Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Piotr Puchała

Poznaj sekrety brzydkiego oddechu

 Aleksandra Miłosz
24.11.2018 16:48
Poznaj sekrety brzydkiego oddechu
Poznaj sekrety brzydkiego oddechu (Zdjęcie mężczyzny / Shutterstock)

Nieświeży oddech to problem wielu z nas. I chociaż najczęściej wynika ze zjedzonego posiłku, to czasem może być oznaką rozwijających się w organizmie chorób. Jeśli więc problem z nieświeżym oddechem towarzyszy ci każdego dnia i powoduje trudności w nawiązywaniu kontaktów towarzyskich i zawodowych, to nie wystarczy go maskować, ale trzeba znaleźć jego przyczynę. Czasem jednak samodzielne wyeliminowanie jej z życia nie zda rezultatu i konieczna będzie pomoc lekarza. Z jakimi problemami możemy mieć do czynienia, gdy dokucza nam nieświeży oddech?

spis treści

1. Nieprawidłowa higiena jamy ustnej

Nieprawidłowa higiena jamy ustnej to najczęstsza przyczyna nieświeżego oddechu. Wystarczy tylko regularne mycie zębów i płukanie ich płynem, aby cieszyć się świeżym oddechem
Nieprawidłowa higiena jamy ustnej to najczęstsza przyczyna nieświeżego oddechu. Wystarczy tylko regularne mycie zębów i płukanie ich płynem, aby cieszyć się świeżym oddechem

Prawie 90% przypadków nieświeżego oddechu wynika z nieprawidłowej higieny jamy ustnej. W większości przypadków albo nie myjemy zębów dwa razy dziennie, albo nie robimy tego dokładnie. W wyniku niedokładnego mycia na naszych zębach narasta kamień nazębny i resztki jedzenia, które nie zostały usunięte z jamy ustnej. Są one najlepszym środowiskiem dla rozwoju grzybów i bakterii, które powodują powstanie próchnicy i chorób dziąseł – najczęstszych źródłem brzydkiego oddechu.

Zobacz film: "10 urodowych trików, które musisz znać"

Przyczyną nieświeżego oddechu jest także noszenie protez zębowych i aparatów stomatologicznych. Trudniejszy dostęp do przestrzeni międzyzębowych powoduje niedokładne ich mycie, namnażanie bakterii i powstawanie przykrego zapachu. Jednym z głównych grzechów niemal każdego z nas jest zapominanie o umyciu języka, na którym w ciągu dnia zbiera się biały nalot pełen bakterii beztlenowych, które rozkładając się, uwalniają nieprzyjemnie pachnące związki siarki. Skuteczne pozbycie się problemu zapewni nam prawidłowa higiena jamy ustnej, stosowanie odpowiednich past do zębów, płynów do płukania i nici dentystycznych, a także regularne wizyty stomatologiczne.

2. Problemy stomatologiczne i laryngologiczne

To drugie, zaraz po niewłaściwej higienie, źródło nieświeżego oddechu. Jeśli jednak z naszym uzębieniem jest wszystko w porządku, nie ma w nim ubytków, próchnicy ani problemów z dziąsłami, to nieświeży oddech może wynikać z problemów laryngologicznych. Najczęściej jest wynikiem zatkanych zatok, anginy lub alergicznego nieżytu nosa. Nieświeży oddech powstaje, gdy w zmienionych anginą migdałkach powstają zagłębienia, w których gnieżdżą się bakterie, stopniowo się rozkładając i wydzielając substancje o nieprzyjemnym zapachu.

W przypadku chorych zatok zapach może pochodzić od wydzieliny, która spływa po ścianach górnych dróg oddechowych. Czasem ślinianki, które mają działanie oczyszczające jamę ustną, nie radzą sobie z dużymi ilościami nieprzyjemnie pachnącej wydzieliny, w związku z czym znajdujące się w niej bakterie nie napotykają żadnych przeszkód do namnażania. Skuteczną metodę do walki z tym źródłem nieświeżego oddechu powinien określić lekarz laryngolog, który pomoże usunąć główną przyczynę problemu.

3. Problemy układu oddechowego

Cebula i czosnek to produkty, po których najczęściej odczuwamy dyskomfort związany z nieprzyjemnym oddechem
Cebula i czosnek to produkty, po których najczęściej odczuwamy dyskomfort związany z nieprzyjemnym oddechem

Wbrew pozorom, nieświeży oddech nie musi mieć swojego źródła tylko w jamie ustnej. Za jego powstawanie mogą odpowiadać także płuca, a dokładniej produkty, które codziennie spożywamy. Mocno aromatyczne i niekoniecznie przyjemne w zapachu produkty takie jak czosnek i cebula po zjedzeniu wytwarzają lotne „pachnące” związki. Owe związki przenikają do płuc i z każdym oddechem są wydalane z układu oddechowego. To normalne, że czujemy je nawet w kilka godzin po ich spożyciu. Czasem po zjedzeniu dużej ilości czosnku zapach może utrzymywać się nawet przez 48 godzin.

Jedyną metodą walki z tym źródłem nieświeżego oddechu jest wprowadzenie zmian do swojej diety i unikanie aromatycznych, niekoniecznie przyjemnych w zapachu produktów.

4. Domowe sposoby walki z nieprzyjemnym oddechem

Niekiedy w zamaskowaniu nieprzyjemnego oddechu nie radzi sobie nawet umycie zębów i żucie gumy miętowej. W takim przypadku warto sięgnąć po naturalne i skuteczne domowe sposoby na brzydki zapach z ust. Aby się go pozbyć, włóżmy do jamy ustnej świeżą bazylię, natkę pietruszki, koperek lub miętę. Warto też na wieczór stosować płukankę z zaparzonej torebki rumianku lub szałwii, która nie tylko pozbędzie się brzydkiego zapachu, ale dzięki działaniu antybakteryjnemu pomoże usunąć jego przyczynę. Warto też rozgryźć goździk lub ziarenko kawy i pamiętać o regularnym nawadnianiu organizmu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze