Trwa ładowanie...

Pomoc dla cierpiących na Parkinsona. Powstała aplikacja na smartfony, dzięki której będzie można zdiagnozować tę chorobę

Nowoczesne technologie medyczne nie są już zamknięte w laboratoriach czy szpitalach. Od niedawna możemy korzystać z nich na co dzień – nawet bez wychodzenia z domu. Powstaje bowiem aplikacja na smartfony, która pomoże rozpoznać objawy choroby Parkinsona. Pracują nad nią naukowcy z Wielkiej Brytanii (Aston University). W jaki sposób będzie funkcjonować? Mikrofon oraz specjalne czujniki ruchu będą analizować mowę oraz ruchy właściciela smartfonu.

Zobacz film: "Czy można się uchronić przed chorobą Parkinsona?"

Choroba Parkinsona charakteryzuje się zaburzeniami mówienia, problemami z chodzeniem oraz z wykonywaniem różnych czynności. Pojawia się drżenie rąk oraz sztywność mięśni. Przy postępie choroby, dolegliwości te stają się coraz bardziej uciążliwe. Skuteczność aplikacji oceniono na podstawie 17 tys. próbek z telefonicznym nagraniem głosu. Okazało się, że sprawdziła się ona w ok. 99%. To prawdziwy sukces. Dzięki niej będzie można ocenić, czy choroba rozwija się w naszym organizmie. To jednak nie wszystko. Aby oddać w ręce pacjentów doskonały produkt, badania efektywności aplikacji będą wciąż trwały. Twórcy planują przetestować ją na grupie 2500 osób zdrowych oraz tych, u których już zdiagnozowano chorobę Parkinsona.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.