Trwa ładowanie...

Rewolucyjna zmiana od 1 listopada. Co obiecała minister zdrowia?

 Karolina Rozmus
19.09.2023 09:33
Minister zdrowia obiecuje bezpłatne badanie dla kobiet. Rewolucyjna zmiana od 1 listopada
Minister zdrowia obiecuje bezpłatne badanie dla kobiet. Rewolucyjna zmiana od 1 listopada (Getty Images)

Katarzyna Sójka, szefowa Ministerstwa Zdrowia, podczas konferencji w piątek 15 września poinformowała, że już od 1 listopada kobiety z określonej grupy wiekowej będą mogły skorzystać z bezpłatnej mammografii. To nie koniec zmian w profilaktyce raka piersi.

spis treści

1. Mammografia dla szerszej grupy pacjentek

Szefowa MZ podczas briefingu 15 września w Warszawie poinformowała o rozszerzeniu programu profilaktyki raka piersi, po odbyciu szerokich konsultacji z gronem m.in. lekarzy i organizacji pacjenckich.

- To przede wszystkim obniżenie i podwyższenie wieku dla bezpłatnej mammografii dla kobiet w Polsce. Dzisiaj funkcjonujące rozwiązania, od 50. do 69. roku życia bezpłatnych badań mammograficznych, poszerzamy o pięć lat w dół i podwyższamy o pięć lat w górę - powiedziała Sójka.

Mammografia będzie dostępna dla szerszej grupy wiekowej Polek
Mammografia będzie dostępna dla szerszej grupy wiekowej Polek (Pixabay)
Zobacz film: "Nieoczywiste objawy raka piersi"

Mammografia to badanie obrazowe, które wykorzystując niewielką dawkę promieni rentgenowskich, jest w stanie precyzyjnie wskazać nawet niewielkie zmiany nowotworowe w piersi. Dotychczas profilaktycznie zaleca się wykonanie mammografii co dwa lata u kobiet między 50. a 69. rokiem życia. U młodszych – między 40. a 49. rokiem życia – badanie wykonywane jest w zależności od oceny ryzyka rozwoju nowotworu.

2. Nie tylko mammografia

Sójka podkreśliła podczas briefingu, że dzięki nowym rozwiązaniom kobiety między 45. a 74. rokiem życia będą w Polsce mogły na podobnych zasadach jak do tej pory, korzystać z profilaktycznych badań mammograficznych. Badania dla poszerzonej grupy będą dostępne od 1 listopada br.

Kolejne rozwiązanie w profilaktyce raka piersi to m.in. zwiększenie przez MZ możliwości badania immunohistochemicznego receptorów w raku piersi.

- Będą one mogły być wykonane na wczesnym etapie, co - mam nadzieję - na pewno skróci diagnostykę i jednocześnie przyspieszy możliwość włączenia odpowiedniego leczenia dla pacjentek - stwierdziła Sójka.

Poinformowała również, że od 2025 roku będą też obowiązywały wyłącznie mammografie cyfrowe.

Źródło: PAP

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze