pacjenta w decyzję o leczeniu?
  • Jakie jest prawdopodobieństwo polecenia szpitala?

Pacjenci mogą przyznać placówce od 0 do 10 punktów.

3. Dr Grzesiowski: Czy chrapiący towarzysz z sali ma być wywieziony na korytarz?

Lekarze pytają, czy to właściwy moment na prowadzenie tego typu badań. Wszystkie siły i środki powinny być teraz przerzucone do walki z pandemią. Już teraz wiele oddziałów jest zamykanych, brakuje miejsc dla pacjentów i personelu, który mógłby się nim zająć.

"Faktycznie panie ministrze - to są obecnie rzeczywiste i najpilniejsze do rozwiązania problemy w ochronie zdrowia - jakość komunikacji, traktowania i wyżywienia - zwłaszcza w szpitalach, gdzie brakuje personelu i kolejnym oddziałom szpitalnym grozi zamknięci" - komentuje ankietę Porozumienie Chirurgów.

Dr Paweł Grzesiowski, pediatra, immunolog, ekspert NRL ds. walki z COVID-19, zwraca uwagę na treść pytań w kontekście opieki w szpitalach. Wśród 9 kluczowych zdaniem NFZ kwestii pojawia się m.in. pytanie o ciszę w nocy. "Ciekawe, co odpowie pacjent po pobycie na intensywnej terapii? Czy mamy wyłączyć alarmy monitorów? Czy chrapiący towarzysz z sali ma być wywieziony na korytarz?" - pyta lekarz z niedowierzaniem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze