Trwa ładowanie...

Jak przechowywać insulinę w penie - najważniejsze zasady, jak wygląda zepsuta insulina

Przechowywanie insuliny jest istotnym aspektem w zarządzaniu cukrzycą.
Przechowywanie insuliny jest istotnym aspektem w zarządzaniu cukrzycą. (Adobe stock)

Jak przechowywać insulinę w penie? Wielu pacjentów chorujących na cukrzycę poszukuje odpowiedzi na to pytanie. Anaboliczny hormon peptydowy podobnie jak wszystkie białka jest wrażliwy na temperaturę. Właściwy sposób przechowywania hormonu regulującego stężenie glukozy we krwi jest kluczowy dla zachowania działania leczniczego insuliny. Co zatem warto wiedzieć o przechowywaniu insuliny w upalne dni? Czy insulinę trzeba trzymać w lodówce?

spis treści

1. Przechowywanie insuliny – zasady ogólne

Przechowywanie insuliny jest istotnym aspektem w zarządzaniu cukrzycy, ponieważ nieodpowiednie warunki mogą wpływać na skuteczność i bezpieczeństwo tego leku. Zasady przechowywania insuliny mogą różnić się w zależności od pewnych czynników. Nieotwarte preparaty insulinowe należy przechowywać w temperaturze od 2 do 8 stopni Celsjusza. Chemiczna stabilność insuliny jest zachowana, co oznacza, że lek będzie utrzymywał swoją skuteczność przez dłuższy czas.

2. Jak długo insulina może być poza lodówką?

Ogólna zasada mówi, iż insulina powinna być przechowywana w lodówce w temperaturze od 2 do 8 stopni Celsjusza. Trzymanie insuliny w bardzo niskiej temperaturze np. takiej, która występuje w zamrażarce może spowodować zniszczenie tego delikatnego hormonu. Wówczas, preparat staje się bezużyteczny.

Zobacz film: "Cukrzyca a nadciśnienie"

Czy przechowywanie insuliny w temperaturze pokojowej jest bezpieczne? Tak, jeśli produkt został otwarty. Po otwarciu insulina może być przechowywana w temperaturze pokojowej do 30 stopni C przez 28 dni. To ważna informacja dla tych, którzy mają niewystarczającą wiedzę na temat przechowywania insuliny po otwarciu.

Jak przechowywać insulinę w penie? Insulinę przed otwarciem trzeba trzymać w lodówce. Ta sama zasada tyczy się nowych wstrzykiwaczy. Po otwarciu preparatu wskazane jest utrzymywanie hormonu w temperaturze pokojowej.

3. Jak wygląda zepsuta insulina?

Nieodpowiednio przechowywana insulina traci swoje właściwości. Temperatura poniżej zera stopni Celsjusza może spowodować zamrażanie insuliny, co może uszkodzić jej strukturę i skuteczność. Zbyt wysoka temperatura otoczenia może doprowadzić do jej denaturacji. W insulinie nie powinno być kryształków, osadu, widocznych cząsteczek. Jeśli w produkcie zaobserwujemy jakiekolwiek niepokojące zmiany, koniecznie porozmawiajmy o tym z farmaceutą lub lekarzem. Zmiany mogą świadczyć o tym, że produkt jest uszkodzony lub przeterminowany.

Insulina z reguły jest bezbarwna lub lekko żółtawa, ale nie powinna przybierać odcienia znacząco różniącego się od normy. Jeżeli kolor insuliny zmienił się na niebieski, zielony, czerwony lub inny nietypowy, może to sugerować, że preparat nie nadaje się do użytku. Nieprzyjemny zapach insuliny również może świadczyć o zepsuciu.

4. Dlaczego nie powinno się wystawiać insuliny na działanie światła słonecznego?

Przechowując insulinę, należy pamiętać, aby nie wystawiać jej na działanie światła słonecznego, które może mieć na nią niekorzystny wpływ. Z kolei jeśli trzymamy ją w temperaturze poniżej 2 stopni Celsjusza, może dojść do zmniejszenia jej siły działania

Dbałość o odpowiednie przechowywanie insuliny ma kluczowe znaczenie dla utrzymania jej skuteczności, co jest niezbędne dla kontrolowania poziomu glukozy we krwi u osób z cukrzycą. Ponadto, insulina nie powinna być przechowywana w miejscach, gdzie występują duże zmiany temperatury.

Cukrzyca może doprowadzić do wielu niebezpiecznych sytuacji, takich jak choćby hiperglikemia, a wtedy podanie insuliny może uratować życie. Warto więc dbać o jakość leku poprzez jego odpowiednie przechowywanie.

5. Zasady przechowywania insuliny - podsumowanie

Osoby cierpiące na cukrzycę powinny pamiętać, że:

  • nieużywane peny insulinowe i pojemniki z insuliną powinny leżeć w lodówce;
  • insulinę przechowuje się w lodówce, ale nigdy w zamrażarce, trzymana w tej pierwszej będzie nam służyć aż do daty przydatności podanej na opakowaniu, należy również zwrócić uwagę na temperaturę ustawioną w lodówce – jeśli jest zbyt niska, może zacząć mrozić;
  • nie należy zostawiać insuliny w samochodzie, jeśli do tego dojdzie, insulinę może zniszczyć zbyt wysoka temperatura lub promieniowanie słoneczne;
  • nie wolno przekraczać daty przydatności podanej na opakowaniu;
  • jeśli podczas przechowywania insuliny dojdzie do jej przebarwienia, konieczne jest zastąpienie starego leku nowym;
  • jeśli cukrzyk znajdzie się w gorącym klimacie bez dostępu do lodówki, insulinę należy trzymać w termosie;
  • strzykawki z insuliną należy przechowywać z igłą skierowaną ku górze;
  • w czasie podróży insulinę należy przenosić w odpowiedniej torbie lub opakowaniu na leki;
  • jeśli w trakcie podróży nosimy insulinę przy sobie, warto ją owinąć zmoczonym kawałkiem materiału.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze