Trwa ładowanie...

Bolała ją dłoń. Zmarła w wieku 16 lat po usłyszeniu tragicznej diagnozy

Załamany ojciec postanowił opowiedzieć historię swojej ukochanej córki. W wieku 16 lat zmarła, dwa lata po usłyszeniu brutalnej diagnozy: rzadki, ale bardzo agresywny typ nowotworu.

spis treści

1. Cierpiała na ból dłoni i lewej strony ciała

Kiedy Connie Holmes z North Yorkshire zaczęła się skarżyć na ból dłoni i lewej strony ciała, rodzice zabrali ją do lekarza. Badanie MRI ujawniło, że znaczny obrzęk na szyi 14-latki jest nowotworem.

Zobacz film: "Jakie są objawy raka kości?"

- Początkowo powiedziano nam, że prawdopodobnie będzie łagodny, ale też, że Connie będzie musiała natychmiast przejść operację i będzie leżała na stole operacyjnym przez co najmniej 12 godzin – wspomina jej ojciec, Tony.

Niedługo później okazało się, że nowotwór jest złośliwy. To był mięsak Ewinga, który rozwija się w kościach i otaczających je tkankach miękkich.

- Connie pobladła ze strachu. Potem przyszedł do nas jej onkolog i powiedział nam, najspokojniej i najdelikatniej, jak to było możliwe, że to raczej nie będzie łagodny nowotwór – relacjonuje.

Nastolatka była przerażona, ale nie poddała się – przeszła kolejne operacje, chemioterapię, a także radioterapię.

Jednak nadzieje na wyleczenie były coraz mniejsze. Rodzina skupiła się więc na czymś innym.

Ból dłoni był objawem raka
Ból dłoni był objawem raka (Facebook)

2. Marzeniem nastolatki było zobaczyć Paryż

Tony wspomina, że najcenniejsze są wspomnienia.

- Nie da się opisać żalu po śmierci dziecka. To mgła i rozmycie. Po prostu wszystko się sypie z dnia na dzień – mówi ojciec zmarłej nastolatki. - Tak ważne jest posiadanie miłych wspomnień, na które można spojrzeć wstecz - podkreśla.

Connie wraz z matką, ojcem i bratem postanowili wybrać się na wycieczkę do Paryża i skupić się na tym, żeby przeżyć razem jak najwięcej cennych chwil.

- Connie zawsze kochała musicale, a ''Les Misérables'' (''Nędznicy'' - przyp. red.) był jej ulubionym. Chciała tylko odwiedzić Paryż, a konkretnie zjeść kolację na wieży Eiffla – mówi ojciec.

Sześć tygodni po balu Connie zmarła
Sześć tygodni po balu Connie zmarła (Facebook)

Wspólnym szczęściem nie cieszyli się długo. Niespełna rok po wycieczce i zaledwie sześć tygodni po wymarzonym balu na zakończenie szkoły, Connie zmarła.

3. Czym jest mięsak Ewinga?

Mięsak Ewinga najczęściej atakuje dzieci i młode osoby w wieku od 10 do 20 lat. Może dotykać jednego z kilku obszarów: okolice kolan, miednicę, żebra, ramiona lub kręgosłup.

Pierwsze objawy mogą wydawać się błahe – gorączka, bóle kości i stawów, guzek lub obrzęk w okolicy zajętego przez nowotwór miejsca. Nierzadko mięsak Ewinga diagnozowany jest u osób ze złamaniem – wskutek nowotworu kości stają się łamliwe.

Nadzieję na wyleczenie choroby daje wcześnie rozpoczęte leczenie. Poza zabiegiem chirurgicznym mającym na celu usunięcie guza, a także radio- i chemioterapią niekiedy nieodzowne jest przeprowadzenie amputacji chorej kończyny.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza