Bolała ją dłoń. Zmarła w wieku 16 lat po usłyszeniu tragicznej diagnozy
Załamany ojciec postanowił opowiedzieć historię swojej ukochanej córki. W wieku 16 lat zmarła, dwa lata po usłyszeniu brutalnej diagnozy: rzadki, ale bardzo agresywny typ nowotworu.
1. Cierpiała na ból dłoni i lewej strony ciała
Kiedy Connie Holmes z North Yorkshire zaczęła się skarżyć na ból dłoni i lewej strony ciała, rodzice zabrali ją do lekarza. Badanie MRI ujawniło, że znaczny obrzęk na szyi 14-latki jest nowotworem.
- Początkowo powiedziano nam, że prawdopodobnie będzie łagodny, ale też, że Connie będzie musiała natychmiast przejść operację i będzie leżała na stole operacyjnym przez co najmniej 12 godzin – wspomina jej ojciec, Tony.
Niedługo później okazało się, że nowotwór jest złośliwy. To był mięsak Ewinga, który rozwija się w kościach i otaczających je tkankach miękkich.
- Connie pobladła ze strachu. Potem przyszedł do nas jej onkolog i powiedział nam, najspokojniej i najdelikatniej, jak to było możliwe, że to raczej nie będzie łagodny nowotwór – relacjonuje.
Nastolatka była przerażona, ale nie poddała się – przeszła kolejne operacje, chemioterapię, a także radioterapię.
Jednak nadzieje na wyleczenie były coraz mniejsze. Rodzina skupiła się więc na czymś innym.
2. Marzeniem nastolatki było zobaczyć Paryż
Tony wspomina, że najcenniejsze są wspomnienia.
- Nie da się opisać żalu po śmierci dziecka. To mgła i rozmycie. Po prostu wszystko się sypie z dnia na dzień – mówi ojciec zmarłej nastolatki. - Tak ważne jest posiadanie miłych wspomnień, na które można spojrzeć wstecz - podkreśla.
Connie wraz z matką, ojcem i bratem postanowili wybrać się na wycieczkę do Paryża i skupić się na tym, żeby przeżyć razem jak najwięcej cennych chwil.
- Connie zawsze kochała musicale, a ''Les Misérables'' (''Nędznicy'' - przyp. red.) był jej ulubionym. Chciała tylko odwiedzić Paryż, a konkretnie zjeść kolację na wieży Eiffla – mówi ojciec.
Wspólnym szczęściem nie cieszyli się długo. Niespełna rok po wycieczce i zaledwie sześć tygodni po wymarzonym balu na zakończenie szkoły, Connie zmarła.
3. Czym jest mięsak Ewinga?
Mięsak Ewinga najczęściej atakuje dzieci i młode osoby w wieku od 10 do 20 lat. Może dotykać jednego z kilku obszarów: okolice kolan, miednicę, żebra, ramiona lub kręgosłup.
Pierwsze objawy mogą wydawać się błahe – gorączka, bóle kości i stawów, guzek lub obrzęk w okolicy zajętego przez nowotwór miejsca. Nierzadko mięsak Ewinga diagnozowany jest u osób ze złamaniem – wskutek nowotworu kości stają się łamliwe.
Nadzieję na wyleczenie choroby daje wcześnie rozpoczęte leczenie. Poza zabiegiem chirurgicznym mającym na celu usunięcie guza, a także radio- i chemioterapią niekiedy nieodzowne jest przeprowadzenie amputacji chorej kończyny.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.