Trwa ładowanie...

Potwornie długie oczekiwanie na endoprotezę. Ponad 10 lat w kolejce

Avatar placeholder
26.03.2019 14:46
Potwornie długie oczekiwanie na endoprotezę. Ponad 10 lat w kolejce
Potwornie długie oczekiwanie na endoprotezę. Ponad 10 lat w kolejce

Pakiet onkologiczny zmienił sytuację chorych na raka - czas oczekiwania na onkologa się skrócił. Tyle, że w pozostałych dziedzinach służby zdrowia nie jest tak dobrze. Wydłużyły się kolejki do dentysty czy ortodonty. A na endoprotezę trzeba czekać ponad 10 lat.

Kolejki do lekarza nie skróciły się. Czeka się średnio 2,9 miesiąca - alarmuje Fundacja Watch Health Care, która monitoruje dostęp do leczenia. W niektórych dziedzinach czas czekania na pomoc lekarską wręcz się wydłużył. Wprawdzie w  porównaniu z lutym i marcem 2015 r. długość kolejek się nie zmieniła, ale w porównaniu z czerwcem i lipcem czas oczekiwania wydłużył się blisko o tydzień. Jak podkreślają eksperci Fundacji WHC, wszystko wskazuje na to, że sytuacja systematycznie się pogarsza od 2011 r.

>> Chorzy na raka wciąż czekają w kolejkach

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Najdłużej pacjenci muszą czekać na świadczenia w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu: średnio 17,1 miesiąca, czyli ponad blisko półtora roku. Magdalena Ciupak-Zarzycka z WTH opowiada o rekordowym przypadku. W jednej z gliwickich placówek wykonanie endoprotezoplastyki stawu kolanowego wyznaczono na 2026 r. Czas oczekiwania 126 miesięcy - mówi Ciupak-Zarzycka. Chorzy muszą się także uzbroić w cierpliwość, czekając na okulistę (5,2 miesiąca) czy chirurga plastycznego (blisko 5 miesięcy).

Dziedziny, w których czas oczekiwania wzrósł w porównaniu z poprzednimi miesiącami, to dentysta: o 1,6 miesiąca do 9 miesięcy. Jak wskazują autorzy raportu, największe kłopoty mają osoby, które chcą zapisać dziecko do ortodonty. Średni czas oczekiwania to ponad rok. A potem kolejnych 10 miesięcy na aparat ortodontyczny. Negatywny trend odnotowali również w neurologii dziecięcej - gdzie kolejki wydłużyły się o 1,2 miesiąca, w neurologii (o 1,1 miesiąca) oraz neurochirurgii (2,1 miesiąca).

>> Białe plamy w onkologii

Są jednak i pozytywne wiadomości. Skróciły się kolejki do onkologów. Jak podkreślają autorzy raportu, stało się to dzięki wprowadzeniu pakietu onkologicznego, który wyznaczył maksymalny czas oczekiwania na leczenie do dziewięciu tygodni. Krócej się też czeka na otolaryngologa i zabiegi z dziedziny chirurgii naczyniowej oraz rehabilitację medyczną. W tej ostatniej dziedzinie chorzy mogą dostać termin wizyty za 3,3 miesiąca. I choć nie jest to mało, to i tak o 1,3 miesiąca krócej niż w poprzednich miesiącach.

 Dziedziny z najkrótszymi kolejkami to: neonatologia (ok. 2 tyg.), onkologia (ok. 2,4 tyg.), radioterapia onkologiczna (ok. 2,4 tyg.), chirurgia onkologiczna (2,9 tyg.) oraz położnictwo i ginekologia (ok. 3 tyg.).

Dziennik.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze