Koronawirus. Polska. Poradnik dotyczący kwarantanny. Kiedy jesteśmy nią objęci? Czym różni się od izolacji?
Nowe zasady kwarantanny. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów domownicy osoby zakażonej koronawirusem są teraz automatycznie wpisywani na kwarantannę. Czym różni się kwarantanna od izolacji? Jak długo one trwają? Razem z dr. Michałem Sutkowskim rozwiewamy wątpliwości dotyczące nowych wytycznych.
Artykuł jest częścią akcji Wirtualnej Polski #DbajNiePanikuj.
1. Dr Sutkowski o zasadach kierowania na kwarantannę i izolację
Katarzyna Grzęda-Łozicka, WP abcZdrowie: Czy jeśli np. mój mąż zachoruje, to ja trafiam teraz automatycznie na kwarantannę?
Dr n. med. Michał Sutkowski, lekarz rodzinny, Kolegium Lekarzy Rodzinnych, Prodziekan Wydziału Medycznego ds. Rozwoju Uczelni Łazarskiego: - Tak. Zgodnie z zaleceniami wydanymi przez Ministra Zdrowia domownicy osoby chorej są teraz automatycznie wpisywani na kwarantannę. Ta kwarantanna zostaje im nadana przez sanepid.
Minister @a_niedzielski w #KPRM: Zmieniamy proces prowadzenia kwarantanny. Domownicy osoby chorej będą automatycznie wpisywani na kwarantannę.
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) October 30, 2020
Zgodnie z nowym rozporządzeniem kwarantanna domownika zaczyna się w dniu, kiedy osoba zakażona otrzymała pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa.
W myśl przepisów "osoba prowadząca wspólne gospodarstwo domowe z osobą, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 lub z nią zamieszkująca, od dnia uzyskania przez osobę, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2, pozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, jest obowiązana poddać się kwarantannie trwającej do upływu 7 dni od dnia zakończenia izolacji osoby, z którą prowadzi wspólne gospodarstwo domowe lub zamieszkuje". "Decyzji organu inspekcji sanitarnej nie wydaje się" - czytamy w rozporządzeniu.
Czy jeśli mam skierowanie na test, do czasu wyniku mogę normalnie funkcjonować?
Zawsze powtarzam jedno: masz infekcję - zostań w domu, nieważne, jaka jest przyczyna. Dopóki jesteś przeziębiony, nie wychodź, bo zarażasz i narażasz siebie i innych. Formalnie do czasu wykonania testu i otrzymania wyniku nie mamy ani izolacji ani najczęściej też nie mamy kwarantanny, chyba że została ona wcześniej na nas nałożona administracyjnie przez sanepid. Natomiast jest to kwestia naszej odpowiedzialności, bo w tym czasie możemy zarazić innych.
Kiedy zlecany jest test na koronawirusa?
Jeżeli mamy osobę chorą, która zgłasza się do nas z objawami, które mogą sugerować koronawirusa i lekarz uznaje, że jest wysokie prawdopodobieństwo, że ta osoba jest zarażona. W takiej sytuacji zleca test, informując pacjenta, żeby pojechał na badanie własnym środkiem transportu.
Lekarz podaje pacjentowi numer kodu testu i ta osoba zgłasza się z tym numerem i dowodem osobistym do punktu wymazowego. W międzyczasie stosuje wytyczne zalecone przez lekarza. Test rozstrzyga, co dalej. Jeśli wynik jest pozytywny, lekarz nakłada na takiego pacjenta izolację. Udziela mu wszelkich wskazówek dotyczących COVID-19. Zawsze powinniśmy poinformować chorego, żeby w razie pogorszenia stanu zdrowia kontaktował się z pogotowiem albo z nocną opieką zdrowotną, a w godzinach pracy przychodni z nami.
I jeszcze jedna ważna kwestia: przypominamy, żeby zawsze mówił, że jest COVID plus. Dalej lekarz monitoruje tego pacjenta i najpóźniej ósmego dnia chory powinien skontaktować się z lekarzem. Jeżeli nie ma objawów, to po 10 dniach kończy izolację.
Czy izolacja kończy się automatycznie?
Nie, musi być kontakt z lekarzem POZ. Ten kontakt jest zapisany jako pewien obowiązek dotyczący zakończenia izolacji. Pacjent jako główny zainteresowany powinien skontaktować się z lekarzem, ale równocześnie i lekarz powinien pamiętać o takim kontakcie. Oczywiście zdarzają się pacjenci, którzy o tym zapominają, a my ich wyłapujemy i dzwonimy do nich, upewniając się, jaki jest ich stan zdrowia.
Czy się różni kwarantanna od izolacji?
W sensie praktycznym nie różni się niczym: siedzimy w domu bez kontaktów z innymi ludźmi. W sensie merytorycznym, z punktu widzenia zdrowia, różni się znacznie. Izolacja dotyczy ludzi chorych z potwierdzonym wynikiem covidowym. Natomiast kwarantanna dotyczy osób zdrowych, niemających żadnych objawów klinicznych po kontakcie z osobą COVID plus. Jeżeli jedna osoba jest w izolacji, a pozostali domownicy na kwarantannie, to ważne, żeby jak najmniej się kontaktowali, żeby przebywali w oddzielnych pomieszczeniach, nosili maski. Trzeba pamiętać o dezynfekowaniu tego, z czego korzysta osoba zakażona, czego dotyka, aby minimalizować ryzyko zakażenia.
Ile trwa izolacja?
10 dni. Jeżeli u pacjenta trwają nadal objawy, to oczywiście przedłużamy mu izolację.
Czy np. opiekunka powinna zrobić sobie test, jeśli zajmowała się dzieckiem zakażonym koronawiusem?
Nie. Ona oczywiście trafia na kwarantannę, bo w tym przypadku był bliski kontakt z osobą zakażoną. Powinien skontaktować się z nią sanepid. A ta pacjentka musi obserwować organizm, jeśli pojawią się objawy, powinna skontaktować się z lekarzem POZ i on może zlecić test.
2. Nowe rozporządzenie dotyczące kwarantanny
Nowe rozporządzenie weszło w życie we wtorek 3 listopada. Informacje dotyczącego tego, czy jesteśmy na kwarantannie lub izolacji domowej, można znaleźć na Internetowym Koncie Pacjenta. Wątpliwości można wyjaśnić również na oficjalnej infolinii pod numerem +48 22 25 00 115. Infolinia czynna jest całą dobę.
3. Uwaga na oszustwa "na kwarantannę"
Policja i GIS ostrzegają przez tzw. oszustwami na kwarantannę. Nigdy nie odpowiadajmy na SMS z poniższą treścią: "prosimy o pilny kontakt w sprawie kwarantanny albo wyniku testu na COVID-19". To może być próba wyłudzenia pieniędzy.
"Informujemy, że inspekcja sanitarna nigdy nie wysyłała ani nie wysyła wiadomości tekstowych o takiej treści. Podejrzane SMS-y prosimy potraktować jako spam i oszustwo! W żadnym wypadku nie należy na nią odpowiadać ani nie oddzwaniać pod wskazane numery. Najlepiej usunąć ją ze skrzynki odbiorczej, a każdą próbę wyłudzenia bądź oszustwa zgłosić na policję" - czytamy w oficjalnym komunikacie GIS-u.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
|"Czekają nas trzy zarazy: COVID, grypa i smog". Dr Zielonka o zwiększeniu liczby zachorowań na koronawirusa przez smog"]
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.