Pierwsze na świecie wszczepienie implantu 3D do zaopatrywania przepuklin odbędzie się w Polsce
Polscy naukowcy jako pierwsi na świecie przygotowali i opracowali innowacyjny wyrób medyczny implant Optomesh 3D ILAM, który ma służyć do zaopatrywania przepuklin. Innowacyjny zabieg wszczepienia implantu odbędzie się 14 września w Toruniu.
1. Przepukliny pachwinowe to ok. 80 proc. przepuklin przedniej ściany brzucha
Przepuklina brzuszna to nieprawidłowe przesunięcie się narządów wewnętrznych lub ich części w miejsca, w których nie powinny się znajdować, czyli poza zakres jamy brzusznej. Jednymi z najczęściej spotykanych odmian przepuklin brzusznych są przepukliny pachwinowe.
Należą one do najczęstszych przepuklin przedniej ściany brzucha i stanowią średnio 78,4 proc. tego rodzaju przepuklin. Zdecydowanie częściej występują u mężczyzn niż u kobiet (mężczyźni stanowią około 85 proc. przypadków, a kobiety około 15 proc.). Zgodnie z danymi NFZ w 2020 r. z powodu przepuklin liczba hospitalizacji wyniosła 48 201. Przepukliny pachwinowe stanowiły 37 782 tych hospitalizacji.
Polscy naukowcy z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Politechniki Krakowskiej oraz zespołu Spółki Tricomed SA z Łodzi (będącej częścią Grupy TZMO) posiadającej status Centrum Badawczo – Rozwojowego opracowali właśnie innowacyjną metodę leczenia przepuklin pachwinowych.
Przygotowali wyrób medyczny, jakim jest zaawansowany polipropylenowy implant Optomesh 3D ILAM – pachwinowa anatomiczna siatka do laparoskopii, wykorzystywana do zaopatrywania przepuklin.
Dotychczas przepukliny pachwinowe często leczono metodą napięciową, polegającą na tamowaniu ujścia przepukliny pachwinowej poprzez zszycie tkanek mięśniowych kanału pachwinowego. W tym przypadku nawroty zdarzają się bardzo często, a do tego pacjent cierpi z powodu napięcia szwów.
2. Pierwsza na świecie tego typu operacja odbędzie się w Toruniu
14 września 2021 r. prof. dr hab. n. med. Maciej Śmietański z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego dokona pierwszego na świecie wszczepienia spersonalizowanego implantu w Szpitalu Specjalistycznym Matopat w Toruniu.
- Nowatorstwo i wyjątkowy charakter tego zabiegu opiera się przede wszystkim na tym, że do tej pory na świecie nie przeprowadzono zaopatrzenia przepukliny pachwinowej przestrzennym implantem chirurgicznym specjalnie przygotowanym dla konkretnego pacjenta na podstawie zdjęć z badania tomografii komputerowej – wyjaśniają naukowcy z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Zabieg przynosi wiele korzyści zarówno lekarzom, jak i pacjentom. Nie tylko trwa krócej, lecz także potencjalnie zmniejsza liczbę powikłań, które wynikają z charakteru implantu. Lekarze podkreślają, że wyrób bardzo precyzyjnie dostosowuje się do struktur anatomicznych, dlatego zmniejsza odczucie tzw. ciała obcego.
Eksperci dodają, że czas rekonwalescencji po wszczepieniu implantu jest krótszy niż po klasycznych operacjach, a ryzko, że choroba powróci jest możliwie zminimalizowane.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.