Trwa ładowanie...

Pierwszy objaw wysokiego cholesterolu. Ujawnia się podczas chodzenia

Pierwszy objaw. Pojawia się, gdy cholesterol zapycha tętnice
Pierwszy objaw. Pojawia się, gdy cholesterol zapycha tętnice (Getty Images)

Podwyższony poziom cholesterolu we krwi może mieć niekorzystne skutki dla zdrowia, prowadząc do poważnych komplikacji zdrowotnych. Najczęstszym symptomem, o którym pacjenci informują jest ból i uczucie dyskomfortu w nogach.

spis treści

1. Czym jest chromanie?

Za duża ilość cholesterolu skutkuje tworzeniem się blaszek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych, które gromadzą się na scianach tętnic i utrudniają prawidłowy przepływ krwi. Wysoki poziom cholesterolu zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania na choroby sercowo-naczyniowe, a także ryzyko udaru mózgu lub zawału serca.

Często pierwszym zauważalnym symptomem zbyt dużej ilości cholesterolu i miażdżycy tętnic obwodowych jest chromanie, czyli uczucie bólu i dyskomfortu podczas spaceru.

Zobacz film: "Migdały, kakao i czekolada pomogą obniżyć cholesterol"
Objawy problemów z cholesterolem można zobaczyć na nogach
Objawy problemów z cholesterolem można zobaczyć na nogach (Adobe Stock)

2. Jakie są objawy za wysokiego cholesterolu?

Pacjenci zgłaszają się do lekarza pierwszego kontaktu z całkiem nietypowymi objawami, takimi jak zmęczenie mięśni nóg, skurcze mięśni oraz tępy ból. Uciążliwości związane z chromaniem nie są ciągłe, pojawiają się tylko podczas wykonywania wysiłku. Intensyfikacja aktywności fizycznej powoduje, że dyskomfort staje się coraz bardziej odczuwalny.

Ból towarzyszący chromaniu jest specyficzny, bowiem dotyka mięśni i ustępuje w ciągu kilku minut podczas odpoczynku. Pojawia się on także ponownie, gdy na przykład zdecydujemy się na spacer.

Nadmiar cholesterolu prowadzi do problemów z tętnicami obwodowymi, których objawy to nie tylko zahamowanie prawidłowego krążenia krwi, ale także:

  • zaczerwienienie skóry,
  • uczucie zimna w stopach,
  • ostry, piekący ból stóp, występujący zwłaszcza w stanie wypoczynku czy podczas leżenia,
  • tworzenie się owrzodzeń na palcach i stopach, które nie znikają samoczynnie.

Jeżeli zauważysz u siebie jakiekolwiek z tych symptomów związanych z dolnymi kończynami, warto poddać się badaniu krwi, które obejmuje m.in. analizę poziomu cholesterolu i trójglicerydów. Jeżeli wyniki okażą się niekorzystne, koniecznym będzie wprowadzenie do swojego stylu życia pewnych zmian. Mogą one obejmować stosowanie diety niskotłuszczowej, zakończenie palenia tytoniu oraz redukcję spożycia alkoholu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze