Trwa ładowanie...

Polska w rankingu najzdrowszych państw na świecie

 Magdalena Bury
26.11.2018 13:28
Polska w rankingu najzdrowszych państw na świecie
Polska w rankingu najzdrowszych państw na świecie (123rf)

Opublikowano ranking najzdrowszych państw na świecie. Analiza dokumentacji medycznej pacjentów ze 188 krajów jasno wskazuje, że mogłoby być lepiej. Wygrywa Islandia – to tutaj według badaczy ludzie są najzdrowsi. Jak wypadli Polacy?

1. Badania ONZ

W brytyjskim czasopiśmie „The Lancet” __opublikowano najnowszy ranking najzdrowszych państw na świecie. Badania sfinansowane zostały przez Fundację Billa i Melindy Gates. Przeprowadziła je Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) w ramach określenia celów zrównoważonego rozwoju.

Przeanalizowano liczne dane publiczne, raporty farmaceutyczne oraz dokumentację medyczną pacjentów ze 188 państw świata. Badania trwały ok. 10 lat. Wyniki uporządkował Bloomberg – największa agencja prasowa na świecie.

2. Polska w rankingu

Liderem rankingu jest Islandia, a tuż za nią uplasował się Singapur. Trzecie miejsce należy się Szwecji. Polska zajmuje natomiast 39. miejsce na liście.

Zobacz film: "Akcje edukacyjne a rzucanie palenia"

Problemami, z którymi mierzy się wielu mieszkańców naszego kraju, są według badaczy: samobójstwa, problemy z planowaniem rodziny, nieumiejętne korzystanie z antykoncepcji oraz palenie papierosów.

Eksperci dodają, że w badaniach nie brano pod uwagę tylko dochodu, edukacji czy płodności. Analizowano również inwestycje dot. zdrowia. Jak widać, w niektórych krajach nie są one rozwinięte w wystarczającym stopniu.

Stany Zjednoczone w rankingu zajęły 28. miejsce. Zaskakująco niska pozycja związana jest z wysokim odsetkiem zgonów z powodu HIV, alkoholizmem i pogłębiającą się otyłością u amerykańskich dzieci. Listę zamykają biedne państwa afrykańskie, w których trudno mówić o opiece medycznej.

Polska jest jednym z najzdrowszych państw na świecie
Polska jest jednym z najzdrowszych państw na świecie (123rf)

3. Medyczne postępy w państwach

Eksperci zwrócili uwagę na kilka krajów, w których w ostatnich latach wiele się zmieniło, np. azjatycki Timor Wschodni po latach wojny stworzył na nowo służbę zdrowia, a Tadżykistan zwyciężył z malarią.

W Kolumbii program ubezpieczeń zdrowotnych dotarł do większości mieszkańców, a dzięki nowym przepisom drogowym w Tajwanie zmniejszyła się liczba wypadków.

Wskaźniki wskazują na zmniejszoną liczbę zgonów matek i dzieci poniżej piątego roku życia. Okazuje się jednak, że jeżeli chodzi o występowanie zapalenia wątroby typu B, uzależnienie od alkoholu i otyłości u dzieci – jest zdecydowanie gorzej niż w 2000 roku.

Zobacz także:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze