Trwa ładowanie...

Picie kawy obniża ryzyko przewlekłej choroby wątroby

Avatar placeholder
23.06.2021 14:22
Picie kawy obniża ryzyko przewlekłej choroby wątroby
Picie kawy obniża ryzyko przewlekłej choroby wątroby (Getty images)

Według najnowszych badań przeprowadzonych przez zespół naukowy z Uniwersytetów Southampton i Edynburgu w Wielkiej Brytani, spożywanie każdej kawy, mielonej lub rozpuszczalnej, z kofeiną lub bez, obniża ryzyko rozwoju przewlekłej choroby wątroby i powiązanych schorzeń wątrobowych oraz zmniejsza ryzyko śmierci z powodu tych stanów.

spis treści

1. Badania nad kawą

Wyniki badań opublikowanych w BMC Public Health wskazują, że osoby pijące kawę są mniej narażone na przewlekłą chorobę wątroby, a największe korzyści uzyskuje się przy spożyciu od 3 do 4 filiżanek dziennie. Pamiętajmy jednak, żeby zawsze dostosować dawkę spożywanej kofeiny do swojego wieku, wagi i stanu zdrowia.

Naukowcy przebadali prawie 500 tys. (495 585) osób, które na co dzień spożywają kawę i śledzili ich stan zdrowia przez około 11 lat w celu monitorowania rozwoju przewlekłej choroby wątroby i powiązanych z nią stanów. Kawę sypaną lub rozpuszczalną, z kofeiną lub bez piło 78 proc. badanych, podczas gdy 22 proc. nie spożywało żadnego jej rodzaju.

Zobacz film: "Dr Fiałek: 1 dawka szczepionki Pfizera i AstryZeneki tylko w 33 proc. chroni przed wariantem indyjskim"

W trakcie całego badania wystąpiło 3600 przypadków przewlekłej choroby wątroby, włączając w to 301 zgonów. Dodatkowo pojawiło się 5439 przypadków przewlekłej choroby wątroby lub stłuszczenia wątroby oraz 184 przypadki raka wątrobowokomórkowego.

W badaniu wzięto pod uwagę m.in. ilość i rodzaj spożywanej kawy, występowanie chorób tj. cukrzyca oraz konsumpcję alkoholu oraz papierosów. Uczestnicy musieli przychodzić na wizyty w ośrodku, gdzie odpowidali na pytania dotyczące historii medycznej i stylu życia. Wykonywano również badanie fizykalne oraz pobierano próbki krwi i moczu.

2. Kawa mielona działa skuteczniej

Po zakończeniu badania okazało się, że u osób pijących kawę w porównaniu z tymi, którzy jej nie spożywają, zanotowano obniżenie ryzyka:

śmierci z powodu przewlekłej choroby wątroby o 49 proc. • przewlekłej choroby wątroby o 21 proc. • przewlekłej choroby lub stłuszczenia wątroby o 20 proc.

Najlepsze efekty zaobserwowano u konsumentów kawy mielonej zawierającej wysokie stężenie składników tj. kafestol i kahweol, które wykazały pozytywne działanie przeciwko przewlekłej chorobie wątroby u zwierząt. Pomimo że kawa rozpuszczalna w mniejszym stopniu obniżała wyżej opisane ryzyka, również zawiera te dobroczynne składniki, tylko w mniejszej ilości, a badania pokazały, że jej inne składniki lub ich potencjalne połączenia mogą również przynosić korzyści dla zdrowia.

"Kawa jest powszechnie dostępna i korzyści z niej wynikające, które udało nam się zaobserwować w trakcie badania, mogą stanowić potencjalne leczenie zapobiegawcze w przewlekłej chorobie wątroby. Byłoby to szczególnie cenne odkrycie w krajach z niższymi dochodami i gorszym dostępem do służby zdrowia, gdzie ryzyko choroby jest największe" – podsumowuje dr Oliver Kennedy, główny autor projektu.

Naukowcy przestrzegają jednak, że ze względu na pewne ograniczenia w zastosowanej metodzie przeprowadzenia testu konieczne są dalsze obserwacje w tym zakresie. Niezbędna jest ściślejsza kontrola nad ilością spożywanej kawy przez uczestników oraz większe zróżnicowanie ludności biorącej udział w projekcie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze